Za gospodarność i politykę społeczną | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Za gospodarność i politykę społeczną

Miasto
Data publikacji: 04 maja 2009
Autor: admin_vobacom

Prezydent Torunia został jednym z tegorocznych laureatów Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenia "Civitas Christiana" Okręgu Pomorskiego. Doceniono go za działalność samorządową i politykę społeczną.

Nagroda im. Ks. Dr. Bolesława Domańskiego wręczana jest od ćwierćwiecza. Jej celem - jak piszą fundatorzy nagrody - jest nie tylko popularyzowanie postaci patrona, ale także ludzi, podobnie jak on wyjątkowych, osoby, które postawę chrześcijańską łączą z twórczą pracą naukowo-oświatową, kulturalną i społeczno-gospodarczą.

Nagrodę można otrzymać tylko raz w życiu. Przyznawana jest osobom indywidualnym, zespołom ludzi lub instytucjom, które zbliżają się do ideałów wyrażonych w Pięciu Prawdach Polaków przyjętych na Kongresie Polaków w Berlinie w marcu 1938 r.: "Jesteśmy Polakami. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak Narodowi służy. Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle". 

Michała Zaleskiego uhonorowano "za całokształt działalności samorządowej i efektywną politykę społeczną". Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 6 maja 2009 r. w Ratuszu Miejskim w Słupsku o godz. 12.15. Poprzedzi ją msza św. z udziałem ks. bp. Edwarda Dajczaka, ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Tegorocznymi laureatami zostali również:

  • abp Marian Gołębiewski (Wrocław) - za umiejętne łączenie działalności naukowej i duszpasterstwa z wrażliwością na problemy społeczne
  • ks. dr hab. Grzegorz Wejman (Szczecin) - za popularyzację historii Kościoła na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim 
  • Janina i Józef Cieplik (Słupsk) - za praktyczną realizację Pięciu Prawd Polaków spod znaku Rodła 
  • pośmiertnie ks. prałat Tadeusz Demel (Żary) - za naukę wielkiej odpowiedzialności za Kościół, Ojczyznę i każdego człowieka;

Przyznając nagrodę ofiarodawcy docenili, że prezydent Torunia przywiązuje dużą wagę do efektywnej polityki społecznej.  Powołał interdyscyplinarny zespół, monitorujący Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych dla miasta Torunia, który szeroko uwzględnia problem opieki, wsparcia dla seniorów i osób przewlekle chorych. W Toruniu realizowane są programy na rzecz wspierania rodziny, czy osób bezdomnych.  Działalność charytatywną gminy uhonorowało Centrum Caritas Diecezji Toruńskiej, przyznając prezydentowi Zaleskiemu statuetką "Cor Bonum" w kategorii "Instytucja".

W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększono w Toruniu liczbę miejsc w środowiskowych domach samopomocy. Miasto przekazało też lokale na potrzeby placówek dla osób z zaburzeniami psychicznymi, prowadzonej przez Stowarzyszenie "Współpraca" oraz dla niepełnosprawnych intelektualnie, podopiecznych Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Diecezji Toruńskiej im. Wandy Szuman. 

W tym roku na wniosek prezydenta Gmina Miasta Toruń rozpocznie rozbudowę Hospicjum "Światło" (40 miejsc) oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Serafitek (wstępnie 40 miejsc). Od wielu lat miasto zapewnia też opiekę pielęgniarską, rehabilitacyjną oraz paliatywną w domach samotnych, starszych ludzi. Oprócz tego prowadzi Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. J. Popiełuszki, gdzie na czterech oddziałach opieki całodobowej i oddziale dziennym przebywa 130 chorych. Prezydent Zaleski angażuje się też w takie akcje jak Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom prowadzoną przez toruński Caritas, czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.   

Patron nagrody

Ks. Bolesław Domański (1872 – 1939) większość kapłańskiego życia spędził w kaszubskim Zakrzewie. Z tej małej wsi koło Złotowa uczynił centrum życia politycznego, społecznego i kulturowego dla naszych rodaków na ziemiach niemieckich. Przyczynił się do zmian gospodarczych i zamożności Polaków w powiecie złotowskim. Zwolennik pracy organicznej, propagował wśród parafian potrzebę zdobywania wiedzy, był organizatorem Kółek Rolniczych. Jego prestiż i umiejętności organizacyjne spowodowały, że został wybrany prezesem Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Złotowie. W latach 1918- 1920 wraz z liczną grupą działaczy zaangażował się w walkę o przyłączenie ziemi złotowskiej do Polski. Gdy to się nie udało, zaprotestował przeciwko lansowanemu wtedy przez rząd polski hasłu masowej reemigracji Polaków spoza granic do nowo powstałej II Rzeczypospolitej. Nie przyjął także propozycji przeniesienia go do Torunia na wyższe stanowisko kościelne. Twierdził, że „zdradę narodową popełnia ten, kto opuszcza ojcowiznę". Postawa ta spowodowała szeroki odzew - zwłaszcza wśród polskiej ludności chłopskiej - nie tylko na Pomorzu, ale także na Śląsku i w innych rejonach Rzeszy Niemieckiej.
W 1928 r. wywalczył u władz niemieckich uchwalenie „Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w Prusach". W następnym roku wybrano go patronem Rady Nadzorczej Związku Spółdzielni Polskich w Niemczech i od tego nazywany był "księdzem Patronem". Cztery lata później został prezesem berlińskiej spółki akcyjnej Bank Słowiański. Obie te instytucje umożliwiały niezależność ekonomiczną Polaków mieszkających na terenie Niemiec. Ks. Domański zdawał sobie sprawę, że niezależnie od polityki germanizacyjnej, groźniejsze jest wynarodowienie spowodowane konformizmem i naciskami ekonomicznymi. Przydomek "księdza Patrona" wkrótce zaczęło mieć ogólniejsze znaczenie wśród Polaków w Niemczech. Z tym przydomkiem w roku 1931 został wybrany prezesem Związku Polaków w Niemczech, którą to funkcję pełnił do śmierci. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Kultura, Miasto
    Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Miasto
    Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • Miasto
    W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
  • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
  • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
  • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
  • W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
  • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.