Rocznica śmierci Wandy Szuman | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rocznica śmierci Wandy Szuman

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2011
Autor: admin_vobacom

1 grudnia 2011 roku mija 17. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Miasta Torunia Wandy Szuman. Tradycyjnie z tej okazji przedstawiciele miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze na jej grobie w rodzinnej kwaterze na cmentarzu św. Jerzego .

Wanda Szuman jest pochowana w rodzinnej kwaterze na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego. W imieniu władz miasta kwiaty złożyli Sekretarz Miasta Torunia Alicja Kolańska, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Andrzej Jasiński  oraz dyrektor Biura Rady Miasta Wanda Łuczak.

Wanda Szuman urodziła się 3 kwietnia 1890 r. w Toruniu jako córka Leona Szumana - znanego lekarza i działacza społecznego. Po ukończeniu szkół średnich w Krakowie i Lwowie, poświęciła się pracy pedagogicznej i działalności charytatywnej. Jeszcze w okresie zaborów prowadziła tajne nauczanie dla dzieci robotniczych. W czasie I wojny światowej organizowała Komitet Niesienia Pomocy Ofiarom Wojny w Królestwie Polskim.

Była założycielką toruńskiego PCK i przewodniczącą Komisji Szkolnej w Toruniu. Organizowała kształcenie nauczycieli języka polskiego na Pomorzu. Uznawana jest za pionierkę polskiej pedagogiki specjalnej. Prowadziła prace nad przygotowaniem systemu opieki nad sierotami w Polsce. Rozpoczęła kształcenie wychowawczyń dla ochronek, żłobków i przedszkoli. Jednocześnie podjęła studia w Warszawie, wyjeżdżając na liczne staże za granicę do zakładów opiekuńczych dla sierot. Wanda Szuman prowadziła badania naukowe nad rozwojem sierot i dzieci chowanych w izolacji. Propagowała wychowanie w rodzinie jako formę opieki nad sierotami. W latach 1933 do 1939 była dyrektorką Katolickiego Seminarium dla Wychowawczyń Przedszkoli w Poznaniu.

W czasie II wojny światowej ponownie podjęła tajne nauczanie pracując jednocześnie w Polskim Komitecie Opiekuńczym. Organizowała pomoc dla rodzin więźniów i wysiedlonych po powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny Wanda Szuman wróciła do Torunia z przymusowego wysiedlenia i rozpoczęła pracę w Liceum Wychowawczyń Przedszkoli i Pogotowiu Opiekuńczym. W 1952 r. przeszła na emeryturę, lecz nie przerwała pracy naukowej i badawczej. Wprowadziła do polskiej pedagogiki nowe metody i kierunki. Zajmowała się dziećmi niepełnosprawnymi, niewidomymi i głuchymi. W latach 70-tych upowszechniła prekursorską wówczas metodę rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez pracę artystyczną. Jej pracowitość i poświęcenie w niesieniu pomocy potrzebującym zyskały jej powszechny szacunek. Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, papieskim medalem "Pro Ecclesiae et Pontifice" i Orderem Uśmiechu.

13 lutego 1992 r. Rada Miasta podjęła uchwałę o nadaniu Wandzie Szuman tytułu Honorowego Obywatela Torunia. Wanda Szuman zmarła 1 grudnia 1994 r w wieku 104 lat. Jest pochowana w rodzinnej kwaterze Szumanów na cmentarzu św. Jerzego. Na co dzień grobem Wandy Szuman opiekuje się młodzież VII LO, któremu Honorowa Obywatelka patronuje.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Rzeczniczka Malwina Jeżewska wręcza kwiaty prezydentowi Pawłowi Gulewskiemu
    Miasto
    Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.
  • Na zdjęciu: samochód jedzie ul. Bulwar Filadelfijski
    Miasto
    Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.
  • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
    Inwestycje, Miasto
    Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
  • „Idziemy na Księżyc” – pod tym hasłem 22 czerwca 2024 r. odbędzie się rajd nordic walking. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
  • 3 lipca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni nową wystawę czasową.
  • Od 1 do 14 lipca 2024 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
  • Straż Miejska ujęła osobę nieletnią, która dokonała zniszczenia zabytkowych murów zamkowych.
  • W ramach kolejnego z cyklu spotkań kopernikańskich 19 czerwca 2024 r. w Książnicy Kopernikańskiej odbyła się debata połączona z prezentacją najnowszej wystawy planszowej Towarzystwa Miłośników Torunia.
  • Zielona Konstytucja dla Torunia stała się faktem – 19 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski podpisał zarządzenie nr 137 w sprawie uszczegółowienia zasad ochrony zieleni w Toruniu w trakcie inwestycji prowadzonych na terenach należących do Gminy Miasta Toruń. Zarządzenie wchodzi w życie w dniu podpisania.
  • Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych. Tak będzie wyglądał Festiwal Sportu na boisku przy Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Hallera 79. W pierwszą sobotę wakacji, 22 czerwca 2024 r., będzie okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
  • Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.