Pożegnanie z Panią Ambasador | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pożegnanie z Panią Ambasador

Miasto
Data publikacji: 17 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków

Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r. Rozmawiano o wspólnych projektach, m.in. z zakresu kultury, promocji i smart city.

Pani Ambasador kończy misję dyplomatyczną w Polsce i w maju odwiedza miasta, z którymi była szczególnie związana w czasie pełnienia swojej funkcji. Należy do nich Toruń, który odwiedzała wielokrotnie, zarówno służbowo, jak i prywatnie z rodziną. Była w Toruniu m.in. 6-8 lipca 2018 r. wraz z małżonkiem podczas wizyty szefów dyplomatycznych w województwie kujawsko-pomorskim oraz w 2022 r. podczas inauguracji III Festiwalu Czango w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Pani Orsolya Zsuzsanna Kovács jest rodowitą Węgierką, ale doskonale mówi po polsku. W dzieciństwie cztery lata spędziła w Warszawie, gdzie jej ojciec pracował jako dyplomata, później była stypendystką Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kończąca się jej misja w Polsce, która trwała 7,5 roku (od marca 2017), jest rekordowa w historii węgierskiej dyplomacji. Przed objęciem swojej funkcji pracowała w Polsce jako tłumaczka, publikowała w mediach polskich (np. Rzeczpospolita, Wprost) i węgierskich (np. Magyar Nemzet). Jest autorką książki Lengyel mozaik, która zawiera wywiady z 14 osobistościami polskiego życia publicznego, wśród których znaleźli się m.in.: Lech Wałęsa, Stanisław Dziwisz, Władysław Bartoszewski, Andrzej Wajda, Roman Kowalski. Stąd, mimo powrotu do Budapesztu w celu objęcia tam stanowiska w kancelarii prezydenta Wegier, Pani Ambasador czuje się związana z Polską i deklaruje dalsze wsparcie i animowanie współpracy Węgier z polskimi miastami, m.in. w sferze gospodarki, kultury czy rozwijania nowoczesnych technologii miejskich.

- Bramy Torunia są zawsze szeroko otwarte dla Pani Ambasador. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego miasta, kiedy tylko będzie okazjazapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.Proszę o nas nie zapominać. Jesteśmy zainteresowani węgierskimi projektami rozwojowymi, szczególnie dotyczącymi smart city, ale także współpracą na polu kultury i turystyki.

Na pożegnanie prezydent Paweł Gulewski przekazał dyplomatce pamiątkowe upominki - bukiet kwiatów, figurkę anioła i toruńskie pierniki.

Warto przypomnieć, że 12 lipca 2012 r. wicepremier Węgier Tibor Navracsicsa, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Andrzej Radzimiński oraz ówczesny prezydent Torunia Michał Zaleski odsłonili na ścianie budynku Collegium Maius tablicę upamiętniającej solidarną postawę toruńskiej społeczności akademickiej z Węgierską Rewolucją 1956. Był to jeden z elementów uroczystych obchodów Dnia Węgierskiego.

Toruń współpracuje z węgierskimi artystami. W 2011, 2012 i 2017 r. gościliśmy na Bella Skyway Festival węgierską grupę Limelight - światowego lidera w dziedzinie światła i mappingów. Cyklicznym wydarzeniem jest taneczny Festiwal Czango, którego V edycja odbędzie się w Toruniu 11-13 października 2024

W 2021 r. węgierski klub ALBA Fehervar uczestniczył w XIX Turnieju koszykarskim Memoriał im. Wojtka Michniewicza.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.