Ambasador Finlandii w UMT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ambasador Finlandii w UMT

Miasto
Data publikacji: 27 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
Ambasador Finlandii w UMT

Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski.

Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk.

Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził zainteresowanie rozwinięciem współpracy z Finlandią i wymiany doświadczeń w zakresie m.in. bezpieczeństwa, edukacji, kultury czy też odnawialnych źródeł energii:

- Będziemy chcieli podglądać, jak te procesy i rozwiązania wyglądają w Finlandii, która jest najbardziej zaawansowana w tych zakresach. Jesteśmy zainteresowani wyjazdami studyjnymi. Ze swojej strony mogę też potwierdzić naszą chęć współpracy, więc jeśli jakikolwiek ośrodek miejski chciałby szukać partnera do współpracy z przedsiębiorcami czy też środowiskiem akademickim, czy też przedstawicielami kultury, to jesteśmy do dyspozycji – podkreślał Prezydent Gulewski.

- Bardzo chętnie. Jesteśmy otwarci i staramy się szukać nowych rozwiązań, więc chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Tutaj myślę, że Pan Konsul może być takim naszym łącznikiem w tym zakresie – mówiła Pani Ambasador.

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Finlandią 8 marca 1919 r. W Toruniu fińskie przedstawicielstwo obecne jest od 2014 roku. Dokładnie 29 maja 2024 r. minie 10 lat odkąd w naszym mieście otwarty został Konsulat Honorowy Republiki Finlandii. Inicjatorem był ówczesny Ambasador Finlandii w RP pan Jari Vilén. Argumentami przemawiającymi za umiejscowieniem placówki właśnie w Toruniu były kontakty gospodarcze miasta z Finlandią, fińskie inwestycje w Toruniu oraz wieloletnia współpraca partnerska z Hämeenlinną (umowa partnerska z finskim miastem została podpisana w 1989 r.).

Fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.