Toruń - Teksas. Chcemy współpracować ! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń - Teksas. Chcemy współpracować !

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Teksańska delegacja z prezydentem Torunia i flagami obu państw

Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.

Urodzony w Houston Jim Mazurkiewicz, profesor Texas Agricultural and Mechanical University – siódmego co do wielkości uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych, od lat aktywnie działa na rzecz rozwijania współpracy teksańskich partnerów z miastami województwa kujawsko-pomorskiego. W 2018 r. został odznaczony przez marszałka Piotra Całbeckiego medalem Unitas Durat Palatinantus Cuiaviano – Pomeraniensis. Jest z pochodzenia Polakiem (w piątym pokoleniu), rodzina jego matki pochodziła z okolic Inowrocławia i Torunia. Kilka lat temu nawiązał współpracę z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (sam jest znany z osiągnięć w naukach ścisłych, biologicznych i medycznych). Natomiast w czerwcu 2020 r. podjął rozmowy z Toruniem, zwieńczone wizytami delegacji z Teksasu we wrześniu 2021 r. i czerwcu 2023 r. Jimowi Mazurkiewiczowi towarzyszyli wówczas przedstawiciele środowisk naukowych, biznesowych i samorządowych z obszaru metropolitalnego Bryan-College Station.

- Bardzo się cieszę z naszego kolejnego spotkaniapodkreślił prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Mamy już za sobą okres poznawania się, nawiązywania pierwszych kontaktów i wyrażania wzajemnych oczekiwań. Pora na konkrety, wspólne projekty, przede wszystkim w sferze gospodarczej, ale też kulturalnej, naukowej i edukacyjnej.

Pierwsze konkrety już są. W marcu 2024 r. 20-osobowa grupa młodzieży z nauczycielami toruńskiego X LO gościła w Bryan College Station. Założeniem wymiany edukacyjnej było poznanie kultury, tradycji i języka poprzez udział w zajęciach szkolnych, kulturalnych i sportowych w Bryan/College Station High Schools.

Kolejnym krokiem, który miasto Toruń chce podjąć w kooperacji z teksańczykami, będzie animowanie współpracy gospodarczej. Prof. Mazurkiewicz jest przewodniczącym Polsko - Amerykańskiej Rady w Teksasie i członkiem zarządu Polsko - Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Teksasie. Także podczas obecnej wizyty w naszym województwie towarzyszy mu grupa teksańskich biznesmenów, zainteresowanych nawiązaniem kontaktów w Polsce. Prezydent Torunia zadeklarował, że miasto aktywnie włączy się w tworzenie warunków do takiej współpracy poprzez wizyty studyjne i zbudowanie sieci partnerstw między przedsiębiorcami z Torunia i Teksasu, w oparciu o organizacje biznesowe.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.