45. sezon TOS-u zakończony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

45. sezon TOS-u zakończony

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: gra orkiestra, na pierwszym planie skrzypaczka o jasnych włosach

Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.

Czterdziesty piąty sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna zakończyła koncertem „Amerykański sen”, który przeniósł gości wieczoru do odległej galaktyki, klubu jazzowego w Nowym Orleanie albo wprost na ulice Nowego Jorku lat 50. W programie koncertu znalazły się takie utwory, jak: suita z „Gwiezdnych wojen”, „Błękitna rapsodia” Gershwina oraz utwory Bernsteina – „Uwertura” do operetki „Kandyd” i „Tańce symfoniczne” ze słynnego musicalu „West Side Story”, czyli współczesnej wersji „Romea i Julii”. Solistą koncertu był słynny pianista Paweł Tomaszewski. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Dainius Pavilionis.

Udanego sezonu jubileuszowego muzykom i wszystkim osobom związanym z orkiestrą pogratulował Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta miasta.

Koncert „Amerynański sen” jednocześnie zainaugurował rozpoczynający się w Toruniu 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. To trwające przez całe lato wydarzenie, w ramach którego koncerty odbywać się będą w różnych miejscach w Toruniu, m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki, na barce na Wiśle oraz w amfiteatrze Teatru Baj Pomorski. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny. W programie festiwalu znajdą się między innymi największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, występ orkiestry i tancerzy z Korei Południowej, a także recital fortepianowy na Wiśle.

Po raz pierwszy w historii Toruńska Orkiestra Symfoniczna przyznała wyróżnienia - Muzy TOS-u. Statuetki otrzymali z rąk dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysława Kempińskiego mecenasi, partnerzy, a także osoby, które od lat współpracują z Orkiestrą i ją wspierają:

Kategoria Mecenas:

 • Mecenas Strategiczny 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma STRABAG
 • Mecenas Kultury – Główny Sponsor 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma PGE SA
 • Mecenas 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – firma Weyna Invest

Kategoria Biznes:

 • partner technologiczny 45. jubileuszowego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma Vobacom

Kategoria Współpraca:

 • Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategoria Edukacja:

 • Samorządowe Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Ciechocinku

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.