Prestiżowe unijne spotkania w Toruniu? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prestiżowe unijne spotkania w Toruniu?

Miasto
Data publikacji: 27 marca 2009
Autor: admin_vobacom

Toruń jest brany pod uwagę jako jedno z miast, w których odbędą się spotkania ministerialne w czasie polskiej prezydencji w radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Jest to szansa, by pokazać światu piękno i potencjał naszego miasta. 26 marca br. zespół sprawdzający przeprowadził w Toruniu wizytację. Ostateczne decyzje zapadną do końca pierwszego półrocza 2009 roku.

- 21 listopada ub. r. Urząd Komitetu Integracji Europejskiej poinformował, że z związku z przypadającą w drugiej połowie 2011 roku polską prezydencją w radzie UE przygotowuje miejsca, w których mogłyby się odbywać różne spotkania - mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Złożyliśmy do UKIE aplikację, wspólną dla całego województwa, i w marcu przeszliśmy pozytywnie pierwszy etap kwalifikacji.

W czasie sześciomiesięcznej prezydencji Polskę czeka przygotowanie około 20 międzynarodowych spotkań na najwyższym szczeblu i około 100 na szczeblu ministerialnym. Oprócz największych ośrodków, komisja obejrzy około 20 polskich miast, np. Poznań, Gdańsk, Rzeszów czy Łańcut i wytypuje wśród nich organizatorów. Jako potencjalne miejsce organizacji spotkań, Toruń jest brany pod uwagę wspólnie z Bydgoszczą, gdyż uczestnicy korzystaliby z bydgoskiego portu lotniczego i - jeśli zabrakłoby miejsc w naszych obiektach hotelowych - z czterogwiazdkowych hoteli w Bydgoszczy. Stąd wspólna, wojewódzka, aplikacja.

Toruń przedstawił w aplikacji zarówno wady, jak i zalety: to, że lotnisko znajduje się w odległej o 40 kilometrów Bydgoszczy oraz to, że budowana jest właśnie autostrada, która usprawni kontakt między naszym miastem a lotniskiem w Gdańsku i że przez Gród Kopernika przebiega droga krajowa nr 10 z Warszawy. Zaprezentowano też bazę hotelowa i konferencyjną.

- Na wizytację przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Komisji Integracji Europejskiej, Biura Ochrony Rządu oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Najpierw obejrzeli dokładnie lotnisko w Bydgoszczy, a potem Centrum Sztuki Współczesnej, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa oraz czterogwiazdkowy hotel "Bulwar" w Toruniu - wylicza kierownik Referatu Współpracy Zewnętrznej UMT Ewa Banaszczuk-Kisiel. - To, że lotnisko jest Bydgoszczy, nas nie dyskwalifikuje. Ostatecznie to odległość tylko 40 kilometrów. Taki dystans da się szybciej przejechać niż pokonać korki z Okęcia do centrum Warszawy.

Jeśli Toruń zostanie wytypowany, trzeba będzie przeprowadzić pewne usprawnienia, np. poprawić moc instalacji przesyłowych czy standard miejsc sanitarnych w Dworze Artusa i w Ratuszu. Będą na to dwa lata, więc tak długi okres pozwoli gospodarzom miasta właściwie przygotować wszystkie obiekty.

- Trudno powiedzieć, jakie mamy szanse. Przyglądałem się zespołowi sprawdzającemu i z satysfakcją mogę powiedzieć, że ani razu nie widziałem na żadnej twarzy znudzenia czy zniechęcenia. Wręcz przeciwnie - przyjazne błyski w oczach - kwituje prezydent Zaleski.

***

Polska stanie na czele Rady Unii Europejskiej 1 lipca 2011 r. i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom, jako pierwsze państwo z grupy "trio", którą tworzą: Polska, Dania i Cypr. Przewodnictwo w Unii Europejskiej będzie okazją do wzmocnienia pozycji naszego kraju wśród państw członkowskich. Będzie to procentować we współpracy z instytucjami europejskimi w kolejnych latach. Pomoże też w stworzeniu wizerunku Polski jako państwa nowoczesnego i skutecznego, ważnego partnera wśród członków Unii Europejskiej.

Zadania polskiej prezydencji skupią się wokół trzech najważniejszych kwestii. Głównym celem będzie przewodniczenie pracom Rady UE oraz jej komitetom i grupom roboczym, a także przewodniczenie spotkaniom Rady Europejskiej. Przewodnictwo to wiąże się ze zapewnieniem dobrej organizacji i logistyki wielu spotkaniom merytorycznym.

Drugim zadaniem prezydencji będzie reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Również skuteczna współpraca w ramach procesu legislacyjnego stanowić będzie ważny czynnik powodzenia polskiej prezydencji. Wymaga to dobrego przygotowania naszych przedstawicieli odpowiedzialnych za merytoryczny wymiar przewodnictwa, jak też podjęcia wcześniejszej, intensywnej współpracy z instytucjami UE.

Kolejnym zadaniem będzie reprezentowanie Unii w stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi, przy współpracy z wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz komisarzem ds. stosunków zewnętrznych. Kompetencje prezydencji w tym zakresie zależeć będą od ewentualnego wejścia w życie postanowień Traktatu z Lizbony.

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Miasto
    Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
    Eko, Miasto
    Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
  • Toruńskie firmy na Liście 500 "Rzeczpospolitej"
    Biznes, Miasto
    "Rzeczpospolita" opublikowała 26. listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się 7 firm z Torunia.
  • Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki
    Kultura, Miasto
    W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.
  • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Z tej okazji Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza 23 maja 2024 r. na Rynek Nowomiejski, gdzie w godz. 11:00-16:00 odbędzie się Akcja Profilaktyczna "Zdrowie na Tak".
  • Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
  • Rada Okręgu nr 10 zaprasza na spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat wniosków, które warto złożyć do planu ogólnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja 2024 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7/9.
  • Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Rusza 7. edycja projektu pn. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami w wieku 50+, interesujących się fotografią.
  • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.