Toruń na podium w rankingu Perły Samorządu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na podium w rankingu Perły Samorządu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.

Toruń został wyróżniony wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zwycięzcą rankingu została Łódź, a trzecie miejsce powędrowało do Gdańska. Nagroda została wręczona 23 maja 2024 r. podczas Kongresu Perły Samorządu w Gdyni. Odebrał ją w imieniu Prezydenta Miasta, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu Łukasz Szarszewski.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że samorządy trzymają wysoki poziom. Doceniane jest przede wszystkim podejmowanie innowacyjnych i nowatorskich inicjatyw oraz projektów, poprawiających warunki i jakość życia mieszkańców.

Partnerem merytorycznym rankingu organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” jest PwC Polska. Przeanalizowane dane dotyczyły 2023 r., ale monitorowany był też postęp w stosunku do poprzedniego.

Udział w rankingu jest bezpłatny, samorządy wypełniają rozbudowany kwestionariusz, który obejmuje większość obszarów działalności gmin. Wśród analizowanych dziedzin znalazły się: gospodarka, edukacja, zdrowie i opieka,­ cyfryzacja i środowisko. Organizatorzy konkursu podkreślają, że znalezienie się w wyróżnionej dziesiątce jest dużym osiągnięciem, ponieważ trzeba uzyskać wysoki wynik w każdej kategorii.

- Toruń zajął 2. miejsce w plebiscycie na najlepiej zarządzaną gminę w kraju. Przed nami uplasowała się jedynie Łódź, którą już za rok mam nadzieję wyprzedzimy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu! Jesteśmy super miastem i będziemy jeszcze lepsi – tak skomentował wynik rankingu Prezydent Torunia Paweł Gulewski w mediach społecznościowych.

Wśród wyróżnionej dziesiątki gmin powyżej 100 tysięcy mieszkańców, w dalszej kolejności docenione zostały: Bydgoszcz, Katowice, Poznań, Gdynia, Płock, Lublin oraz Dąbrowa Górnicza i Rzeszów.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.