Z Radami Okręgów o przyszłości Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z Radami Okręgów o przyszłości Torunia

Miasto
Data publikacji: 29 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów. – Bardzo nam zależało, żeby jeszcze przed wakacjami porozmawiać o mieście i naszej współpracy, o rozpoczynającej się procedurze Budżetu Obywatelskiego, a także o tym co w partycypacji, wzajemnej współpracy chcielibyśmy zmienić, żeby była ona bardziej skuteczna, wielopłaszczyznowa i maksymalnie satysfakcjonująca dla obu stron - mówił prezydent.

Pierwsze w tej kadencji samorządu spotkanie prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów Rudak, Podgórz i Stawki odbyło się 29 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 14. Przedstawiciele Rad Okręgów z optymizmem podeszli do nowej formy spotkań. Rozmawiano przede wszystkim o sprawach dotyczących lewobrzeżnej części Torunia i jej mieszkańców, w tym głównie o rozwoju systemu ścieżek rowerowych, udrożnieniu ul. Strzałowej w kontekście powstania nowej Szkoły Podstawowej nr 12, przebudowie ul. Łódzkiej oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Władze miasta ciepło wypowiedziały się o koncepcji powrotu do uruchomienia linii nr 22 – szkieletowej linii, która łączy prawobrzeże z lewobrzeżem.

Prezydent Paweł Gulewski zachęcał Rady Okręgów, które mają szczególną rolę w budowaniu aktywności społecznej na poziomie osiedla, dzielnicy do aktywnego udziału w planowanym na 10-11 września Kongresie Dialogu. - Podczas Kongresu będziemy ustalać sposoby partycypacji, dialogu na najbliższe lata, bo nie ulega wątpliwości, że proces partycypacji i konsultacji społecznych od małych inwestycji aż po te duże wymaga gruntownego przeobrażenia. Kongres Dialogu to również będzie ten moment, w którym przyjrzymy się procedurze Budżetu Obywatelskiego. Chcielibyśmy, żeby rola Rad Okręgów tutaj była wzmocniona - podkreślił prezydent.

Kongres Dialogu to pomysł na zbudowanie przestrzeni, w której mieszkańcy, przedstawiciele różnych grup zaangażowanych w życie naszego miasta na bardzo różnych poziomach będą mieli przestrzeń i czas na to, żeby w formie paneli i warsztatów wypracowujących własne rekomendacje współtworzyć pomysł jak ma wyglądać współdecydowanie o naszym mieście. Żebyśmy byli współodpowiedzialni za nasze miasto i myśleli o tym co jesteśmy w stanie wspólnie stworzyć. 

- Chcielibyśmy wspólnie porozmawiać z różnymi grupami, mieszkańcami, społecznikami, aktywistami miejskimi, organizacjami pozarządowymi, ale też przedsiębiorcami, urzędnikami, środowiskami eksperckimi, naukowymi - wszystkimi, którzy współuczestniczą w tworzeniu miasta i którzy mają swoją własną cenną perspektywę, którą są w stanie podzielić się z innymi mieszkańcami i władzami miasta - mówił w trakcie spotkania dr Patryk Wawrzyński.

W ramach warsztatów na Kongresie przedstawiciele różnych grup stworzą własną listę oczekiwań wobec Konsorcjum Dialogu – wspólnego przedsięwzięcia miasta i organizacji pozarządowych, które zajmie się prowadzeniem konsultacji społecznych. Konsultacje społeczne na skutek wrześniowego Kongresu Dialogu mają stać się przestrzenią, w której organizacje pozarządowe moderują dyskusje i pomagają budować wspólną, przyjazną dla nas wszystkich przestrzeń.

- Kluczowe jest to, żeby przedstawiciele Rad Okręgów jako mieszkańcy miasta, osoby zaangażowane i uczestniczące w życiu miasta byli tam obecni, chcieli zabrać głos i uczestniczyć w dyskusjach po to, ażebyśmy wspólnie decydowali o tym jak będzie wyglądało projektowanie i wprowadzanie nowych pomysłów w naszym mieście - podkreślił dr Wawrzyński.

W spotkaniu wzięli udział również m.in. wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia Edyta Macieja-Morzuch, radni Rady Miasta Torunia: Michał Jakubaszek, Wojciech Klabun i Piotr Drążek, a także dyrektorzy poszczególnych Wydziałów Urzędu Miasta Torunia.

Zdj. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.