Ku pamięci Profesora Łaszewskiego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ku pamięci Profesora Łaszewskiego

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych. Zwieńczeniem uroczystości była konferencja naukowa.

W związku ze zbliżającą się drugą rocznicą śmierci wybitnego profesora Ryszarda Łaszewskiego środowisko akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zorganizowało uroczystość poświęconą pamięci swojego Mistrza. Wzięli w niej udział członkowie rodziny prof. Łaszewskiego, władze uczelni, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz reprezentanci środowisk naukowych z Gdańska, Białegostoku, Zielonej Góry i Słupska.

– Tradycją naszego uniwersytetu jest to, że pamiętamy o swoich mistrzach. Znałem Pana Profesora dobrze i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że był to wspaniały, ciepły człowiek. Był mistrzem, którego słuchaliśmy i od którego uczyliśmy się - powiedział Rektor UMK prof. Andrzej Sokala.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia prof. Marcin Czyżniewski, który w imieniu przewodniczącego Łukasza Walkusza podczas uroczystości reprezentował Radę Miasta, podkreślił, że profesor Łaszewski był człowiekiem niezwykle aktywnym nie tylko na naszym uniwersytecie, ale także angażował się w wiele społecznych przedsięwzięć.

- Brało się to z Jego ogromnego zaangażowania, uważał, że Jego bogata wiedza w zakresie prawa zobowiązuje do tego, aby tę wiedzę wykorzystywać nie tylko naukowo i dydaktycznie, ale także na rzecz społeczności, w której działał. Był inicjatorem budowy nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji UMK, pamiętamy również Jego zaangażowanie na rzecz stworzenia szkoły podstawowej w Czerniewicach - wspominał prof. Marcin Czyżniewski.

W trakcie uroczystości wiceprzewodniczący Rady Miasta odczytał także list od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego. Prezydent przekazał słowa szacunku i poważania organizatorom oraz uczestnikom konferencji. - Nie tylko na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ale i w całym Toruniu wiemy, że sylwetka i dorobek naukowy niezapomnianego Profesora są wpisane w renomę sławnej toruńskiej szkoły prawniczej. Wciąż decydują one o wizerunku kopernikańskiej wszechnicy oraz krajowym i międzynarodowym prestiżu badań prowadzonych na Wydziale Prawa i Administracji UMK - napisał prezydent Paweł Gulewski.

- Moje wspomnienie o profesorze odnosi się w pierwszej kolejności do Jego niestrudzonego i wieloletniego łączenia akademickiego znawstwa historii państwa i prawa z obowiązkami prodziekana i dziekana macierzystego wydziału, a następnie prorektora i członka Senatu UMK. Przed blisko dwoma laty żegnaliśmy profesora także jako radnego Rady Miasta Torunia, członka Rady Prezydenckiej i Kawalera Medalu Honorowego Prezydenta Miasta Torunia Thorunium. Niech ten bardzo toruński i samorządowy akcent zostanie wpisany w przesłanie przygotowanej konferencji rocznicowej - zaznaczył prezydent.

W trakcie uroczystości profesora Ryszarda Łaszewskiego wspominali były prezydent Torunia, a obecnie radny Rady Miasta Michał Zaleski oraz były dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK prof. Zbigniew Witkowski. - Nie ulega wątpliwości, że w historii naszego Wydziału bardzo znaczącą rolę odegrał śp. profesor Ryszard Łaszewski. Wszyscy, którzy stykali się za życia z Panem Profesorem wiedzą, że był człowiekiem bardzo skromnym, serdecznym, otwartym, człowiekiem czynu i kiedy przeglądałem życiorys Profesora przed dzisiejszą uroczystością, dochodzę do wniosku, że nie ma na uniwersytecie i nie ma w Toruniu przestrzeni, w której by w którymś momencie swojego życia nie uczestniczył - powiedział prof. Witkowski.

Sala nr 109 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uchwałą Senatu UMK została nazwana imieniem prof. Ryszarda Łaszewskiego. Odsłonięto w niej tablicę z portretem Mistrza. Następnie w sali posiedzeń Rady Wydziału odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona pamięci prof. Łaszewskiego.

Ryszard Łaszewski ukończył studia w 1963 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i w tym samym roku podjął tam również pracę naukową. Siedem lat po ukończeniu studiów uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a pięć lat później stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. W 1989 r. został profesorem nadzwyczajnym, a dwa lata później profesorem zwyczajnym nauk prawnych.

Pełnił różne ważne funkcje we władzach uniwersyteckich. W latach 1978-1982 dwukrotnie był prodziekanem Wydziału Prawa UMK, również dwukrotnie pełnił funkcję prorektora ds. studenckich. Następnie dwukrotnie był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UMK. Ponowny wybór na te same funkcje najlepiej świadczy o uznaniu, jakim cieszył się w środowisku akademickim. Następnie został prorektorem ds. organizacji i rozwoju UMK.

Przez 20 lat nieprzerwanie Pan Profesor pełnił godność senatora UMK. Ponadto przez wiele lat był kierownikiem Katedry Historii Państwa i Prawa.

Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, organizacyjne był wielokrotnie nagradzany, w szczególności nagrodami Rektora UMK. Trzykrotnie otrzymał nagrody ministerialne za osiągnięcia naukowe, dydaktyczno-organizacyjne i dydaktyczno-wychowawcze. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2015 r. otrzymał tytuł honorowego profesora UMK.

Działalność profesora nie ograniczała się tylko do murów uczelni. W latach 1994-1998 zasiadał w toruńskiej Radzie Miasta, następnie przez 16 lat był członkiem Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia. W 1975 r. otrzymał Nagrodę Wojewody Bydgoskiego, w 1981 r. Medal za Zasługi dla Województwa Bydgoskiego, w 1985 r. Medal za Zasługi dla Miasta Torunia, a w 2013 r. został uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Torunia – Medalem Thorunium.

Był jednym z głównych inicjatorów budowy nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji. Profesor Ryszard Łaszewski zapisał się w pamięci uczniów, współpracowników jako osoba olbrzymiego formatu o niesamowitym spokoju, pogodzie ducha i życzliwości.

 Zdj. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.