Doceniamy strażaków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Doceniamy strażaków

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: poczet sztandarowy strażaków, w tle stoją strażacy w mundurach galowych

Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczysty apel zgromadził liczne grono honorowych gości, przedstawicieli służb mundurowych i samorządu lokalnego, wśród nich prezydent Paweł Gulewski, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz, starosta toruński Mirosław Graczyk, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Rafał Świechowicz.

- Świętujący toruńscy strażacy są wierni najlepszym tradycjom swojej formacji. Są czujni, rozważni, odważni i posłuszni swoim przełożonym. Są dumni z obecności w towarzystwie pożarniczym. Śpieszą też z pomocą, gdy druhowi grozi niebezpieczeństwo. Szanują się wzajemnie i nie zważają na różnice między sobą, bo służą pod jednym znakiem. Dlatego wszystkim toruńskim strażakom mówię od serca, że tworzycie w Toruniu środowisko niezwykle spójne, koleżeńskie i ofiarne. Nabyliście te cechy w pracy, która często zagraża Waszemu życiu. Właśnie dlatego swoich strażaków w Toruniu od pokoleń szanujemy i podziwiamy mówił prezydent Paweł Gulewski podczas uroczystości.

- Każdego dnia stawiamy czoło wyzwaniom, które wymagają nie tylko fizycznej siły, ale również ogromnej wiedzy, umiejętności i determinacji. Jesteśmy tymi, którzy reagują na każdy sygnał alarmowy, gotowi ryzykować własne życie, aby chronić mienie innych. To właśnie nasza służba jest fundamentem bezpieczeństwa społecznego, na którym opiera się dobro naszej społeczności tak służbę strażaków przedstawił bryg. Sławomir Grudziński, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

W ramach podziękowań prezydent Paweł Gulewski przekazał komendantowi miejskiemu PSP Sławomirowi Grudzińskiego symboliczny czek na 400 tys. zł z przeznaczeniem na doposażenie toruńskich strażaków. Część tego miejskiego dofinansowania (50 tys. zł) już została wykorzystana na zakup silnika do łodzi ratunkowej i kamery ratowniczej. Pozostałe 350 tys. zł pozwoli kupić łodzie ratownicze - jedną dla grupy sonarowej z Jednostki nr 3 przy ulicy Olsztyńskiej oraz drugą, która zastąpi swoją 20-letnią poprzedniczkę.

Miejskie obchody Dnia Strażaka to także okazja do wyróżnień – prezydent Paweł Gulewski przyznał takie pięciorgu funkcjonariuszom toruńskiej Państwowej Straży Pożarnej. Nagrody odebrali: kpt. Dominik Brzostek, mł. bryg. Grzegorz Chorzępa, st. kpt. Patryk Piórkowski, st. ogn. Janusz Chojnacki i Paulina Piątkowska z korpusu służby cywilnej. Również Starosta Powiatu Toruńskiego oraz burmistrz Chełmży uhonorowali zasłużonych strażaków.

Podczas uroczystości wyróżniający się strażacy otrzymali z rąk swoich przełożonych Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, przyznawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, medale „Za zasługi dla pożarnictwa”, a także awanse na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody finansowe.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.