Szosą Lubicką do autostrady | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szosą Lubicką do autostrady

Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2010
Autor: admin_vobacom

Gdy pozwoli pogoda, ruszy modernizacja ostatniego odcinka Szosy Lubickiej: od Strugi Toruńskiej do węzła Lubicz. 8 stycznia 2010 r. w Urzędzie Miasta Torunia została podpisana umowa pomiędzy MZD a firmą EUROVIA POLSKA SA, liderem konsorcjum, które wykona inwestycję.

Ze strony MZD umowę podpisał dyrektor Andrzej Glonek,
Eurovię reprezentował wiceprezes Piotr Horst.

Rozbudowa trasy wylotowej z miasta w kierunku wschodnim - odcinek drogi od granicy Torunia wraz z włączeniem drogi do autostrady A-1 - będzie realizowana na mocy porozumienia zawartego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad z Prezydentem Miasta Torunia. Miasto zobowiązało się w tym porozumieniu, że mimo braku unijnego dofinansowania podejmie inwestycję, umożliwiającą Toruniowi sprawne i bezpieczne połączenie z powstającą autostradą A-1. Porozumienie zostało podpisane 1 kwietnia 2009 r. w obecności ministra Cezarego Grabaczyka. Chociaż w budżecie gminy zostały przewidziane pieniądze na ten cel, MZD nadal intensywnie zabiega o pozyskanie funduszy europejskich na tę inwestycję.

 

Budowa ostatniego odcinka Szosy Lubickiej do granic miasta to kontynuacja prac modernizacyjnych, jakie  były prowadzone na Szosie Lubickiej w latach 1999-2006. Jedna z najważniejszych dróg wylotowych z miasta zyska w pełni nowoczesne parametry, co jest ważne nie tylko z punktu widzenia kierowców wyjeżdżających lub wjeżdżających do miasta, ale także mieszkańców okolicznych osiedli mieszkaniowych. Rozbudowa drogi pozwoli również udostępnić i ożywić znajdujące się w tym rejonie tereny inwestycyjne, przede wszystkim tzw. Abisynię.

 

Wybudowana zostanie przede wszystkim nawierzchnia Szosy Lubickiej w układzie dwóch jezdni 3-pasowych wraz z pasami włączania i wyłączania o długości ok. 1 km. Do jej wykonania niezbędne będzie wybudowanie dwóch wiaduktów nad istniejącą linią kolejową, każdy o długości 64 m i szerokości odpowiednio 17 i 13 metrów oraz przepustów o łącznej długości 57 m dla obu jezdni Szosy Lubickiej, pod którymi płynie Struga Toruńska. Oprócz jezdni głównej powstanie także ok. 1,3 km jezdni dojazdowych, w tym do osiedla Bielawy, oraz w kierunku  Lubicza i Jedwabna. Podczas realizacji zadania zostaną też wykonane roboty towarzyszące, związane m.in. z likwidacją powstałych kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną.

Prace będą prowadzone w cyklu 2-letnim i zgodnie z terminem mają się zakończyć 30 listopada 2011 r. Koszt to 32 mln 594 tys. zł. Na czas robót zostaną wytyczone objazdy, choć wykonawca zapewnia, że strategiczne dla ruchu fragmenty Lubickiej w tym rejonie będą wyłączane z ruchu jak najpóźniej.

 

Zgodnie z przepisami miasto wyłoniło też firmę, które zajmie się zarządzaniem budową i nadzorem inwestorskim nad realizowanymi robotami. Będzie to DRO-KONSULT z siedzibą w Warszawie - ta sama firma, która nadzoruje trwającą przebudowę Szosy Chełmińskiej na odcinku od ul. Polnej do granic miasta. Za nadzór nad rozbudową Szosy Lubicką otrzyma 988 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.