Na rowerach „Flisackim Szlakiem” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na rowerach „Flisackim Szlakiem”

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Uczestnicy rajdu na tle mostu gen. Elżbiety Zawackiej

Ponad 100 osób uczestniczyło w dwóch rajdach turystyczno-krajoznawczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie GoSport dla uczczenia Roku Flisactwa w Toruniu.

Spławianie towarów Wisłą na tratwach było przez wieki charakterystycznym elementem toruńskiego krajobrazu. Flisacy mieli tu swoje stałe miejsca kwaterowania, gospody, w których spędzali czas podczas postoju oraz specyficzne dla tej grupy zwyczaje i tradycje. Przez kilkaset lat w mieście działał port śródrzeczny, który był jednym z ważniejszych w Polsce. Ogromny zegar na wieży katedry śś. Janów, nazywany flisaczym, wskazywał czas flisakom przepływającym przez Toruń. Według jednej z legend to Flisak uratował Toruń przed plagą żab, a jego pomnik jest do dzisiaj jednym z symboli miasta.

Rok 2024 obchodzimy w Toruniu jako Rok Flisactwa. Z tej okazji Stowarzyszenie GoSport zorganizowało 27 kwietnia i 11 maja dwa turystyczno-krajoznawcze rajdy rowerowe "Flisackim Szlakiem". W bezpłatnych wydarzeniach wzięło udział ponad 100 miłośników rekreacji, krajoznawstwa i historii regionu. Podczas obu rowerowych przejażdżek, komandor rajdów, toruński przewodnik Paweł Bukowski zaprezentował flisackie tradycje związane z Toruniem. Te - podobnie jak toruńska starówka – zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Rowerzyści odwiedzili m.in. m.in. kaplicę szyperską (św. Barbary) w katedrze śś. Janów, pomnik flisaka na Rynku Staromiejskim, usłyszeli też o jednym z najważniejszych toruńskich zwyczajów flisackich tzw. frycowym. W nieistniejącej już Gospodzie pod Turkiem młodzi adepci flisactwa przechodzili chrzest. Uczestnicy odwiedzili też południowo-zachodnie przedmieście nad Wisłą, zwane Rybakami, które było jednym z bardziej rozwiniętych i wyspecjalizowanych przedmieść toruńskich.

Trasy rajdów liczyły około 10 kilometrów. Finałem były krótkie quizy historyczne z drobnymi nagrodami. Imprezy były dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Fot. Stowarzyszenie GoSport

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Miasto
  W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Inwestycje, Miasto
  To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
 • Kultura, Miasto
  31 maja 2024 r. rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Do 7 czerwca będzie można obejrzeć 13 tytułów, w tym 5 spektakli zagranicznych. W sumie odbędzie się 19 pokazów. Wśród najważniejszych zaproszonych reżyserów będą Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurélien Bory czy Luk Perceval.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.