Korzystanie z przystanków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Korzystanie z przystanków

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 22 listopada 2012
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Jakie będą opłaty i zasady korzystania przez przewoźników komercyjnych z toruńskich przystanków komunikacji, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Miasta Toruń - zadecydowali radni podczas 34. sesji, 22 listopada 2012 roku.

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, która weszła w życie 1 marca 2011 r., wprowadziła nowe zadania dla jednostek samorządu terytorialnego, dotyczące funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego. Według niej gmina jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego, do zadań którego należy planowanie rozwoju transportu, organizowanie publicznego transportu zbiorowego oraz zarządzanie publicznym transportem zbiorowym.

Ustawa wprowadziła konieczność stworzenia nowego modelu organizacji transportu publicznego w zakresie gospodarowania i udostępniania infrastruktury przystankowej należącej do Gminy Miasta Toruń. Nowe zasady zarządzania przystankami komunikacyjnymi i dworcami dotyczą m.in.:

  • możliwości pobierania od przewoźników i operatorów opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych i dworców, przy czym stawki opłat nie mogą być wyższe niż 0,05 zł za jedno zatrzymanie środka transportu na przystanku komunikacyjnym i wyższe niż 1 zł za jedno zatrzymanie środka transportu na dworcu
  • konieczności określenia w drodze uchwały przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem lub zarządzającym jest jednostka samorządu terytorialnego, udostępnionych dla operatorów i przewoźników
  • możliwości wydzielenia spośród wszystkich obiektów przystankowych, których jest właścicielem lub zarządzającym jednostka samorządu terytorialnego tych przeznaczonych na potrzeby zapewnienia przewozów o charakterze użyteczności publicznej, z ograniczeniem możliwości korzystania z nich przez przewoźników komercyjnych
  • konieczności określenia w drodze uchwały warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych i dworców przez operatorów i przewoźników.

Uchwała określa lokalizację przystanków komunikacyjnych na terenie Torunia, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Miasta Toruń. Dodatkowo określone zostały podstawowe warunki i zasady korzystania przez operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych. Wprowadzenie czytelnych zasad ma na celu ujednolicenie trybu postępowania przy uzgadnianiu z operatorami i przewoźnikami warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych.

Korzystanie z przystanków komunikacyjnych wymaga spełnienia następujących warunków:

  • posiadania uprawnień do wykonywania publicznego transportu zbiorowego na danej linii komunikacyjnej, liniach komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej, lub prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób, odpowiednio do rodzaju przewozu
  • wnoszenia opłat za korzystanie z przystanków komunikacyjnych określonych uchwałą Rady Miasta Torunia w sprawie ustalenia stawki opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Miasta Toruń

Korzystanie z przystanków komunikacyjnych następuje na podstawie umowy zawartej z Gminą Miasta Toruń. Podstawą zawarcia umowy jest wniosek o uzgodnienie zasad i warunków korzystania z przystanków komunikacyjnych złożony przez operatora lub przewoźnika.

Zatrzymywanie pojazdów na przystankach komunikacyjnych:

  • odbywa się według uzgodnionego rozkładu jazdy
  • powinno zapewniać innym użytkownikom korzystanie z nich na równych prawach
  • powinno umożliwiać pasażerom dogodne wsiadanie i wysiadanie
  • następuje wyłącznie na czas niezbędny do wsiadania i wysiadania pasażerów lub w przypadku sprzedaży biletów przez kierującego pojazdem, na czas potrzebny do pobrania należności

W przypadku prowadzenia jakichkolwiek prac na przystankach komunikacyjnych zastrzega się możliwość zmiany lokalizacji tych obiektów oraz prawa do ich likwidacji bądź czasowego zawieszenia w funkcjonowaniu.

Operatorzy i przewoźnicy zobowiązani są uzyskać od właściciela lub zarządzającego przystankami uzgodnienia w zakresie:

  • wskazania przystanków komunikacyjnych oraz ustalenia odpłatności za korzystanie z tych obiektów
  • treści, wymiarów i wyglądu oraz sposobu zamieszczania rozkładów jazdy.

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.