Marszałku, pamiętamy! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marszałku, pamiętamy!

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
89. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Odśpiewano hymn Polski, złożono kwiaty, a w krzewy wokół pomnika włożono biało-czerwone serduszka. Tak Szkoła Podstawowa nr 31 w Toruniu uczciła 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W wydarzeniu wziął udział prezydent Paweł Gulewski oraz radni Agnieszka Wasita, Piotr Drążek i Marek Krupecki.

To już taka tradycja, że w rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego przed jego pomnikiem, który znajduje się przy Placu Rapackiego odbywa się uroczystość patriotyczna organizowana przez Szkołę Podstawową nr 31. Nie inaczej było 13 maja 2024 r. Dumy ze świadectwa pamięci, jaki dali najmłodsi nie krył Prezydent Torunia Paweł Gulewski:

- Nie ma nowoczesnej Polski, nie ma nowoczesnego patriotyzmu bez kultu pamięci o twórcy wolnego państwa polskiego. Bez waszej obecności tutaj. Bez pamięci wśród młodych i najmłodszych, którzy przychodzą i składają hołd. I przypominają nam wszystkim o roli Marszałka Piłsudskiego w budowaniu nowoczesnej Polski. Te początki nie były łatwe, bo patrząc na karty historii nie miała prawa powstać Rzeczypospolita w takim kształcie, w jakim powstała. Dzięki charyzmie Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa udało się zapobiec rozpadowi już u zarania powstania II Rzeczypospolitej. Już trzeci rok z rzędu mam okazję być tutaj, oglądać i słuchać przepięknych wierszy oraz pieśni, które wykonujecie kochani. Jestem naprawdę dumny, że co roku przypominacie nam o roli naszego Marszałka. Ojca wolnej Polski, ale też i wolnego Torunia.

Apel poprzedziła część słowno-muzyczna. Odśpiewano też hymn Polski, a po apelu złożono kwiaty i wpleciono w krzewy wokół pomnika biało-czerwone serca.

Marszałek Józef Piłsudski żył w latach 1867-1935. W Toruniu przebywał oficjalnie w czerwcu 1921 roku. Dwukrotnie był tutaj także prywatnie. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia otrzymał już pośmiertnie, 14 maja 1935 roku.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: bardzo ciemne chmury nad skrzyżowaniem
  Miasto
  W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.