Galeria ma 60 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Galeria ma 60 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. 

W uroczystości wziął udział zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, który w imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego pogratulował jubileuszu i złożył okolicznościowe życzenia. 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka to znacząca na kulturalnej mapie Torunia instytucja. Galeria powołana została decyzją Rady Miejskiej Torunia w kwietniu 1964 r. jako instytucja miejska. Przez kilka miesięcy była we władaniu Toruńskiego Towarzystwa Kultury, a w 1977 r. stała się oddziałem Muzeum Okręgowego. Usamodzielniła się w 1988 r.

W 1996 r. decyzją ówczesnego wojewody Bernarda Kwiatkowskiego Galeria została połączona z Państwową Galerią Sztuki "Wozownia" i wkrótce nowa instytucja zaczęła funkcjonować pod nazwą Państwowa Galeria Sztuki i Ośrodek Edukacji Plastycznej "Dyptyk".

Jednak już dwa lata później nowy wojewoda Wojciech Daniel rozdzielił obie galerie i przywrócił im dawne nazwy. Od 1999 r. tj. od reformy administracyjnej kraju, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, jako instytucja wojewódzka podlega Marszałkowi Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

W zbiorach galerii znajduje się obecnie około 550 tysięcy prac plastycznych dzieci i młodzieży z 108 krajów świata. Jest to prawdopodobnie największy tego typu zbiór w naszym kraju.

Źródłem pozyskiwania prac są organizowane przez galerię konkursy, działalność pracowni dydaktycznych oraz zestawy, przekazywane w formie darów do instytucji współpracujących z ośrodkiem. Zgromadzone w archiwum prace są udostępniane i wypożyczane szkołom, przedszkolom, ośrodkom kultury i instytucjom, które chciałyby zaprezentować je w swoich siedzibach. Przygotowane są różne pod względem wielkości i tematyki zestawy prac, które mogą być wypożyczane wszystkim zainteresowanym.

Galeria udostępnia również duże wystawy pokonkursowe, zarówno te ogólnopolskie, jak i międzynarodowe. Prezentacje te “wędrują” nie tylko po Polsce, ale docierają również do zaprzyjaźnionych ośrodków za granicą.

Podstawową formą działalności Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka są zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, a głównym celem instytucji jest wypracowywanie i upowszechnianie wzorców edukacji plastycznej

Popołudniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży są główną formą działalności Galerii, a rozwój i upowszechnianie wzorców edukacyjnych stanowią główny cel. Celem realizowanych zadań dydaktycznych jest rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni artystycznej oraz rozwijanie umiejętności manualnych.

Uczestnikom zajęć przybliżane są różnorodne techniki i sposoby artystycznego wyrazu oraz umiejętność stosowania ich w praktyce. W pracowniach Galerii oprócz tradycyjnych technik malarskich, rysunkowych i graficznych dzieci w pracowni multimedialnej tworzą grafikę komputerową, animację poklatkową czy fotografię cyfrową. Obecnie w zajęciach bierze udział 360 osób w wieku od 5 do 18 lat.

Zajęcia odbywają się w pracowniach przy Rynku Nowomiejskim 17 oraz w pracowniach w filii Galerii ul. Kościuszki 75-77.

Galeria jest inicjatorem i organizatorem różnorodnych akcji plastycznych, warsztatów i zajęć plenerowych dla dzieci i młodzieży. Wychowankowie są laureatami wielu konkursów plastycznych w kraju i zagranicą.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka jest też organizatorem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów plastycznych. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży oraz Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Zawsze Zielono, Zawsze Niebiesko" są imprezami cyklicznymi i ogłaszane są naprzemiennie, co dwa lata. Adresowane są one do uczestników z całego świata.

Konkursy ogólnopolskie poświęcone są wybranym ważnym tematom i postaciom. Ich uczestnikami są dzieci z całej Polski oraz Polonia.

Zdj. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.