Oto zastępcy PMT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Oto zastępcy PMT

Miasto
Data publikacji: 10 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego

Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.

- Snuliśmy wspólnie z mieszkańcami opowieść o Toruniu, który jest innowacyjny, który potrzebuje zmian. Żeby wprowadzać wszystkie pakiety propozycji programowych, o których wspólnie dyskutowaliśmy potrzebujemy silnej i sprawnej drużyny współpracowników. Ona już jest w urzędzie - to są dyrektorzy, zastępcy dyrektorów, działy, wydziały, jednostki i spółki miejskie. Jednak ważna jest drużyna, która czuje ideę zmiany w naszym mieście i jest gotowa do pracy. Dzisiaj taką drużynę, która będzie się zajmowała pracą na rzecz mieszkańców, współzarządzaniem naszym miastem chcę przedstawić. To Dagmara Zielińska i Rafał Pietrucień - podkreślał podczas prezentacji swoich zastępców Prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Pierwszym Zastępcą Prezydenta Miasta Torunia będzie Rafał Pietrucień. W jego pionie są między innymi projekty unijne oraz polityka przestrzenna miasta:

- Dziękuję Panu Prezydentowi za to, że dostrzegł we mnie człowieka, który przyczyni się do realizacji tego, co zaplanował dla naszego miasta. Są to ciekawe rzeczy, które zapewnią rozwój i wprowadzą wiele innowacji. Do tego potrzeba ludzi i mam nadzieję, że moja rola w całym naszym teamie będzie istotna. Żeby budować nowoczesne i innowacyjne miasto musimy mieć strategię, nowoczesny plan ogólny i nad tym się będę skupiał w ramach pracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną oraz Wydziałem Rozwoju i Programowania Europejskiego. Będę czuwał też nad całym aspektem związanym z funduszami unijnymi. To bardzo trudna działka, aczkolwiek zrobimy wszystko, aby jak najskuteczniej wykorzystać środki, które są dedykowane regionalnie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Rafał Pietrucień jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na kierunku geografia. Ukończył na Wydziale Ekonomii UMK studia podyplomowe z zakresu Organizacji i Zarządzania oraz na Politechnice Gdańskiej Urbanistykę i Gospodarkę Przestrzenną.

Breifing prezydenta Pawła Gulewskiego
- prezentacja zastępców 

Zawodowo od 1992 – 2012 roku związany z miastem, pracował w Wydziale Urbanistyki i Architektury gdzie między innymi zajmował się zmianami planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego, w Biurze Rozwoju Miasta współpracując nad pierwszą strategio rozwoju Torunia, był także Dyrektorem Wydziału Rozwoju i Projektów Europejskich, a w latach 2007-2010 Zastępcą Prezydenta Miasta Torunia. W latach 2010-2012 był pełnomocnikiem prezydenta ds. rozwoju i planowania przestrzennego.

Od 2012 roku pracował w Urzędzie Marszałkowskim gdzie odpowiadał za przygotowanie w 2013 roku strategii rozwoju województwa, a w perspektywach finansowych UE w latach 2014-2024 pełnił funkcje Dyrektora Departamentu zarządzającego programami regionalnymi tj. Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2014-2020 i Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

Z kolei Dagmara Zielińska zajmie się kwestiami edukacyjnymi i społeczno-zdrowotnymi:

- Chcę, żeby decyzje i to, co będziemy robić w zakresie polityki zdrotownej, społecznej czy też oświaty, było konsultowane z mieszkańcami. Żeby mieszkańcy mieli realny wpływ, ale też żebyśmy wszystko wypracowywali razem we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami. Znacie mnie już Państwo trochę i wiecie, że stawiam na innowacyjne pomysły oraz sprawdzone metody działania. Na pewno będę w dalszym ciągu rozwijać Toruńskie Centrum Usług Społecznych, ponieważ nie poprzestajemy na dotychczasowych działaniach. Chcemy rozwijać pomoc psychologiczną, w szczególności dla dzieci i młodzieży, wspierać seniorów i tworzyć dzienne domy pobytu. Po to, żeby pokazać, że polityka społeczna może być naprawdę przyjazna.

Dagmara Zielińska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku europeistyka. Ukończyła studia podyplomowe, kierunek: Zarządzanie Projektami Unii Europejskiej, specjalizację Organizacja Pomocy Społecznej oraz kurs z zakresu Zarządzania i organizacji usług społecznych.

Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pozyskiwaniu dotacji zarówno w programach europejskich, jak i krajowych, realizacji projektów dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem czy prowadzeniu szkoleń dla kadry ośrodków pomocy społecznej. Realizowała również projekty rozwijające ideę ekonomii społecznej oraz działania na rzecz opieki długoterminowej świadczonej w warunkach domowych.

Pracowała w stowarzyszeniu Centrum Samorządności i Regionalizmu, Lech Consulting, Fundacji Gospodarczej Pro Europa, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Toruniu, a w 2022 r. została p.o. dyrektora Toruńskiego Centrum Usług Społecznych, od lutego 2023 r. była tam dyrektorem.

Nazwisko trzeciego zastępcy poznamy wkrótce.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Eko, Miasto
    Zapraszamy na ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który odbędzie się 8 czerwca 2024 r. przy amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" rozpoczął się spektaklem Przemiana – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
  • 189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Do udziału w dwóch projektach skierowanych do osób bezrobotnych zachęca Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.