Terytorialsi obchodzą swoje święto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Terytorialsi obchodzą swoje święto

Miasto
Data publikacji: 25 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki

Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska, a w październiku 2021 r. - sztandar. Siedziba Centrum Szkolenia WOT mieści się przy ul. Sienkiewicza 37. Jego komendantem jest obecnie płk dr Przemysław Żukowski. Jednostka zajmuje się przygotowaniem żołnierzy do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. W toruńskim centrum odbywają się szkolenia przywódcze, medyczne, kursy ratownika, trenera personalnego, kursy pola walki czy wspinaczki na sztucznej ściance.

- Toruńskim szkoleniowcom i samym terytorialsom wszyscy przekazujemy dziś na Jordankach moc życzeń i sympatii - mówił Adam Szponka, zastępca prezydenta Torunia, który był gościem piątkowego koncertu. - Mam nadzieję, że jesteście Państwo szczęśliwi i radośni z tego, że ceniące Was toruńskie środowisko wojskowe oraz cały Toruń okazują swojej najmłodszej formacji należne honory. Zawsze byliśmy też pod wrażeniem oficjalnych związków świętującej formacji z wojennym dziedzictwem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Główne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zaplanowano w sobotę 25 maja 2024 r. na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. O godz. 11.00 odbędzie się uroczysty apel wojskowy, zakończony defiladą przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Torunia. Natomiast w godz. 10.00-15.00 trwać będzie festyn z pokazem sprzętu i wyposażenia wojskowego służb mundurowych, nauką pierwszej pomocy czy podstaw strzelania z wykorzystaniem trenażera cyklop. Można też będzie spróbować gulaszu myśliwskiego przygotowanego przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu.

W ramach obchodów święta 24 maja na poligonie w podtoruńskim Kijewie odbyły się ćwiczenia wojskowe. Żołnierze WOT prezentowali swoje umiejętności pod okiem Amerykanów na czele z gen. Rodneyem Boydem, dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois. 

List gratulacyjny na ręce komendanta płk. dr. Przemysława Żukowskiego oraz kadry dowódczej, szkoleniowców i żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu skierował prezydent Torunia Paweł Gulewski.

- Z okazji dorocznego święta gratuluję Panu Komendantowi i podwładnym wytrwałości w żołnierskiej służbie i dziękuję za to, że jesteście nie tylko istotnym ogniwem Wojska Polskiego, ale także aktywną częścią życia społecznego i patriotycznego Torunia. Życzę, by Centrum Szkolenia WOT zawsze wzorowo wypełniało powierzane mu zadania, kontynuując wielkie tradycje wojskowe naszego miasta i Rzeczypospolitejnapisał prezydent Paweł Gulewski.

Fot. Wojtek Szabelski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.