Solidarni z Ukrainą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Solidarni z Ukrainą

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy

Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.

Obywatele Ukrainy oraz ich polscy przyjaciele 24 lutego 2024 r. przeszli z Rynku Nowomiejskiego ulicą Szeroką do Rynku Staromiejskiego niosąc żółto-niebieską flagę w ramach Maratonu Solidarności "Flaga życia". Uszkodzona flaga Ukrainy rozpoczęła Maraton Solidarności miast europejskich krajów jako część dużej zbiórki środków na zakup drona Mavic 3 T. Flaga o wymiarach 8x15 m została zdjęta z masztu głównego placu ukraińskiego Żytomierza - miasta, które było ostrzeliwane przez rosyjskie wojsko i wyruszyła z niego w styczniu 2023 r. Do Torunia flagę sprowadziła Olena, która na początku wojny przyjechała do Torunia z Żytomierza. Polska jest pierwszym krajem podróży flagi. Po zakończeniu misji flaga wróci do Żytomierza.

Na Rynku Staromiejskim zebrani odśpiewali hymny Ukrainy i Polski. - Dziś mijają dokładnie dwa lata od kiedy nasze życie zostało podzielone na przed i po – takie słowa zostały wypowiedziane ze sceny.

- Dwa lata temu wydarzyło się coś niewyobrażalnego – nienawiść ludzka doprowadziła do mordowania dzieci, kobiet, mężczyzn w wolnej Ukrainie. Nikt mi nie powie, że nie było wówczas w Ukrainie silniejszego uczucia niż strach. I to strach spowodowal, że tłumy ludzi ruszyły szukać spokoju i bezpieczeństwa – także w Polsce i w Toruniu. Nie mogliśmy wówczas w Toruniu wiele, ale zrobiliśmy jedno – otworzyliśmy nasze serca i umysły. To pozwoliło zapewnić miejsca pobytu dla rodzin z Ukrainy, skromne często, ale jakże ważne, wyjątkowe, bo prywatne, od osób, które tu mieszkająwspominał prezydent Michał Zaleski. - Pamiętajcie, Toruń to jest dobre miasto, dobrych ludzi, w którym możecie czuć się bezpiecznie. To miasto zawsze będzie dla Was otwarte. Jesteście nami, toruniankami i torunianami!

- Dziś Ukrainie należą się wielkie podziękowania za to, że stoi na straży wartości, które my w Europie wyznajemy, o które my Polacy przez dziesięciolecia też walczyliśmy, i ponosi najwyższą ofiarę krwimówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. - Nigdy dla Was nie zabraknie z naszej strony solidarności. Ukraina współtworzy dziś Polskę, miliony ludzi, którzy tu przyjechali są dla nas nie tylko gośćmi, ale współobywatelami na równych prawach z Polakami. I za to budowanie współczesnej Polski bardzo Wam dziękuję.

Obecni na Rynku Staromiejskim mogli złożyć podpisy wsparcia na fladze ukraińskiej, a także na Mapie Solidarności przykleić karteczkę ze słowami wsparcia.
Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie organizacje pozarządowe przy wsparciu Prezydenta Miasta Torunia pod patronatem Domu Polsko-Ukraińskiego w Toruniu. - Założyłam Dom Polsko-Ukraiński, gdzie każdy mieszkaniec Torunia, niezaleznie od narodowości, może otrzymać wsparcie. Tworzymy wspólnotę, która ma bardzo wiele pozytywnych i pięknych cech i kiedy połączymy się w jedno działanie, osiągniemy naprawdę dużo – mówiła Tatiana Dębska, współorganizatorka uroczystości w 2. rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, która aktywnie działa na rzecz uchodźców.



Od początku wojny w Toruniu wydanych zostało 7146 numerów PESEL ze statusem UKR. Do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego zgłoszono w tym czasie na potrzeby zbiorowego zakwaterowania obywateli Ukrainy prawie 1,3 tys. miejsc w 20 toruńskich obiektach - w ciągu trwania wojny przyjętych do nich zostało w sumie prawie 1,5 tys. osób. Obecnie działa już tylko jeden, Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży, gdzie przygotowanych jest 50 miejsc.

W Toruniu od początku wojny prowadzimy zbiórki darów i wysyłamy transporty do Łucka – miasta partnerskiego Torunia. Koordynatorem zbiórek jest MOPR. Dotąd wysłaliśmy 13 transportów, które zawierały m.in. artykuły spożywcze, artykuły higieniczne, środki czystości, artykuły pierwszej pomocy (apteczki, bandaże, leki), odzież (czapki, kurtki przeciwdeszczowe, odzież termiczna). Jeden z transportów był nietypowy - 14 września 2022 r. do Łucka dotarło pięć autobusów marki Jelcz – wraz z częściami zamiennymi przydatnymi w codziennej eksploatacji, przekazanych przez MZK. Dodatkowo autobusy wypełnione były darami.

Do przedszkoli i szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń uczęszcza 1032 dzieci i młodzieży, do niepublicznych – 201.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.