Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 14 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: skrzypaczka

W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.

PIĄTEK, 14 CZERWCA

godz. 14:00, IV Piknik Militarny, Muzeum Twierdzy Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 23
W tym roku tematem wiodącym pikniku będzie wrzesień 1939 r. Przez trzy dni na muzealnym dziedzińcu będzie można podziwiać masę historycznego sprzętu wojskowego. Pojawią się zarówno pojazdy kołowe, jak i gąsienicowe, polowe warsztaty (kuźnia i rymarnia) i oraz sporo innych pamiątek związanych z II wojną światową. Zjadą też cywilne pojazdy z epoki, będzie stoisko z lodami (niedziela) i jak zwykle wojskowa grochówa z Fortu IV.

godz. 18:00, Przestrzeń osobista – wernisaż wystawy Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Galeria Artus, Rynek Staromiejski 6
Wystawa „Przestrzeń osobista” obejmuje wyselekcjonowane prace trzydziestu trzech artystów i artystek, działających ramach pięciu pracowni (Grafiki Multimedialnej, Litografii, Serigrafii, Wklęsłodruku i Wypukłodruku) tworzących istniejącą niemal osiem dekad Katedrę Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego uniwersytetu. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Wernisaż wystaw: „Komiksowe abecadło Wojtka Jamy” i „Komiks lokalnie”, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Dwie wyjątkowe wystawy, które wprowadzą nas w niesamowity świat polskiej sztuki komiksu. Wojciech Jama to rzeszowski kolekcjoner, którego pasja imponuje równie mocno, co zgromadzone przez niego zbiory. Alfabetyczne umieszczenie prac sprawiło, że każdy artysta jest równie istotny. Z kolei w ramach wystawy “ Komiks lokalnie” na ekspozycji obejrzymy prace wielu współczesnych artystów wszystkich pokoleń. Od klasyków do nowych awangardzistów, którzy pokażą swoje prace ze znanych (i uznanych) tytułów, a także, co będzie nie lada gratką dla fanów, swoje premierowe materiały. Wstęp wolny.

godz. 19:00, Zakończenia 45. jubileuszowego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
„Amerykański sen” to koncert kończący 45.sezon TOS-u. Wspólnie przeniesiemy się do odległej galaktyki, klubu jazzowego w Nowym Orleanie albo wprost na ulice Nowego Jorku lat 50. W programie koncertu Suita z „Gwiezdnych wojen”, „Błękitna rapsodia” Gershwina oraz utwory Bernsteina – „Uwertura” do operetki „Kandyd” i „Tańce symfoniczne” ze słynnego musicalu „West Side Story”, czyli współczesnej wersji „Romea i Julii”. Solistą koncertu będzie słynny pianista Paweł Tomaszewski. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Dainius Pavilionis. Jednocześnie będzie to wieczór inaugurujący 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Bilety do nabycia w kasie CKK Jordnaki lun online

godz. 19:00, ,,Weltmajstry" – spektakl z okazji 46-lecia partnerstwa Torunia i Getyngi, Teatr Baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Akcja przedstawienia odbywa się w pewnym śląskim barze, gdzie spotyka się czworo znajomych. Zagorzali kibice liczą na tytuł mistrza świata... Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Roberta Talarczyka, który na zakończonych niedawno 38. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora otrzymał nagrodę Kapituły Akredytowanych Dziennikarzy za najlepszy spektakl festiwalu! Muzykę skomponował polski raper Miuosh.

godz. 19:00, Babski Wieczór Komediowy „Do bigosu” – stand up, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
"Do Bigosu!" to Wieczór Komediowy z całkowicie kobiecym składem. Komiczki, które będą Was rozśmieszać to jedne z najbardziej różnorodnych i fascynujących kobiecych głosów, które wnoszą na scenę świeżą i niepowtarzalną perspektywę. Wystąpią m.in. Dolly, Agnieszka Matan, Karo Pańczyk.
SOBOTA, 15 CZERWCA

godz. 8:40, Piesze wędrówki rodzinne z PTTK – Rozgarty, zbiórka: przy platformie przesiadkowej MZK na pl. Rapackiego
Trasa wyprawy będzie wiodła z Rozgartów, przez Cegielnik, Chorab i Olek, z zakończeniem na Wrzosach. Długość trasy do przejścia wyniesie około 10 km. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech. Udział bezpłatny, bez zapisów.

godz. 10:00, Kulturalne śniadanie na trawie, Martówka w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu
Zapraszamy na leżaki i kocyki. Atrakcji nie zabraknie: będzie joga pod chmurką, koncerty, warsztaty ekologiczne, animacje malarskie, spacery z przewodnikami. To będzie sobotnie przedpołudnie w rytmie slow, z dobrą kawą, sącząca się muzyką na żywo i rodzinnymi animacjami. Bez stresu, pośpiechu i gwaru miasta. Zaplanowano także spacer botaniczny, który poprowadzi znawca historii toruńskiego parku Szczepan Burak. Udział bezpłatny.

godz. 10:00, IV Piknik Militarny, Muzeum Twierdzy Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 23
W tym roku tematem wiodącym pikniku będzie wrzesień 1939 r. Przez trzy dni na muzealnym dziedzińcu będzie można podziwiać masę historycznego sprzętu wojskowego. Pojawią się zarówno pojazdy kołowe, jak i gąsienicowe, polowe warsztaty (kuźnia i rymarnia) i oraz sporo innych pamiątek związanych z II wojną światową. Zjadą też cywilne pojazdy z epoki, będzie stoisko z lodami (niedziela) i jak zwykle wojskowa grochówa z Fortu IV.

godz. 10:00, III Przegląd Artystyczny Sara Pach & Szulc Studio, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Piękną tradycją jest koncert podsumowujący wytężoną i sprawiającą mnóstwo radości pracę uczniów Sary. Przybądźcie do Dworu Artusa na wyjątkowy koncert i świętujcie razem z nimi.

godz. 12:00, IV urodziny Willi z Pasją, ul. Grunwaldzka 48
Centrum Aktywności Lokalnej zaprasza na swoje urodziny. Na miejscu coś dla ucha i coś dla brzucha, coś dla młodszych i coś dla starszych,coś kolorowego i ... w sumie to dużo kolorowego. Wstęp wolny.

godz. 12:00, Piknik rodzinny na Rudaku, Szkoła Podstawowa nr 17, ul. Rudacka 32
Na dużych i małych czeka masa atrakcji, zabaw, konkursów, pokazów, warsztatów, a do tego pyszne ciasta od mieszkanek Rudaka.

godz. 16:00, Wymienialnia tradycji. Rodzinny piknik międzykulturowy, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
W Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim znalazło swój dom wiele osób pochodzących z różnych stron świata. Muzeum Etnograficzne kontynuuje projekt "Wymienialnia tradycji", byśmy mogli wzajemnie się poznawać i tworzyć relacje. Podczas imprezy będzie można poznać elementy folkloru polskiego, białoruskiego, ukraińskiego, chińskiego oraz irańskiego. Uczestnicy poznają tradycyjne zabawy dziecięce, tańce i pieśni, elementy strojów i zdobnictwa tych kultur. Wymienialnia będzie okazją do poznania i zakupu rękodzieła oraz tradycyjnych przysmaków kuchni grup przygotowujących wydarzenie. Gościć będziemy stanowiska Fundacji „Emic” i „Centrum Integracji Łącznik”. zajmujących się wspieraniem migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Bilety do nabycia w kasie muzeum oraz online

godz. 16:00, Oprowadzanie weekendowe po wystawie PLASTER, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.

godz. 19:00 „Barabuum” – spektakl komediowy, CKKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Zwariowana, emocjonalna podróż przez życie małżeńskie Anny i Juliusza oraz ich tajemniczych sąsiadów – Laury i Seby. Z pozoru normalne stosunki zostają zaburzone podczas wieczoru w nowoczesnym mieszkaniu. Nieoczekiwane odkrycie zmienia sąsiedzkie i małżeńskie stosunki w arenę emocji, konfrontacji i głęboko skrywanych uczuć... Bilety dostępne online

godz. 20:00, Kali „Zapiski z Landary” Tour – koncert, OdNowa, ul. Gagarina 37A
Trasa „Zapiski z Landary” Tour jest niepowtarzalną możliwością usłyszenia nowego albumu na żywo i odbycia wspólnej podróży po tych intensywnych 25 latach. Bilety dostępne online


 

NIEDZIELA, 16 CZERWCA

godz. 10:00, 23. Przegląd Taneczny w Jagielski Dance Project, Aula UMK, ul. Gagarina 11
Na scenie wystąpi około 1000 tancerzy, którzy zatańczą we wspaniałych choreografiach przygotowanych przez naszych utalentowanych instruktorów. W programie znajdą się występy różnych grup wiekowych, prezentujące bogactwo stylów tanecznych od baletu po hip-hop. Bilety dostępne przed wydarzeniem w kasie w Auli UMK.

godz. 10:00, Terrarystyka, akwarystyka, botanika – targi, Arena Toruń, ul. Bema 73-89
Na targach obecni będą hodowcy z Polski i Europy. Setki gatunków zwierząt w jednym miejscu - gady, pajęczaki, owady, płazy, ryby i wiele więcejoraz wiele firm oferujących specjalistyczny osprzęt i akcesoria. Bilety dostępne online.

godz. 10:00, IV Piknik Militarny, Muzeum Twierdzy Toruń, ul. Wały gen. Sikorskiego 23
W tym roku tematem wiodącym pikniku będzie wrzesień 1939 r. Przez trzy dni na muzealnym dziedzińcu będzie można podziwiać masę historycznego sprzętu wojskowego. Pojawią się zarówno pojazdy kołowe, jak i gąsienicowe, polowe warsztaty (kuźnia i rymarnia) i oraz sporo innych pamiątek związanych z II wojną światową. Zjadą też cywilne pojazdy z epoki, będzie stoisko z lodami (niedziela) i jak zwykle wojskowa grochówa z Fortu IV.

godz. 11:00, godz. 12:30, Darmowa muzykoterapia dla seniorów, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3, sala prób
Celem zajęć jest trening wyobraźni i rozwój kreatywności. Muzykoterapia pozwala też zredukować stres, poprawia koncentrację oraz uczy improwizacji muzycznej. Choć spotkania kierowane są przede wszystkim do seniorów, to zapraszamy na nie także młodsze osoby. Zajęcia prowadzi Maja Wlazły. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

godz. 12:00, Uroczystość wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego, Ratusz Staromiejski w Toruniu

W tym roku Nagrodę im. S.B. Lindego odbiorą Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski. Nagrodę wręczą Nadburmistrz Miasta Getyngi Petra Broistedt oraz Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski i Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. Wręczenie nagrody poprzedzi wygłoszenie laudacji dla naszych laureatów przez Beatę Troger - krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas uroczystości usłyszymy również zespół Jazztelmen w składzie: Igor Nowicki – fortepian, Marek Marszałek – saksofony, Marcin Grabowski – kontrabas, Waldemar Franczyk – perkusja. W programie m.in. autorskie aranżacje utworów Marka GrechutyKrzysztofa Komedy, w tym słynna ballada Nim wstanie dzień.

godz. 12:00, Edukacyjna niedziela w Ogrodzie Zoobotanicznym, ul. Bydgoska
Wśród atrakcji w Ogrodzie Zoobotanicznym będą pokazy karmienia wybranych gatunków zwierząt oraz pogadanki edukacyjne z ich opiekunami. Dzieci będą mogły uczestniczyć w konkursie plastycznym z atrakcyjnymi nagrodami, które ufundował honorowy opiekun ostronosów białonosych. Uzupełnieniem spotkania będą stoiska edukacyjno-promocyjne, które poprowadzą: Fundacja Leśna Droga, Przyrodnicy 24, Patrol EKO z Torunia, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych z UMK i Szkoła Językowa Profilingua . Będzie także możliwość nabycia wyrobów rękodzielniczych. Obowiązują bilety wstępu do Ogrodu (ulgowy 17 zł, normalny 22 zł).

godz. 15:00, Koncert uczniów Toruńskiej Szkoły Perkusji, Piernikowe Miasteczko, ul. Podmurna
Uroczysty koncert podsumowujący naukę w Toruńskiej Szkole Perkusji w roku szkolnym 2023/24.

godz. 15:00, godz. 16:30, Na podwórku fajnie jest, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Gościem ostatniego w roku szkolnym „Czasu dla nas” będzie kapela podwórkowa promująca miejski folklor. Razem z muzykami powitamy wakacje, zabrzmią wesołe piosenki i skoczne melodie. Zapraszamy na koncert z zespołem „Ferajna bydgoska”. Bilety dostępne w kasie CKK Jordanki oraz online

godz. 16:00, Spacer tematyczny – szlakiem toruńskich pomników, zbiórka: Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Spacer tematyczny „Od spiżowego monumentu do atrakcji turystycznej – szlakiem toruńskich pomników” pozwoli przyjrzeć się nie tylko ich treściom, estetyce i lokalizacji, lecz także roli w kształtowaniu tożsamości wspólnotowej, samoświadomości społecznej i pamięci miejsca. Prowadzenie: Emilia Ziółkowska-Ganc– historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bilety: 15 zł dostępne w recepcji CSW lub online

godz. 19:00, Koncert Orkiestry Vabank: Epoka rocka, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77, 5. piętro, sala widowiskowa
16 czerwca – dokładnie rok od pierwszego koncertu Orkiestry WOAK-u Vabank – zapraszamy w niezwykłą muzyczną podroż z przebojami takimi jak: „Biała armia”, „I Feel Good”, „Krakowski Spleen”, „Szklana pogoda”, „Wehikuł czasu”, „Life is Life”, „Smoke on the water”, „Słodkiego, miłego życia”, „Livin On a Prayer”, „Hi Fi superstar”, „Hot Stuff”. Orkiestrze towarzyszyć będą toruńskie wokalistki: Asia Czajkowska, Sylwia Kwasiborska, oraz wokalista Mateusz Wiśniewski. Gościnnie na gitarze zagra Ryszard Gajewski, a na perkusji Bartosz Norkowski.

 fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.