Węzeł przyjazny dla seniorów i niepełnosprawnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Węzeł przyjazny dla seniorów i niepełnosprawnych

Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 04 lipca 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Nowoczesny węzeł przesiadkowy, spełniający europejskie standardy, pojawi się w rejonie Placu Rapackiego w lipcu 2020 roku. Dzięki niemu pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej, pokonując naprawdę niewielkie odległości.  To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Obecnie pasażerowie, by np. przesiąść się z autobusu jadącego od strony mostu im. J. Piłsudskiego do tramwaju, muszą pokonać ruchliwą ulicę około 20-metrowej szerokości i dopiero dojść na przystanek tramwajowy na ul. Chopina. Po wybudowaniu nowego węzła stanie się to znacznie prostsze, gdyż został on zaprojektowany tak, by zmieniając środek transportu pasażer nie musiał przekraczać jezdni. Przejść przez ulicę trzeba tylko, by dotrzeć na platformę, ale nad bezpieczeństwem przechodniów będzie czuwała sygnalizacja świetlna. Zostanie ona zaprogramowana w taki sposób, aby każdy zdążył bezpiecznie przejść przez ulicę.

Platforma będzie miała 75 metrów długości i 3,55 metra szerokości od tylnej ściany wiaty do krawędzi peronu. Przy natężeniu ruchu, jaki odbywa się w tym rejonie, są to wymiary  zapewniające wysoki komfort pasażerom oczekującym na autobus czy tramwaj oraz przemieszczającym się w obrębie przystanku.  Nawierzchnia peronu będzie podgrzewana, by w okresie przymrozków nie zalegał na niej lód i śnieg.

Na całej długości na platformie zostaną wybudowane wiaty dla pasażerów. Będą miały formę tzw. „zielonego przystanku”. Zieleń będzie pełniła nie tylko funkcję estetyczną, ale dawała ochronę przed  promieniami słonecznymi i pochłaniała zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy.

Na węźle zostaną wprowadzone rozwiązania ułatwiające poruszanie się przez osoby niepełnosprawne (z dysfunkcją narządu ruchu, słuchu, wzroku) na dojściach do przejść dla pieszych, w obrębie tych przejść i na peronach przystankowych.  Między innymi zostaną zapewnione jednopoziomowe przejścia przez jezdnie i torowisko oraz dojścia do peronów przystankowych. Krawężniki na przejściach przez jezdnie i torowisko będą miały wysokość jedynie ok. 2cm. Pozostawienie tej różnicy będzie  stanowiło element ostrzegawczy dla osób niewidomych lub niedowidzących.  

Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu peronów pasażer będzie mógł wejść do pojazdu i z niego wyjść tzw. „suchą nogą”. Z kolei wygrodzenia oddzielające ruch drogowy od wyspy zapewnią ochronę przed ochlapaniem przez samochody. Nie zabraknie również tablic Systemu Informacji Pasażerskiej.

W tablicach informacji pasażerskiej zostanie zastosowany odpowiedni kontrast wyświetlanych komunikatów oraz funkcja informacji dźwiękowej dla osób niewidomych lub niedowidzących. Komunikaty głosowe emitowane będą po wciśnięciu przycisku z wypukłym opisem zainstalowanym na słupie, na którym zamontowana zostanie tablica.

Wysokość peronów będzie dostosowana do obsługi taboru niskopodłogowego wraz z oznakowaniem fakturowym i wizualnym krawędzi peronu. Dodatkowym udogodnieniem będzie system informacji fakturowej (czyli płytki ostrzegawcze i reliefowe powierzchnie prowadzące) oraz wizualnej (żółty pas bezpieczeństwa). Dźwięk towarzyszący sygnalizacji świetlnej dla pieszych zostanie dostosowany do hałasu panującego na drodze.

Najczęściej czytane aktualności

  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Miasto
    W sobotę 25 maja 2024 r. w godz. od 10.00 do 15.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędą się oficjalne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.
  • Wystawa prac Picassa w Krzywej Wieży
    Kultura, Miasto
    Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
  • Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
  • Kultura, Miasto
    W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
  • Kultura
    22-24 maja 2024 r. w Toruniu po raz jedenasty odbywa się Międzynarodowy Kongres Azjatycki.
  • Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
  • Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
  • W sobotę 25 maja 2024 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Toruniu serdecznie zaprasza na Toruńskie Zawody Boccie.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. ulicami Torunia przejedzie Elegancka Rowerowa Masa Krytyczna. Początek wydarzenia o godzinie 16:00 na Rynku Nowomiejskim.
  • Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • - W środę 22 maja od godz. 17:00 aż do godz. 2:00 dnia 23 maja 2024 r. na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. w godz. od 10.00 do 15.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędą się oficjalne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.