Dzień Dziecka w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzień Dziecka w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

25 maja 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza małych i dużych odkrywców na bezpłatny piknik z okazji Dnia Dziecka - "Naukowa Petarda".

Wydarzenie odbędzie się na parkingu przed głównym budynkiem toruńskiego centrum nauki (ul. Władysława Łokietka 5) w godz. 11:00-17:00. - W tym roku wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy cztery strefy aktywności - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - Zapraszamy do odkrywania fascynującego świata nauki, i nie tylko, w strefie nauki, zdrowia, zabawy i bezpieczeństwa. Pod względem ilości stanowisk zapowiada nam się rekordowa edycja pikniku - dodaje.

Strefa nauki to miejsce dla wszystkich, którzy uwielbiają eksperymenty, są ciekawi świata i nie boją się ubrudzić rąk. - Zapraszamy do wspólnej zabawy nauką, pobudzenia zmysłów, rozwijania kreatywności z wykorzystaniem nowych technologii, i nie tylko. Zachęcamy do rozmów z naukowcami i zadawania im pytań - zachęca Marcin Centkowski.

W strefie będzie można skorzystać ze stanowisk przygotowanych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i oddać się między innymi: żelkowemu szaleństwu, stworzyć magnetyczne obrazy, odbyć wyprawę do świata dinozaurów czy dowiedzieć się jak działają satelity. Na jednym ze stanowisk będzie można poznać sylwetki naukowców związanych z województwem kujawsko-pomorskim oraz zobaczyć aplikację przygotowywaną w ramach projektu "ODNAJDŹ NAUKĘ", realizowanego przez CNMW w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Społeczna Odpowiedzialność Nauki".

Doświadczenia z wahadłami, magnesami i prądem elektrycznym będzie można przeprowadzić na stanowisku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Koło Naukowe Popularyzowania Psychologii "Amicus" zaprasza do zabaw związanych z emocjami i działaniem mózgu. Programowaniu z wykorzystaniem klocków LEGO Mindstorms będzie poświęcone stanowisko Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu. Będzie na nim również można zapoznać się z możliwościami wykorzystania ramion robota Dobot Magician. Z kolei toruńska filia Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje możliwości wykorzystania okularów VR do prezentacji modeli anatomicznych oraz przestrzeni kosmicznej. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zaprasza na naukę pierwszej pomocy oraz stanowiska gastronomiczne, fryzjerskie i artystyczne. Nie zabraknie doświadczeń sensorycznych. Studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego UMK przeprowadzą quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych oraz przygotują kącik informacyjny i konwersacyjny w języku niemieckim. Szkoła językowa Mr. Rabbit zaprasza na konkurs popularyzujący naukę języka angielskiego. Nie zabraknie również promocji układania kostki Rubika, o której więcej będzie można dowiedzieć się na stanowisku GBDO.

W strefie zabawy przygotowano mnóstwo warsztatów, które rozwiną zmysły, zdolności manualne czy kreatywność. - Zachęcamy do konstruowania, tworzenia, majsterkowania i dobrej zabawy. Przygotowaliśmy w niej podstrefę dla najmłodszych z dmuchańcami, a dorośli będą mogli spróbować swoich sił na ergometrach wioślarskich - wyjaśnia Marcin Centkowski.

Toruńskie Centrum Usług Społecznych przeprowadzi warsztaty sensoryczne oraz koło fortuny. Animatorzy z Centrum Kultury Dwór Artusa zapraszają na warsztaty kreatywne i plastyczne nawiązujące do historii Dworu Artusa. Wspólnie z pracownikami Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu będzie można skonstruować i ozdobić kartonowe rakiety oraz stworzyć mapy myśli i mapy marzeń. Cyberbezpieczeństwu, bezpiecznemu bankowaniu oraz bezpieczeństwu w sieci będzie dedykowane stanowisko Nicolaus Banku. Partner pikniku zaprasza do dmuchanej strefy zabawy, w której będą dostępne zjeżdżalnie, place zabaw i dmuchany bankomat. AZS UMK Toruń będzie promował wioślarstwo poprzez możliwość nauki wiosłowania na ergometrach wioślarskich. Nie zabraknie możliwości spotkania z najlepszymi zawodnikami klubu. Toruńskie Muzeum PRL-u przygotuje interaktywne stanowisko związane z historią i kulturą epoki Polski Ludowej. Szkoły "SOKRATES" przygotowały animacje dla najmłodszych, gry i konkursy oraz malowanie twarzy. Castorama Toruń przeprowadzi zajęcia z majsterkowania metodą string-art, a IKEA Bydgoszcz przygotowała warsztaty z designu.

Strefa zdrowia to przestrzeń, w której będzie promowany zdrowy tryb życia oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. - Będzie okazja do rozmowy z dietetykiem, zbadania ciśnienia krwi czy poznania się z fałdomierzem - mówi rzecznik Młyna Wiedzy. Sklepy medyczne "Zdrowie" przygotowały zabawy i gry plenerowe dla dzieci propagujące zdrowy tryb życia. TEB Edukacja zaprasza do stoiska z masażami, spotkania z fizjoterapeutą i rozmowy o prawidłowej postawie dzieci, a także do badania poziomu ciśnienia krwi. Na stanowisku Bydgoskiej Szkoły Wyższej będzie można uzyskać porady dietetyczne, przeprowadzić analizę składu masy ciała, zmierzyć zawartość tkanki tłuszczowej przy pomocy fałdomierza, a także spróbować sił w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Pierwszej pomocy w nagłych wypadkach (ukąszenia, skaleczenia, stłuczenia, zwichnięcia) będzie poświęcone również stanowisko Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położonych w Toruniu.

Partnerem strefy zdrowia są Sklepy Medyczne "Zdrowie".

W strefie bezpieczeństwa będą promowane zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu pieszym, drogowym i kolejowym. Uczestnicy skorzystają również ze stanowisk promujących ochronę przyrody, środowiska czy właściwej segregacji śmieci. Służby zaprezentują sprzęt, który wykorzystują w codziennej pracy. Nie zabraknie symulatorów różnego typu. Toruńska Kolejowa Izba Tradycji będzie promowała zagadnienia związane z bezpieczeństwem na przejazdach kolejowo-drogowych, a także przybliży specyfikę działania kolei, zawodu maszynisty, dyżurnego ruchu i innych zawodów kolejowych. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu przygotowała stanowisko edukacyjno-promocyjne poświęcone edukacji leśnej, ochronie przyrody i zrównoważonego rozwoju. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu przygotowało aktywności związane z ekologią i segregacją odpadów, a także ekologiczne koło fortuny z nagrodami. Komenda Miejska Policji w Toruniu zaprasza na stoisko profilaktyczne. Będzie okazja, aby zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez policjantów i policjantki, pokaz tresury psów policyjnych, a także oznaczyć rowery. Straż Miejska w Toruniu zaprezentuje symulator lotów dronem, będzie można zobaczyć urządzenie do badania jakości powietrza w mieście, przejechać się symulatorem jazdy w alkogoglach czy wziąć udział w grach i zabawach z zakresu bezpieczeństwa.

Szczegółowe informacje o przygotowanych atrakcjach w ramach pikniku "Naukowa Petarda" są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Ze względów organizacyjnych - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zachęca do skorzystania z komunikacji miejskiej, jednośladów w celu dotarcia na piknik. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych będzie bardzo ograniczona.

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: bardzo ciemne chmury nad skrzyżowaniem
  Miasto
  W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.