Trzymamy kciuki za ósmoklasistów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Trzymamy kciuki za ósmoklasistów

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Uczennica i uczeń podczas zdawania egzaminu ósmoklasisty, fot. Sławomir Kowalski

982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.  

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. To po prostu sprawdzian wiadomości z całego okresu nauki w szkole podstawowej i okazja do skonfrontowania się z wyzwaniem, jakim jest przystąpienie do egzaminu. 

Każdy ósmoklasista przystępuje w tym roku do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

1) języka polskiego 14 maja;
2) matematyki 15 maja;
3) języka obcego nowożytnego 16 maja;

W przypadku języka obcego do wyboru jest jeden z języków obcych nowożytnych: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Do klas VIII szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, w których odbędzie się egzamin ósmoklasisty, uczęszcza 982 uczniów (962 uczniów w szkołach podstawowych i 20 w Zespole Szkół Muzycznych). Do egzaminu z języka polskiego przystąpi 970 uczniów, z matematyki 966 uczniów. Największą popularnością wśród języków obcych nowożytnych cieszy się język angielski, do którego przystąpi 944 uczniów.

Zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty

W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym oraz w terminie dodatkowym, dyrektor OKE, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu (art. 44zw ust. 4 ustawy). Dyrektor szkoły składa wniosek (za pośrednictwem SIO ) w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem. 

Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim zwolnieni są z pisania egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu, z którego uzyskali tytuł. 

Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty w 2024 r. wyznaczono w dniach od 10 do 12 czerwca br. Obowiązuje on tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym i uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Edukacyjnej na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu.

Ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty nastąpi 3 lipca 2024 r.

Życzenia do ósmoklasistów kieruje Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia:

Dziewczęta i Chłopcy,
Uczennice i Uczniowie Klas Ósmych!

Nie tylko w Waszych domach, ale i w całym Toruniu mocno przeżywamy tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. Wiem, że jesteście już do nich gotowi i świetnie przygotowani. Wraz z Waszymi przyjaciółmi, rodzicami i nauczycielami liczę na Wasze rewelacyjne wyniki. Bo przecież w kopernikańskim Toruniu szkolne marzenia zawsze się spełniają. W tym roku to marzenie wyrażają chyba wszyscy toruńscy ósmoklasiści, a więc dokładnie 982 uczennice i uczniów.

Przed Wami trzy egzaminacyjne dni (14-16 maja 2024) i wykazanie się wiedzą z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Popatrzcie, proszę, na to oczekiwane wyzwanie ze spokojem i pewnością siebie. Po ośmiu szkolnych latach macie przecież prawo do popisowego udziału w pierwszym poważnym egzaminie w swoim życiu. On oczywiście określi Waszą dalszą szkolną przygodę, ale w Toruniu uczyniliśmy wszystko, by oferta szkół ponadpodstawowych okazała się dla Was atrakcyjna i prestiżowa.

W tych ostatnich przedegzaminacyjnych chwilach uśmiechnijcie się więc do siebie i tych, których kochacie. A potem pokażcie swojemu Toruniowi, jak bardzo jesteście zdolni, mądrzy i szczęśliwi.
Trzymajcie się mocno i udanych egzaminów!

Prezydent Miasta Torunia

Paweł Gulewski

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Miasto
  24 maja od godz. 12.00 do godz. 2:00 dnia 25 maja 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.
 • Miasto
  Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
 • Miasto
  W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
 • Kultura, Miasto
  31 maja 2024 r. rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Do 7 czerwca będzie można obejrzeć 13 tytułów, w tym 5 spektakli zagranicznych. W sumie odbędzie się 19 pokazów. Wśród najważniejszych zaproszonych reżyserów będą Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurélien Bory czy Luk Perceval.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.