Galeria ma 60 lat | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Galeria ma 60 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. 

W uroczystości wziął udział zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, który w imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego pogratulował jubileuszu i złożył okolicznościowe życzenia. 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka to znacząca na kulturalnej mapie Torunia instytucja. Galeria powołana została decyzją Rady Miejskiej Torunia w kwietniu 1964 r. jako instytucja miejska. Przez kilka miesięcy była we władaniu Toruńskiego Towarzystwa Kultury, a w 1977 r. stała się oddziałem Muzeum Okręgowego. Usamodzielniła się w 1988 r.

W 1996 r. decyzją ówczesnego wojewody Bernarda Kwiatkowskiego Galeria została połączona z Państwową Galerią Sztuki "Wozownia" i wkrótce nowa instytucja zaczęła funkcjonować pod nazwą Państwowa Galeria Sztuki i Ośrodek Edukacji Plastycznej "Dyptyk".

Jednak już dwa lata później nowy wojewoda Wojciech Daniel rozdzielił obie galerie i przywrócił im dawne nazwy. Od 1999 r. tj. od reformy administracyjnej kraju, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, jako instytucja wojewódzka podlega Marszałkowi Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

W zbiorach galerii znajduje się obecnie około 550 tysięcy prac plastycznych dzieci i młodzieży z 108 krajów świata. Jest to prawdopodobnie największy tego typu zbiór w naszym kraju.

Źródłem pozyskiwania prac są organizowane przez galerię konkursy, działalność pracowni dydaktycznych oraz zestawy, przekazywane w formie darów do instytucji współpracujących z ośrodkiem. Zgromadzone w archiwum prace są udostępniane i wypożyczane szkołom, przedszkolom, ośrodkom kultury i instytucjom, które chciałyby zaprezentować je w swoich siedzibach. Przygotowane są różne pod względem wielkości i tematyki zestawy prac, które mogą być wypożyczane wszystkim zainteresowanym.

Galeria udostępnia również duże wystawy pokonkursowe, zarówno te ogólnopolskie, jak i międzynarodowe. Prezentacje te “wędrują” nie tylko po Polsce, ale docierają również do zaprzyjaźnionych ośrodków za granicą.

Podstawową formą działalności Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka są zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, a głównym celem instytucji jest wypracowywanie i upowszechnianie wzorców edukacji plastycznej

Popołudniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży są główną formą działalności Galerii, a rozwój i upowszechnianie wzorców edukacyjnych stanowią główny cel. Celem realizowanych zadań dydaktycznych jest rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni artystycznej oraz rozwijanie umiejętności manualnych.

Uczestnikom zajęć przybliżane są różnorodne techniki i sposoby artystycznego wyrazu oraz umiejętność stosowania ich w praktyce. W pracowniach Galerii oprócz tradycyjnych technik malarskich, rysunkowych i graficznych dzieci w pracowni multimedialnej tworzą grafikę komputerową, animację poklatkową czy fotografię cyfrową. Obecnie w zajęciach bierze udział 360 osób w wieku od 5 do 18 lat.

Zajęcia odbywają się w pracowniach przy Rynku Nowomiejskim 17 oraz w pracowniach w filii Galerii ul. Kościuszki 75-77.

Galeria jest inicjatorem i organizatorem różnorodnych akcji plastycznych, warsztatów i zajęć plenerowych dla dzieci i młodzieży. Wychowankowie są laureatami wielu konkursów plastycznych w kraju i zagranicą.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka jest też organizatorem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów plastycznych. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży oraz Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Zawsze Zielono, Zawsze Niebiesko" są imprezami cyklicznymi i ogłaszane są naprzemiennie, co dwa lata. Adresowane są one do uczestników z całego świata.

Konkursy ogólnopolskie poświęcone są wybranym ważnym tematom i postaciom. Ich uczestnikami są dzieci z całej Polski oraz Polonia.

Zdj. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto
    27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.