Petarda w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Petarda w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku

Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty, pokazy i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wśród gości wydarzenia nie zabrakło zastępczyni prezydenta Torunia Dagmary Zielińskiej.

Była to z pewnością jedna z rekordowych edycji popularnej imprezy popularnonaukowej, zarówno pod względem liczby uczestników, jak i atrakcji przygotowanych dla nich przez organizatora i partnerów wydarzenia. Przy słonecznej pogodzie już od samego rana na parking przed Młynem Wiedzy, wypełniony stanowiskami do zabaw i eksperymentów, ciągnęły tłumy torunian i mieszkańców regionu - rodzin z dziećmi zainteresowanych przygotowaną ofertą ciekawego spędzenia majowej soboty. Czekały na nich cztery strefy aktywności: nauki, zabawy, zdrowia i bezpieczeństwa. W każdej z nich można było znaleźć interesujące propozycje zabaw, eksperymentów i warsztatów manualnych, obejrzeć ciekawe eksponaty, porozmawiać z naukowcami i pasjonatami różnych dziedzin - od badaczy mózgu, specjalistów ochrony środowiska po zbieraczy pamiątek PRL-u czy kolejnictwa. Można było zmierzyć ciśnienie i nauczyć się masażu serca. Nie brakowało chętnych do obejrzenia wnętrza auta policyjnego czy skorzystania z symulatora jazdy pociągiem. Popularnością cieszyły się kolorowe dmuchańce i loteria Nicolaus Banku.

Organizatorem wydarzenia było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a partnerami: Wydział Humanistyczny oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, Koło Naukowe Popularyzowania Psychologii "Amicus", AZS UMK Toruń, Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Toruńskie Centrum Usług Społecznych, Centrum Kultury Dwór Artusa, Młodzieżowy Dom Kultury, IKEA Bydgoszcz, Castorama Toruń, Nicolaus Bank, Uniwersytet WSB Merito w Toruniu, Wyższa Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, GBDO, Toruńska Kolejowa Izba Tradycji, Toruńskie Muzeum PRL-u, Szkoła Socrates, Sklepy medyczne "Zdrowie", Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położonych w Toruniu, Straż Miejska i Komenda Miejska Policji w Toruniu.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.