Walczymy o most dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Walczymy o most dla Torunia

Miasto
Data publikacji: 28 sierpnia 2008
Autor: admin_vobacom

Torunianie nie są mieszkańcami Polski trzeciej kategorii, zasługują - jak pozostali obywatele naszego kraju - na komfort i wygodę, należą im się pieniądze na most ze źródeł zewnętrznych - oznajmił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po raz kolejny potwierdził, że podjęcie decyzji o budowie nowej przeprawy ze środków własnych niosłoby zagrożenie ekonomiczne dla miasta. Zapewnił, że władze Torunia nie ustaną w zabiegach o unijne pieniądze.

W poniedziałek (25.08.08), podczas uroczystości związanych z rozpoczęciem budowy autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk poinformował, że w związku z tym, że zadanie to powierzono konsorcjum GTC, pieniądze zarezerwowane na autostradę w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko zasilą inicjatywy związane z EURO 2012. Pojawiło się więc zagrożenie, iż szanse Torunia, który w tymże programie ubiega się o środki na budowę mostu, mogą zmaleć.

- Z jednej strony te słowa bardzo mnie zdenerwowały, ale z drugiej podziałały mobilizująco - mówił prezydent Michał Zaleski. - To był impuls do zintensyfikowania naszych działań. Trzeba zrobić wszystko, by walkę o unijne pieniądze wygrać.

Trwają właśnie procedury związane z przejmowaniem gruntów pod budowę mostu na wysokości ulicy Wschodniej. Prezydent zapowiedział, że na przełomie września i października miasto wystąpi z wnioskiem o pozwolenie na budowę, zostanie wtedy także podpisana preumowa na dofinansowanie projektu.

- Przystąpimy do kolejnej weryfikacji projektu mostowego - oznajmił Michał Zaleski. - Mamy obowiązek i prawo domagać się pieniędzy na budowę mostu, tym bardziej, że wiemy, że stopień przygotowania naszej inwestycji, jest bardziej zaawansowany niż innych projektów, nawet tych z listy podstawowej.

Prezydent zapytany przez dziennikarzy, czy w przypadku braku finansowego wsparcia ze strony rządu zdecyduje się budować most z budżetu miasta odparł, że nie może działać na szkodę mieszkańców, że nie może świadomie pozbawić ich na kilka lat wszelkich innych inwestycji, finansując tę, która tak naprawdę rozwiąże problemy komunikacyjne nie tylko Torunia, ale całej Polski - przeprawa przez Wisłę stanie się bowiem alternatywą dla tych, którzy nie będą chcieli płacić za przejazd autostradą. Wyraził również nadzieję, że ocena projektów przez rząd będzie oceną merytoryczna, a nie polityczną czy podszytą lokalnymi sympatiami albo piłkarskimi emocjami związanymi z EURO 2012.

>>> TUTAJ znajdziesz tekst wypowiedzi prezydenta Torunia z konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Torunia 28 sierpnia 2008 r.

Warto wiedzieć:
Budowa mostu drogowego wraz z drogami dojazdowymi - toruńska inwestycja na Liście Projektów Indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko widnieje od 27 sierpnia 2007 roku. Została ona zakwalifikowana na pozycji rezerwowej w osi priorytetowej pn. "Rozwój sieci drogowej TEN-T". W uzasadnieniu czytamy: projekt jest zgodny z drugim priorytetem strategicznym SKR: "poprawa stanu infrastruktury technicznej i społecznej" oraz celem głównym POIiŚ "podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Polski i regionów poprzez rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej ochronie i poprawie stanu środowiska, zdrowia, zachowaniu tożsamości kulturowej i rozwijaniu spójności terytorialnej, projekt ma oddziaływanie w skali ponadregionalnej."

Projekt przeszedł pozytywną weryfikację także 1 lutego 2008 r. i 31 lipca 2008 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Na zdjęciu widać ciemne burzowe niebo ponad budynkami
    Miasto
    W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Miasto
    Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.