Rodzice zastępczy docenieni na Gali | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rodzice zastępczy docenieni na Gali

Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W piątek 14 czerwca 2024 r. w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu odbyła się Gala Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. 

Gala była podsumowaniem regionalnych obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego - polskiego święta ustanowionego na 30 maja zgodnie z uchwałą Sejmu RP. Organizatorami tych obchodów były powiatowe centra pomocy rodzinie, miejskie ośrodki pomocy społecznej i placówki opiekuńczo-wychowawcze. - Wszystkie te instytucje w ostatnich tygodniach zorganizowały wiele wydarzeń, które prowadziły do tego, aby spopularyzować ideę rodzicielstwa zastępczego i pokazać, że warto o nią dbać. Tym dzisiejszym spotkaniem chcielibyśmy Państwu pokazać jak bardzo cenimy Waszą działalność, jak ona jest ważna i będziemy się zastanawiać co zrobić, aby było nam łatwiej i było nas więcej. Spotykamy się po to, żeby Państwa docenić i wzmocnić - podkreślił Michał Neumann, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu.

- My jako Samorząd Województwa i ROPS chcemy zapewnić, że jesteśmy do Państwa dyspozycji i będziemy czynić wiele, aby piecza zastępcza w naszym regionie rozwijała się jak najbardziej dynamicznie. Musi się rozwijać, ponieważ wiele dzieci, którym zabrakło opieki, miłości i wsparcia musi szukać wsparcia u nas i u Państwa - dodał dyrektor Neumann.

Uroczystej gali towarzyszyła konferencja pt. „Rodzic na zastępstwo – miłość na zawsze” adresowana do kadry instytucji pomocy i integracji społecznej oraz kadry instytucji wspierania rodziny i pieczy zastępczej z województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie konferencji odbyły się wykłady dotyczące m. in. ochrony praw dziecka, depresji u dzieci i młodzieży, aktualnej sytuacji małoletnich umieszczonych w pieczy zastępczej z punktu widzenia sądów rodzinnych oraz o sytuacji młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Gala objęta została patronatem honorowym Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Wzięli w niej udział m.in.: Adam Szponka - zastępca prezydenta Torunia, Robert Ruta - główny specjalista w Zespole Spraw Rodzinnych i Nieletnich Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krystyna Żejmo-Wysocka – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Anna Sobiesiak – dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Toruniu, a także przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, uczelni wyższych, Sądu Okręgowego w Toruniu, policji.

- Miałem taką refleksję jeszcze jako dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, że udało nam się naprawdę dużo zrobić, że system regionalnego wsparcia, rozbudowa placówek z programu regionalnego wyglądają imponująco. Jednak mimo tych pieniędzy, które się pojawiły z Unii Europejskiej, jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia - powiedział podczas gali zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka.

Zastępca prezydenta podziękował dyrektorom i pracownikom placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz wszystkim rodzicom zastępczym: - Chciałem Państwu podziękować za decyzję bycia rodzinami zastępczymi. To był naprawdę odważny krok, żeby wejść do systemu pieczy zastępczej, ponieważ to nie jest łatwy system, nie jest to łatwa praca.

Fot.: © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.