Uwaga na tramwaj! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Uwaga na tramwaj!

Miasto, MZK
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Dodatkowe znaki ostrzegawcze dla pieszych i rowerzystów pojawią się przed kolejnymi przejściami przez torowiska tramwajowe.

Dodatkowe znaki ostrzegawcze dla pieszych i rowerzystów pojawią się przed kolejnymi przejściami przez torowiska tramwajowe. Właśnie zaczyna się ich malowanie.

O tym, że wtargnięcie pod nadjeżdżający tramwaj może skończyć się tragicznie, teoretycznie powinien wiedzieć każdy. Niestety nierzadko okazuje się, że jest to wiedza tylko teoretyczna i nie zawsze stosujemy się do niej na co dzień. Pod koniec lipca ub.r. we Wrocławiu pod tramwaj weszła piesza, która chciała pokonać torowisko idąc przejazdem dla rowerów. Na materiale video widać, że nawet nie spojrzała w bok. W marcu br. W Warszawie tak samo zachował się 17-latek, a w kwietniu w Pabianicach – kolejna rowerzystka. Kilka dni temu podobny przypadek, z udziałem rowerzysty, który zignorował nadjeżdżający tramwaj, wydarzył się na ul. M. Skłodowskiej-Curie w Toruniu.

Takie sytuacje zdarzają się niejednokrotnie.

Tymczasem tramwaj wraz z pasażerami waży ok. 50 ton. Aby się zatrzymać, potrzebuje kilkudziesięciu metrów. Jego droga hamowania jest kilkakrotnie dłuższa niż droga hamowania samochodu osobowego. Motorniczy, widząc pieszego czy rowerzystę wchodzącego lub wjeżdżającego na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżającym tramwajem, niewiele może już zrobić. Stąd apel o ostrożność.  Pamiętajmy, że tramwaj, który wydaje się być daleko, może po prostu nie zdążyć wyhamować.

Co ważne pieszy lub rowerzysta wchodzący/wjeżdżający na przejście także musi zachować szczególną ostrożność, a zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym zabrania się mu wchodzenia/wjeżdżania na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd.

Przepisy przepisami, a praktyka jest – jak widać z powyższych przykładów - różna. Dlatego Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu od ubiegłego roku maluje w newralgicznych punktach dodatkowe znaki ostrzegawcze dla pieszych i rowerzystów. Funkcjonują one już na ul. Długiej i Bydgoskiej. Teraz pojawią się u zbiegu ul. Bydgoskiej i Rybaków, na ul. Gagarina (przed przejściami bez sygnalizacji świetlnych), na Sienkiewicza (przed pl. Frelichowskiego) i na pl. Hoffmanna. Docelowo podobne ostrzeżenia będą umieszczane w innych newralgicznych punktach.

fot. MZK w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.