Przystępujemy do zmian na Wrzosowisku i Winnicy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przystępujemy do zmian na Wrzosowisku i Winnicy

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka

Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.

- Oficjalnie mogę ogłosić, że w sprawie tzw. Wrzosowiska miasto absolutnie nie będzie chciało zbyć tego terenu, a po drugie będziemy chcieli zabezpieczyć funkcje zieleni parkowej i funkcje zieleni takie, jak przyległego dużego kompleksu leśnego. Chcemy, aby mieszkańcy i osoby, które walczyły o ten teren, by pozostawić go takim jaki jest, miały swoją satysfakcję. Już we wrześniu przyjdziemy z przystąpieniem do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który w sposób formalny i na trwałe zabezpieczy te funkcje, które są – mówił Prezydent Paweł Gulewski na spotkaniu z mediami i dodawał, że zabezpieczona zostanie też czystość na tym terenie.

Swojego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma doczekać się też zachodnia część Winnicy:

- To jest drugi obszar, który budził niepokoje mieszkańców i osób związanych z organizacjami pozarządowymi, a także radnych. W 2020 roku Rada Miasta Torunia przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego na wschodnią część Winnicy. Natomiast jeśli chodzi o ten teren, który znajduje się po zachodniej części w stronę centrum, mamy tam 31 hektarów. Z projektów konsultacji, które prowadziła Miejska Pracownia Urbanistyczna w latach poprzednich, z tych 31 ha 5 ha Gmina Miasta Toruń chciała przeznaczyć pod zabudowę wielorodzinną. Usługi miały mieć około 1 ha, a w pozostałej części ponad 22 ha miała być zorganizowana zieleń. Mimo to mieszkańcy i inne zaangażowane osoby byli przeciwni tym funkcjom. I dziś chcę powiedzieć, że w IV kwartale tego roku ponownie otworzymy proces konsultacji charakteru tej przestrzeni, jej przeznaczenia i sposobu zagospodarowania. Zaczynamy od nowa. Do tego czasu nie będzie tam żadnej sprzedaży terenów na cele mieszkaniowe podkreślał Prezydent Gulewski.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.