Wybitny rzeźbiarz w CSW | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wybitny rzeźbiarz w CSW

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Zastępca prezydenta Adam Szponka podczas wystawy w CSW w rozmowie z kuratorką dr Anną Lipą

Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Hrabia, który zostając artystą naraził się własnej sferze. Przyjaciel Witkacego. Szaleniec, który w 21 dni przejechał na rowerze z Paryża do Zakopanego (2928 km, po 130 dziennie), a przede wszystkim znakomity rzeźbiarz, którego do niedawna były w Polsce zupełnie nieznane szerszej publiczności, ponieważ po wojnie jako arystokrata nie miał szans zaistnieć w oficjalnej polskiej sztuce, a poza tym mieszkał i tworzył na emigracji. Urodzony 28 czerwca 1893 r. na lubelszczyźnie, w rodowym majątku Jabłoń, zmarł we Francji 19 maja 1970 r. i został pochowany w grobowcu w ogrodzie, zwieńczonym zaprojektowaną przez niego rzeźbą Wniebowstąpienia.

- O życiorysie Augusta Zamoyskiego można by nakręcić niejeden filmmówił prezydent Torunia Paweł Gulewski, który był gościem piątkowego wernisażu wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. - Dzisiejsze wydarzenie znakomicie koresponduje z rozpoczynającymi się Dniami Torunia, podczas których chcemy przeżywać i oglądać to, co jest najciekawsze i najlepsze. Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym ta wystawa jest dzisiaj otwierana w Toruniu. Dziękuję za Państwa obecność, życzę wspaniałych wrażeń, zarówno z wystawy, jak i pobytu w naszym mieście.

Na wystawie prezentowane są 52 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, będące odzwierciedleniem bogatej twórczości i barwnego życia artysty. Obejrzymy dzieła z wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, poprzez okres klasycyzujący, aż do ekspresjonizmu. Co ciekawe, wiele z tych dzieł ocalało z wojennej zawieruchy dzięki zatopieniu ich w pałacowym stawie przed opuszczeniem przez artystę kraju.
- August Zamoyski był tytanem pracy w kamieniu. Wystawa objawia jego pasję, zmaganie się z materią, to wszystko, co w sztuce nowoczesne, a zarazem uniwersalne: poszukiwanie pięknej formy, wydobywanie życia, radości tworzenia z tego twardego tworzywa, jakim jest kamieńmówiła podczas wernisażu Agnieszka Rosales Rodriguez, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ekspozycję wspaniałych rzeźb uzupełniają archiwalia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie: amatorskie filmy, fotografie i szkicowniki artysty. Twórcy wystawy podjęli próbę ukazania portretu rzeźbiarza na tle epoki - miejsc, środowisk i ludzi, wśród których żył i tworzył. Poza pracami Zamoyskiego obejrzymy więc dzieła innych twórców z jego otoczenia zakopiańskiego i paryskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Eugeniusza Zaka, Gustawa Gwozdeckiego, Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, Zygmunta Menkesa i Leopolda Gottlieba z kolekcji Wojciecha Fibaka.

Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” została zorganizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017–2021. W Toruniu będzie pokazywana od 21 czerwca do 1 września 2024 r. Wystawie towarzyszy przegląd filmów w Kinie Centrum CSW o sztuce, poświęconych twórczości i życiu Augusta Zamoyskiego.

Kuratorzy wystawy: dr Anna Lipa, Krzysztof Stanisławski
Koordynatorki: Renata Sargalska, Anna Buller
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Ostrowska

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
    Miasto
    JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Kultura, Miasto
    10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Sytuacja organizacyjno-sportowa w Klubie Hokejowym Toruń Hokejowej Spółce Akcyjnej
    Miasto, Sport
    Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
    Drogi, Miasto
    W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • Na zdjęciu: grupa dziewcząt stoi na podium, trzymają biało-czerwoną flagę Polski i biało-niebieską z herbem Torunia
    Miasto, Sport
    Zawodniczki MKS „Trójka” Toruń, które łącznie wywalczyły aż 15 medali na mistrzostwach świata w jeździe figurowej na rolkach.
  • Środa może być burzowa
    Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie II stopnia o burzach.
  • 10 lipca w siedzibie Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury za II półrocze 2024 r.
  • Poniżej zamieszczamy stanowisko Gminy Miasta Toruń w sprawie przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim w Toruniu.
  • Od 11.07.2024 r. przez najbliższy miesiąc będzie wyłączona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Szosa Okrężna-Wileńska.
  • Były awanse, gratulacje i wspólne świętowanie. 10 lipca 2024 r. toruńscy policjanci w Auli UMK obchodzili swoje święto.
  • Zawodniczki MKS „Trójka” Toruń, które łącznie wywalczyły aż 15 medali na mistrzostwach świata w jeździe figurowej na rolkach.
  • Jacek Mularz po blisko 7 latach opuszcza Urząd Miasta Torunia, w którym pełnił funkcję sekretarza.
  • „W góralskim rytmie” to nazwa i motyw przewodni pikniku, który 12 lipca 2024 r. odbędzie się na Placu Dominikańskim. Organizatorem wydarzenia jest TCUS. W programie jest m.in. koncert góralski, słodki poczęstunek, a także warsztaty m.in. z robienia opasek, korali czy też z ozdabiania ciupag i kapeluszy w stylu góralskim. Szykuje się dobra zabawa...
  • „Bezpieczne wakacje nad wodą” to akcja realizowana na basenach letnich, w ramach której odbywają się pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy.