Toruński szpital z międzynarodową nagrodą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruński szpital z międzynarodową nagrodą

Miasto
Data publikacji: 23 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.

Najwyższy status nagrody (Diamond Status) został przyznany na najważniejszej dla ośrodków udarowych, corocznej konferencji, tym razem w szwajcarskiej Bazylei (European Stroke Organisation Conference-ESOC 15-17 Maj 2024) za szczególne osiągnięcia w leczeniu udarów mózgu. Wyniki analizowane są kwartalnie. Specjalistyczny Szpital Miejski spełnił najwyższe wymogi we wszystkich kwartałach 2023 r.

Nagrodę odebrał Koordynator Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów dr n. med. Marcin Rogoziewicz.

Przypominamy, że podobną nagrodę toruński szpital otrzymał również na ESOC 2023 w Monachium za leczenie udarów mózgu w całym roku 2022. Szczególnie cieszy więc fakt, że dzięki opracowanej w tutejszym szpitalu tzw. „procedurze udarowej” leczenie udarów mózgu jest cały czas utrzymywane na najwyższym poziomie.

Ponadto Sekcja Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego również uhonorowała SSM za wyniki w leczeniu udarów mózgu na konferencji (1-2 grudnia 2023 r) w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Nagrodę wówczas odebrali Asystenci - Dr M. Marcinowski oraz Dr J. Bohdanowicz.

Prowadzenie leczenia udarów mózgu na najwyższym poziomie jest uwarunkowane szczególnym zaangażowaniem, ciężką pracą oraz profesjonalizmem wielu osób z poszczególnych komórek organizacyjnych szpitala (Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Zakładu Radiologii, Laboratorium, O. Rehabilitacji oraz Konsultantów).

Leczenie udarów mózgu jest ściśle monitorowane pod względem merytoryki przez Europejską Organizacje Udarową i Inicjatywę Angels poprzez dedykowane rejestry udarowe (RESQ, SITS). Analizowanych jest wiele parametrów np. liczba wykonanych procedur reperfuzyjnych, czas podania leku trombolitycznego od chwili dotarcia chorego do danego szpitala, sposób diagnostyki, prowadzonego leczenia i rehabilitacji.

Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę jak ważne jest natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia specjalistycznego w udarze mózgu. Mówi się, że „czas to mózg”. W chwili obecnej w tutejszym ośrodku liczba wykonywanych procedur trombolizy dożylnej przekracza średnio 40% a czas podania leku trombolitycznego (door to needle- DTN) nie przekracza 25 minut. Te wyniki szeregują Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu w ścisłej światowej czołówce ośrodków udarowych. Należy zaznaczyć, że tutejszy ośrodek jest jak dotąd jedyny w województwie kujawsko-pomorskim, który spełnia wymagane kryteria nagrody Status Diamond.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.