Rokita i Weber odbiorą Nagrody Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rokita i Weber odbiorą Nagrody Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W dniach od 14 do 17 czerwca 2024 r. w związku z 28. edycją Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego Toruń będzie gościł oficjalną delegację miasta Getyngi.

Spektakl Weltmajstry w Baju Pomorskim

Uroczystość wręczenia Nagrody poprzedzi w piątek 14 czerwca wyjątkowe wydarzenie z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi. Tego dnia o godz. 19:00 w Teatrze Baj Pomorski zaprezentuje się Teatr Korez z Katowic ze spektaklem Weltmajstry. Akcja przedstawienia rozgrywa się w 2050 roku w pewnym śląskim barze, gdzie spotyka się czworo znajomych. Zagorzali kibice liczą na tytuł mistrza świata.

Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Roberta Talarczyka, który na zakończonych niedawno 38. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora otrzymał nagrodę Kapituły Akredytowanych Dziennikarzy za najlepszy spektakl festiwalu. Muzykę do Weltmajstrów skomponował popularny polski raper Miuosh! Spektakl cechują wartka akcja, nieoczywiste zwroty, niebanalny humor i komizm postaciowo-sytuacyjny. Bohaterowie przetykają swoje kwestie wyrażeniami rodem wtrąconymi z języka śląskiego. Przedstawienie stanowi znakomitą okazję do tego, by przyjrzeć się śląskiej perspektywie postrzegania świata. 

Wręczenie Nagrody im. Lindego

Uroczystość wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego - honorowego dyplomu, pamiątkowego medalu oraz gratyfikacji finansowej - które otrzymają Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski, odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godz. 12:00 w uroczystej oprawie w Ratuszu Staromiejskim. Nagrodę wręczą Nadburmistrz Miasta Getyngi Petra Broistedt oraz Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski i Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz. Wręczenie nagrody poprzedzi wygłoszenie laudacji dla naszych laureatów przez Beatę Troger - krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podczas uroczystości usłyszymy również zespół Jazztelmen w składzie: Igor Nowicki – fortepian, Marek Marszałek – saksofony, Marcin Grabowski – kontrabas, Waldemar Franczyk – perkusja. W programie m.in. autorskie aranżacje utworów Marka Grechuty, Krzysztofa Komedy, w tym słynna ballada Nim wstanie dzień.

Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawana jest od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, „których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

Podczas posiedzenia w Getyndze w dniu 28 października 2023 r. Kapituła Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego dokonała wyboru, wskazując nazwiska dwóch osób, które w tym roku otrzymają to zaszczytne, polsko-niemieckie wyróżnienie kulturalne. Oficjalny komunikat o laureatach Nagrody i o uroczystości wręczenia Nagrody wydany został tego samego dnia w Toruniu i Getyndze w 253. rocznicę urodzin S. B. Lindego - 24 kwietnia 2024 r.

Anne Weber jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia). Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer.

Zbigniew Rokita to reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych (2023), Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020). Stały współpracownik Tygodnika Powszechnego. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.