Powstało nowoczesne Centrum Nauk Technicznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstało nowoczesne Centrum Nauk Technicznych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności. - To jest coś co naszemu miastu jest bardzo potrzebne – podkreśla prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Budowę Centrum Nauk Technicznych na terenie kampusu UMK w rejonie ulic Okrężnej i Wileńskiej wykonała na zlecenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika firma Bud-Eko. W oparciu o projekt przygotowany przez biuro TBi Architekci powstał pawilon naukowo-edukacyjny o powierzchni całkowitej 2,2 tys. m2 i budynek magazynowo-warsztatowy (0,9 tys. m2). Koszt inwestycji wyniósł 22 mln zł.

Centrum jest jednostką Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK o charakterze dydaktyczno-naukowym służącą dalszemu rozwijaniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika nauk inżynieryjno-technicznych i dążeniu do uzyskania w nich wysokiego poziomu naukowego.

Uroczystość otwarcia Centrum odbyła się 29 maja 2024 r. Wzięli w niej udział m.in. prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska - wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawiciele władz samorządowych i zaprzyjaźnionych uczelni. - Jest to inwestycja, która na pewno będzie dobrze wykorzystana. Pracownicy i studenci będą mieli tutaj swoje miejsce, własne laboratoria, z których będą mogli korzystać. Jeszcze raz gratuluję i życzę, żeby dydaktyka i prowadzone badania były jak najbardziej owocne – powiedziała prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Cieszę się, że ministerstwo wyszło z propozycją, aby tego typu centra mogły być tworzone w Polsce i cieszę się, że władze rektorskie i uczelnia zareagowały na tę propozycję, bo jest to niezwykle ważna, cenna inicjatywa, rozszerzająca obszar badań i kształcenia inżynieryjnego na UMK w dziedzinach bardzo dzisiaj pożądanych zarówno przez rynek pracy, jak i firmy, ponieważ są to kierunki, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności i budują konkurencyjność przedsiębiorstw – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

- To Centrum jest kolejnym elementem budowania tożsamości uniwersytetu jako poszukującego kolejnych obszarów do eksploatowania, ale również komercjalizacji badań. I to jest bardzo ważne, wejście w nowe obszary, przemysł kreatywny, rozszerzoną rzeczywistość, w prace nad sztuczną inteligencją. To jest coś co naszemu miastu jest również bardzo potrzebne – zaznaczył prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Prezydent wręczył na ręce dyrektora Instytutu Nauk Technicznych dr hab. inż. Tomasza Tarczewskiego upominek od samorządu toruńskiego i życzył wytrwałości w realizacji ważnych projektów.

Gratulacje dla całej społeczności akademickiej UMK wraz z życzeniami od Rady Miasta Torunia złożył przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz: - To kolejny przejaw dynamicznego rozwoju Uniwersytetu oraz wyraźny sygnał jaką wagę przywiązuje uczelnia do praktycznego wsparcia studentów oraz wyraźny sygnał zainteresowania, zgłębiania wiedzy związanej z automatyką i robotyką oraz działalnością naukową prowadzoną przez pracowników Instytutu. Jestem przekonany, że dzięki nowoczesnym certyfikowanym laboratoriom, Centrum stanie się zapleczem badawczo-edukacyjnym umożliwiającym wykształcenie wielu specjalistów i ekspertów prężnie rozwijających się branż.

Przewodniczący wręczył dyrektorowi Instytutu pamiątkowy obraz z panoramą Torunia.

Powstałe Centrum Nauk Technicznych wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju UMK oraz odpowiada na potrzeby otoczenia gospodarczego dotyczące rosnącego zapotrzebowania na wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską.

W nowym Centrum prowadzona będzie działalność będąca specjalnością nauk technicznych rozwijanych na UMK, w szczególności w zakresie sterowania nowoczesnymi systemami napędowymi i przekształtnikowymi, zastosowań systemów mikroprocesorowych i układów programowalnych w sterowaniu i pomiarach, technologii sieciowych, sztucznej inteligencji, eksploracji danych i rzeczywistości rozszerzonej.

Absolwenci studiów inżynierskich Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej posiadają pożądane i unikalne w skali regionu kompetencje związane z syntezą i analizą nowoczesnych algorytmów sterowania, projektowaniem sterowników mikroprocesorowych, programowaniem robotów i sterowników przemysłowych, wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki temu są oni chętnie zatrudniani zarówno przez lokalne przedsiębiorstwa, jak i przez koncerny o zasięgu globalnym.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.