Komunikacja hitem nocy muzealnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Komunikacja hitem nocy muzealnej

Kultura, MZK
Data publikacji: 19 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski

Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

133 lata temu, 16 maja 1891 roku, na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. W tym roku mija też 100 lat od uruchomienia w Toruniu miejskiej komunikacji autobusowej. Te dwie rocznice są okazją do przypomnienia dziejów toruńskiego transportu publicznego na wystawie, która od 16 maja 2024 r. jest prezentowana w Muzeum Historii Torunia – dziale Muzeum Okręgowego mieszczącym się w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej.

Ekspozycja pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” prezentuje fotografie i eksponaty z dziejów komunikacji tramwajowej i autobusowej. Rozwój infrastruktury komunikacyjnej oraz funkcjonowaniem transportu jest przedstawiony na tle zmieniających się realiów społeczno-politycznych, w tym momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.
Obok unikatowych fotografii, zdjęć i planów linii tramwajowych oraz autobusowych, zobaczyć można wiele interesujących przedmiotów, m.in. bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn, a także liczne obiekty użytkowe przydatne w pracy konduktorów, motorniczych, kierowców oraz w zakładowych warsztatach, które utrzymywały całą infrastrukturę w należytym stanie technicznym.

Podczas Nocy Muzeów 18 maja 2024 r. oprócz wystawy przygotowano szereg innych atrakcji dla miłośników komunikacji. Stoiska MZK oraz Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można było zobaczyć kolekcję wyświetlaczy i biletów, skorzystać z symulatora kierowania autobusem, wziąć udział w quizie z nagrodami oraz zaopatrzyć się w modele autobusów i tramwajów do samodzielnego składania. Prezentowana też była najnowsza publikacja MZK pt. "Przystanek 100-lecie. Autobusy toruńskiej komunikacji miejskiej 1924-2024" w opracowaniu Michała Gordona.

Wystawę „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” w Muzeum Historii Torunia można oglądać do 17 listopada 2024 r.

Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.