120-lecie kościoła św. Szczepana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

120-lecie kościoła św. Szczepana

Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana

Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.

Neogotycki kościół św. Szczepana został wzniesiony w latach 1902-1904 na zasypanej fosie miejskiej. Zaprojektował go berliński architekt Richard Gans dla zboru ewangelicko-reformowanego, założonego w 1676 r. W czasie II wojny światowej kościół został zdewastowany. Od 1945 roku należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Toruniu.

Z okazji 120-lecia powstania kościoła wierni zgromadzili się na uroczystym nabożeństwie. List okolicznościowy i imieniu prezydenta Pawła Gulewskiego na ręce proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu, ks. Michała Walukiewicza, przekazał Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta. - Księdzu Proboszczowi dziękuję za posługę duszpasterską, która współtworzy duchową tkankę Torunia. Gratuluję wierności chrześcijańskim zobowiązaniom, bliskości ludzkim sprawom i stałego inspirowania nowych dzieł parafialnych. Wszystkim Parafianom gratuluję korzystania ze 120-letniej tradycji swojego toruńskiego kościoła, a także dbania o jego wygląd i sakralny charakter. Dziękuję za Państwa obecność w wielu przedsięwzięciach społecznych Torunia, wyrastających z inspiracji parafialnych i wpływających na dynamizm życia w naszym mieście. Niech tegoroczny jubileusz będzie dla każdego z Państwa świąteczną chwilą – napisał prezydent Paweł Gulewski. Życzenia i gratulacje wspólnocie skupionej wokół kościoła św. Szczepana złożył także radny Wojciech Klabun.

Kościół św. Szczepana zlokalizowany jest przy ul. Wały gen. Sikorskiego – to dwunawowa budowla o wymiarach 25 x 11,5 m zwieńczona 49,5-metrową wieżą. W latach 2016-2018 przeprowadzono w nim prace remontowe w ramach projektu Toruńska Starówka II, podprojekt pn.: „Prace konserwatorsko-budowlane elewacji i dachu kościoła św. Szczepana wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Wartość zadania wyniosła  3 011 171,99 zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 85%. Wykonano wówczas m.in. pokrycia połaci dachu oraz wieży, wymianę rynien, rur spustowych, elementów wykończeniowych,montaż instalacji odgromowej, odtworzenie okien szczelinowych i okien z żaluzjami w wieżach, konserwację detali kamiennych, remont konstrukcji dachu wieży okrągłej i wieży z dzwonami, a także schodów stalowych w wieży, naprawę i konserwację witraży w nawie głównej itp. Prace remontowe i modernizacyjne objęły także otoczenie kościoła: wymianę istniejącej nawierzchni na kostkę granitową, przebudowę podjazdu, konserwację ogrodzenia i bramy wjazdowej, a także wykonanie trawników wraz z nasadzeniami.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.