Na ratunek bukszpanom | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na ratunek bukszpanom

Eko, Miasto
Data publikacji: 13 maja 2020
Autor: Natalia Przytarska

Zauważono pierwsze przypadki obgryzania gryszpanów przez ćmy bukszpanowe w Toruniu. Jak chronić rośliny przed ich szkodliwym działaniem?

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który pochodzi ze wschodnich krańców Azji. W naszym kraju pojawił się zaledwie kilka lat temu i od razu przyniósł znaczne szkody. Do ubiegłego roku szkodnika tego nie zaobserwowano w Toruniu - niestety, jak w wielu przypadkach masowej gradacji, w tym roku odnotowano już pierwszy przypadek. Największe zagrożenie dla bukszpanów stanowią zielone gąsienice, które początkowo wygryzają tylko miękisz liści, a z czasem obgryzają je całkowicie. Szkodnikom towarzyszy charakterystyczna przędza przypominająca pajęczynę oraz liczne grudki odchodów. Niechronione rośliny z czasem całkowicie zasychają i zamierają.

Wielu miłośników bukszpanów obawia się ataku ćmy bukszpanowej. Zwalczanie jej jest trudne, ponieważ w Polsce pojawiła się całkiem niedawno, stąd ograniczona jest liczba preparatów i oprysków. Dobra wiadomość jest jednak taka, że skala problemu zmusiła naukowców do rozpoczęcia badań nad opracowaniem skutecznej, a zarazem bezpiecznej (dla rodzimych i pożytecznych owadów) metody walki ze szkodnikiem.

Jeśli zastanawiasz się, co atakuje bukszpan, który z każdym dniem wygląda coraz gorzej i traci swój piękny zielony kolor, koniecznie sprawdź, czy nie zalęgła się w nim ćma bukszpanowa. Jak rozpoznasz, że to właśnie ona zaatakowała krzew? Istnieje kilka charakterystycznych objawów:

  • Lepka przędza pomiędzy liśćmi – charakterystyczną pozostałością po żerowaniu ćmy bukszpanowej jest tzw. przędza, czyli gęsta i lepka pajęczyna na liściach rośliny.
  • Obgryzione brzegi liści – gąsienice ćmy bukszpanowej masowo podgryzają brzegi liści. Jeśli nie zostaną powstrzymane, bez większych problemów zjedzą niemal całą roślinę.
  • Usychające pędy – w wyniku żerowania ćmy bukszpanowej krzew zaczyna usychać, dlatego niektóre pędy brązowieją i obumierają.

Dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej, czyli motyle, mają białe lub brązowe zabarwienie, osiągają zwykle około 4 cm długości i są zupełnie nieszkodliwe. Problemem są jednak larwy, które wylęgają się z jaj złożonych na spodniej części liści, bo to właśnie one doprowadzają do niemal całkowitego wyniszczenia krzewu. Jeśli więc zauważysz na swoim bukszpanie gąsienice o jasnozielonym zabarwieniu konieczna jest natychmiastowa reakcja oraz odpowiednia profilaktyka, czyli częste oglądanie i kontrolowanie rośliny.

Po ręcznym, czyli mechanicznym usunięciu larw ćmy bukszpanowej można zastosować pułapki feromonowe, które umieszcza się kilka metrów od bukszpanów. Ich zapach wabi i odławia samce, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia i złożenia jaj przez samice owada. Działają one podobnie jak lep na muchy, więc można na bieżąco sprawdzać ich skuteczność.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na zdjęciu: starsza pani w czerwonym żakiecie pokazuje plakaty informujące o Radzie Seniorów
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.