Rocznicowe przejażdżki w klimacie retro | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rocznicowe przejażdżki w klimacie retro

Miasto, MZK
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Rocznicowe przejażdżki w klimacie retro

Już niebawem ważny dzień w historii Torunia! 16 maja 1891 roku na ulicach naszego miasta pojawiły się pierwsze konne tramwaje. Ten dzień uważany jest za początek publicznego transportu miejskiego w grodzie Kopernika. Z okazji 133. rocznicy Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.

Turystyczny tramwaj MZK to prawdziwa perełka. Wyprodukowany w 1960 roku, przez lata woził pasażerów po Toruniu jako normalny tramwaj rozkładowy. W miarę napływu nowego taboru został wycofany z regularnej jazdy, jednak w 1993 roku przeszedł gruntowną modernizację i teraz kursuje jako nasza atrakcja – przy okazji rocznic i innych ważnych dla miasta i komunikacji miejskiej wydarzeń. Można go także wynajmować odpłatnie na przejażdżki, np. dla szkół, zakładów pracy, na imprezy okolicznościowe, eventy reklamowe. Kilka lat temu odbył się w nim nawet ślub! Turystyczny tramwaj można także ozdobić reklamą swojej firmy i w niecodzienny, niekonwencjonalny sposób zarekomendować swoje usługi, wyroby itp.

Bezpłatne kursy zabytkowym tramwajem z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji odbędą się w dniach 16 i 17 maja 2024 r. w godzinach popołudniowych. Trasa będzie wiodła od pętli Uniwersytet do al. Solidarności przez Bydgoskie Przedmieście.

Przejażdżki będą bezpłatne, jednak z uwagi na bezpieczeństwo pasażerów liczba miejsc jest ograniczona!

To nie koniec atrakcji. Jako że w tym roku przypada także 100. rocznica uruchomienia w naszym mieście komunikacji autobusowej, od 17 maja w Muzeum Historii Torunia przy ul. Łaziennej 16 będzie można zwiedzać wystawę „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”. Więcej o wystawie wkrótce.

W sprawie wynajmu turystycznego tramwaju prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta: ul. Legionów 220 (na terenie zajezdni autobusowej), poniedziałek - piątek w godz. 8.00-16.00, tel. 56 612 18 07, 56 612 18 09, 783 898 988; e-mail: bok@mzk-torun.pl

Rozkład jazdy tramwaju turystycznego na 16 i 17 maja br. do pobrania poniżej:

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Miasto
  W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Inwestycje, Miasto
  To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
 • Kultura, Miasto
  31 maja 2024 r. rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Do 7 czerwca będzie można obejrzeć 13 tytułów, w tym 5 spektakli zagranicznych. W sumie odbędzie się 19 pokazów. Wśród najważniejszych zaproszonych reżyserów będą Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurélien Bory czy Luk Perceval.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.