Galeria ma 60 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Galeria ma 60 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka. 

W uroczystości wziął udział zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, który w imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego pogratulował jubileuszu i złożył okolicznościowe życzenia. 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka to znacząca na kulturalnej mapie Torunia instytucja. Galeria powołana została decyzją Rady Miejskiej Torunia w kwietniu 1964 r. jako instytucja miejska. Przez kilka miesięcy była we władaniu Toruńskiego Towarzystwa Kultury, a w 1977 r. stała się oddziałem Muzeum Okręgowego. Usamodzielniła się w 1988 r.

W 1996 r. decyzją ówczesnego wojewody Bernarda Kwiatkowskiego Galeria została połączona z Państwową Galerią Sztuki "Wozownia" i wkrótce nowa instytucja zaczęła funkcjonować pod nazwą Państwowa Galeria Sztuki i Ośrodek Edukacji Plastycznej "Dyptyk".

Jednak już dwa lata później nowy wojewoda Wojciech Daniel rozdzielił obie galerie i przywrócił im dawne nazwy. Od 1999 r. tj. od reformy administracyjnej kraju, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, jako instytucja wojewódzka podlega Marszałkowi Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

W zbiorach galerii znajduje się obecnie około 550 tysięcy prac plastycznych dzieci i młodzieży z 108 krajów świata. Jest to prawdopodobnie największy tego typu zbiór w naszym kraju.

Źródłem pozyskiwania prac są organizowane przez galerię konkursy, działalność pracowni dydaktycznych oraz zestawy, przekazywane w formie darów do instytucji współpracujących z ośrodkiem. Zgromadzone w archiwum prace są udostępniane i wypożyczane szkołom, przedszkolom, ośrodkom kultury i instytucjom, które chciałyby zaprezentować je w swoich siedzibach. Przygotowane są różne pod względem wielkości i tematyki zestawy prac, które mogą być wypożyczane wszystkim zainteresowanym.

Galeria udostępnia również duże wystawy pokonkursowe, zarówno te ogólnopolskie, jak i międzynarodowe. Prezentacje te “wędrują” nie tylko po Polsce, ale docierają również do zaprzyjaźnionych ośrodków za granicą.

Podstawową formą działalności Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka są zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, a głównym celem instytucji jest wypracowywanie i upowszechnianie wzorców edukacji plastycznej

Popołudniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży są główną formą działalności Galerii, a rozwój i upowszechnianie wzorców edukacyjnych stanowią główny cel. Celem realizowanych zadań dydaktycznych jest rozbudzenie wrażliwości i wyobraźni artystycznej oraz rozwijanie umiejętności manualnych.

Uczestnikom zajęć przybliżane są różnorodne techniki i sposoby artystycznego wyrazu oraz umiejętność stosowania ich w praktyce. W pracowniach Galerii oprócz tradycyjnych technik malarskich, rysunkowych i graficznych dzieci w pracowni multimedialnej tworzą grafikę komputerową, animację poklatkową czy fotografię cyfrową. Obecnie w zajęciach bierze udział 360 osób w wieku od 5 do 18 lat.

Zajęcia odbywają się w pracowniach przy Rynku Nowomiejskim 17 oraz w pracowniach w filii Galerii ul. Kościuszki 75-77.

Galeria jest inicjatorem i organizatorem różnorodnych akcji plastycznych, warsztatów i zajęć plenerowych dla dzieci i młodzieży. Wychowankowie są laureatami wielu konkursów plastycznych w kraju i zagranicą.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka jest też organizatorem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów plastycznych. Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży oraz Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Zawsze Zielono, Zawsze Niebiesko" są imprezami cyklicznymi i ogłaszane są naprzemiennie, co dwa lata. Adresowane są one do uczestników z całego świata.

Konkursy ogólnopolskie poświęcone są wybranym ważnym tematom i postaciom. Ich uczestnikami są dzieci z całej Polski oraz Polonia.

Zdj. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, MZK
    24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
  • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
    Kultura, Miasto
    Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
    Kultura, Miasto
    Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Na zdjęciu: uczniowie w nowych ławkach w ekopracowni
    Eko, Miasto
    Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
  • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
  • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
  • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
  • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
  • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
  • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
  • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.