Autobusem i tramwajem po Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Autobusem i tramwajem po Toruniu

Miasto, MZK
Data publikacji: 22 stycznia 2018
Autor: Maria Wesoła

 

Trwają konsultacje społeczne na temat linii komunikacji miejskiej w Toruniu.

Remarszrutyzacja. Co to takiego i dlaczego o tym mówimy?
Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie organizacji linii autobusowych i tramwajowych w mieście.

Trudnym do wymówienia słowem "remarszrutyzacja" określamy zestaw działań związanych z rozbudową i modyfikacją organizacji miejskiego transportu publicznego, czyli komunikacji miejskiej.

W ostatnich latach w Toruniu nastąpiły istotnie zmiany - powstały nowe osiedla mieszkaniowe, m.in. tzw. osiedle JAR, zwiększyła się liczba osób zamieszkujących lewobrzeżną część miasta, pojawiły się nowe odcinki szkieletowego układu drogowego: most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej czy trasa średnicowa północna nosząca imię Prezydenta Władysława Raczkiewicza. Wpłynąło to znacząco na sposób przemieszczania się po mieście, w tym także na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.  Zaszły także ważne zmiany w ofercie biletowej - wprowadzono bilety czasowe, które ograniczyły w znacznym stopniu koszt korzystania z połączeń przesiadkowych, a od nowego roku (2018) mamy także nowe bilety okresowe i nowy regulamin przewozowy w komunikacji. Już za kilka lat, bo od 2021 roku, będziemy mogli korzystać z trasy tramwajowej na Chełmińskim Przedmieściu, która poprowadzi aż do nowego tzw. osiedla JAR.

To wszystko skłania do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłego kształtu sieci komunikacji miejskiej w Toruniu, sposobu organizacji przejazdów na poszczególnych liniach czy też wzajemnych relacji pomiędzy tymi liniami.

Założenia remarszrutyzacji
Głównym celem remarszrutyzacji w Toruniu jest podniesienie efektywności podróżowania komunikacją miejską poprzez realizację następujących działań:

  • uwzględnienie w sieci transportowej Torunia nowej linii tramwajowej - do tzw. osiedla JAR,
  • wprowadzenie modułowych częstotliwości kursów (np. co: 10, 12, 15, 20, 30 i 60 minut) - dzięki temu autobusy konkretnych linii kursowałyby w poszczególnych godzinach w tych samych odstępach czasowych, np. autobus linii nr 15 kursowałby co 20 minut w godzinach: 7:10, 7:30, 7:50, 8:10, 8:30,. 8:50, itd.),
  • wprowadzenie przemienności odjazdów na wspólnych odcinkach tras, tj. cyklicznie powtarzających się, w miarę możliwości równych odstępów pomiędzy odjazdami poszczególnych  autobusów z danego przystanku,
  • wyeliminowanie dublowania się tras tramwajowych i autobusowych,
  • zwiększenie częstotliwości kursów na głównych ciągach komunikacyjnych,
  • wprowadzenie linii osiedlowych dowożących do linii tramwajowych lub autobusowych o wysokich częstotliwościach kursów.

Co w ramach konsultacji?
W ramach konsultacji społecznych chcemy więc poznać opinię mieszkańców na temat wyżej wymienionych zagadnień:

  • Co sądzą o propozycjach obsługi tzw. osiedla JAR linią tramwajową (o  możliwościach czytaj dalej)?
  • Jak oceniają pomysł wprowadzenia modułowych częstotliwości kursów?
  • Co sądzą o przemienności kursów, pomyśle wyeliminowania dublowania się tras tramwajowych i autobusowych, zwiększenia liczby kursów na liniach głównych oraz wprowadzeniu linii osiedlowych?
  • Chcemy też poznać propozycje dotyczące oczekiwanych zmian w przebiegu tras linii autobusowych.

Do Urzędu Miasta wpłynął również wniosek z propozycją rozdzielenia komunikacji na lewym oraz prawym brzegu Wisły i uruchomienia wahadłowej linii autobusowej przez most im. J. Piłsudskiego. Według tej koncepcji autobusy kursujące po lewobrzeżu dojeżdżałyby na przykład do Dworca Głównego. Stąd zaś - do alei Solidarności, funkcjonowałaby linia wahadłowa. Natomiast autobusy na prawym brzegu Wisły dojeżdżałyby tylko do alei Solidarności. Zatem podróże wykonywane obecnie jednym autobusem należałoby pokonać przynajmniej z jedną przesiadką.

  • Ponieważ pomysł ten wpłynąłby rewolucyjnie na możliwości korzystania z przejazdów na terenie miasta zadecydowano, że zostanie on poddany konsultacjom społecznym - prosimy o opinię także w tej sprawie.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

  • wystarczy spisać swoje opinie, uwagi i propozycje i przesłać je mailem na adres: konsultacje@um.torun.pl


  • można też poczekać na rozpoczęcie cyklu spotkań Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami i przekazać swoje uwagi na jednym z tych spotkań - podczas dyżurów konsultacyjnych (będą się one odbywać w drugiej połowie lutego i w marcu 2018 r.)

Czasu jest dużo
Czekamy do 30 kwietnia 2018 r.


Po zakończeniu okresu zbierania uwag będziemy je analizować i wynikające z nich propozycje przedstawimy mieszkańcom w drugim etapie konsultacji.


Kilka słów o tramwaju na tzw. osiedle JAR
Do obsługi tzw. osiedla JAR zaplanowano skierowanie dwóch linii tramwajowych, które otrzymałyby nowe numery:

  • Linia nr 6 - z osiedla Na Skarpie do tzw. osiedla JAR
  • Linia nr 7 - z pętli przy Motoarenie do tzw. osiedla JAR

Trasy obu linii łączyłyby się na węźle w alei Solidarności i dalej przez Szosę Chełmińską i ulicami Długą, Legionów, Polną oraz Watzenrodego obie linie docierałyby do tzw. osiedla JAR.

Linie tramwajowe na tzw. osiedle JAR
Kliknij obrazek, aby pobrać większą mapkę


Warto wiedzieć - Komunikacja miejska w liczbach
W skład taboru toruńskiej komunikacji wchodzi dziś 145 autobusów i 70 wagonów tramwajowych, które przewożą rocznie ponad 53 mln pasażerów. Łącznie w ciągu roku tramwaje przejeżdżają ok. 2,2 mln km, a autobusy 10,5 mln km. Sieć komunikacyjna to 143 km ulic, po których kursuja autobusy i 24 km torowisk tramwajowych. Na tej sieci realizowane są przewozy, na 41 liniach autobusowych o łącznej długości 531 km i 5 liniach tramwajowych o długości 49 km. W każdy dzień roboczy do obsługi linii kierowane są 32 pociągi tramwajowe i 122 autobusy.

Dane te pokazują wyraźnie, że publiczny transport zbiorowy ma bardzo duże znaczenie dla codziennego życia mieszkańców Torunia, dlatego tak ważne jest, aby działał dobrze i spełniał oczekiwania pasażerów. Stąd zależy nam na jak największym udziale mieszkańców w tych konsultacjach.


Konsultacje są prowadzone przez Wydział Komunikacji Miejskiej Urzędu Miasta Torunia we Współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, którego zadaniem jest organizowanie i nadzór nad prawidłowością działania komunikacji Miejskiej w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Tereny zielone w Toruniu
    Eko, Miasto
    Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Komunikacja miejska na długi weekend
    Miasto, MZK
    W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Kultura, Miasto
    1 czerwca 2024 r. na terenie placu zabaw "Piernikowe Miasteczko" przy ul. Podmurnej 62/68 odbędzie się Dzień Dziecka z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej - Domem Harcerza w Toruniu.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
  • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
  • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.