Ewa Wiśniewska laureatką Złotego Anioła | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ewa Wiśniewska laureatką Złotego Anioła

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym. Laureatki nagrody od lat zachwycają widzów różnorodnymi rolami, wszechstronnym talentem, niepokornością i wrażliwością, a wiele spośród ich dokonań na stałe zapisało się w historii kina. W tym roku statuetką uhonorowana zostanie wybitna polska aktorka, Ewa Wiśniewska.

Ewa Wiśniewska urodziła się w 1942 roku w Warszawie. Jako uczennica Liceum im. Narcyzy Żmichowskiej została laureatką konkursu miesięcznika „Film”: Piękne dziewczęta – na ekrany!. Zgłoszenie w formie zdjęcia zostało wykonane przez znanego na całym świecie fotografa Edwarda Hartwiga. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie występowała m.in. w „Operze za trzy grosze” w reż. Aleksandra Bardiniego.

W bogatej filmografii aktorki znajdują się charakterystyczne role; zagrała m.in. w: „Granicy” Jana Rybkowskiego (1977), „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” Stanisława Barei (1978), „Ucieczka z kina ‘Wolność’” Wojciecha Marczewskiego (1990), „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego (1998), „Starej baśni. Kiedy słońce było bogiem” Jerzego Hoffmana (2003) czy „Juliuszu” Aleksandra Pietrzaka (2018). Uhonorowana Złotym Gronem Lubuskiego Lata Filmowego za „Sceny dziecięce z życia prowincji” Tomasza Zygadły (1985). Kreacja Róży w „Cudzoziemce” Ryszarda Bera (1986) przyniosła jej liczne nagrody: za Pierwszoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Złotą Kaczkę, nagrodę miesięcznika „Film”, Nagrodę Szefa Kinematografii. Nagrodzona jako Najlepsza Aktorka na Festiwalu Filmowym Golden Rooster and Hundred Flowers za występ w „Piątej porze roku” Jerzego Domaradzkiego (2012). Dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Orzeł za Drugoplanową Rolę Kobiecą w filmach „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana (1999) oraz „Zupa nic” Kingi Dębskiej (2021). Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017), a także Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2024).

W 1965 roku wcieliła się w rolę Elzy Ring w „Stawce większej niż życie”, emitowanej w formie 14 spektakli nadawanych na żywo w ramach Teatru Telewizji. Wystąpiła również w serialach takich jak Doktor Ewa (1970), Wielka miłość Balzaka (1973), Janosik (1973), 07 zgłoś się (1978) i Wiedźmin (2002). Publiczność mogła ją podziwiać na deskach najsłynniejszych warszawskich teatrów, m.in. Praskiego Teatru Ludowego, Kwadratu, Ateneum im. Stefana Jaracza oraz Teatru Narodowego (do jego zespołu należy od 2009 roku). Podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych uhonorowana nagrodą publiczności (1980) oraz nagrodą aktorską (1993). Otrzymała nagrodę Feliksa Warszawskiego za występ w „Błądzeniu” w reż. Jerzego Jarockiego w roli Cioci, Królowej Małgorzaty, Matki i Hrabiny (2004). Laureatka nagród Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”.

Fot. Marta Ankiersztejn/Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.