Wyższa szkoła pojednania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyższa szkoła pojednania

Sport
Data publikacji: 24 czerwca 2009
Autor: admin_vobacom

Już wkrótce w Toruniu kilkuset młodych ludzi będzie mogło studiować język, kulturę, tradycję i historię Żydów. 24 czerwca 2009 r. w obiektach wznoszonych przy klasztorze o.o. franciszkanów na Podgórzu został wmurowany akt erekcyjny Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej.

To bezprecedensowa dla stosunków polsko-żydowskich inicjatywa zakonu o.o. franciszkanów, którzy w ten sposób chcą wspierać dialog między judaizmem a katolicyzmem. W Toruniu zaś, mającym w dziejach słynne Colloquium Charitativum z 1645 r. - próbę pojednania katolików, kalwinów i luteran - to idea wręcz symboliczna.

Pomysł narodził się w głowie o. dr Maksymina Tandeka w parafii pw. św. Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu, wsparli go przełożeni Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych - Franciszkanów w Polsce, senator RP Jan Wyrowiński, prezydent Torunia Michał Zaleski i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Projekt powołania szkoły poznał i gorąco poparł w 2005 r. Ojciec Święty Jan Paweł II. Powołanie szkoły do życia w 2009 r. zbiega się z obchodami  800-lecia założenia zakonu przez św. Franciszka z Asyżu i 350-leciem osiedlenia się franciszkanów na toruńskim Podgórzu.

24 czerwca 2009 r., w dniu Święta Miasta (patrona św. Jana) na trwającej już budowie trzech segmentów przyszłej placówki dokonano uroczystego podpisania i wmurowania  aktu erekcyjnego uczelni. Wydarzenie zgromadziło znamienitych przedstawicieli kościoła katolickiego i judaizmu, władz państwowych i samorządowych.

Obecna była minister Ewa Junczyk-Ziomecka - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Szewach Weiss - b. ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Instytutu Yad Vashem, Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski, Alon Simhayoff - attaché ds. Kultury Ambasady Izraela w Polsce, Zygmunt Rolat - prezes Rady Północno-Amerykańskiej Muzeum Historii Żydów Polskich, Artur Hofman - przewodniczący Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Żydów w Polsce, o. dr Filemon Janka - Prowincjał Prowincji Św. Franciszka z Asyżu, ks. Andrzej Suski, Biskup Toruński, ks. Bronisław Dembowski, b. Biskup Włocławski, o. Adrian Arnold Buchcik, Minister Prowincjalny Prowincji Poznańskiej Zakonu św. Franciszka z Asyżu, Malina Stadnik, wydawca "Nowego Dziennika" w Nowym Jorku.

 

Środowisko toruńskie reprezentowali m.in. Jan Wyrowiński - senator RP, Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia, Waldemar Przybyszewski - Przewodniczący Rady Miasta Torunia i prof. Andrzej Radzimiński, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W oprawie uroczystości wystąpili Chór Copernicus i żydowska śpiewaczka Tova Ben Zvi.

Szkoła, której budowa obok klasztoru oo. franciszkanów na Podgórzu jest już bardzo zaawansowana, ma otworzyć swe podwoje już w październiku 2009. Będą w niej prowadzone studia licencjackie filologii hebrajskiej, a także studia podyplomowe filologii hebrajskiej, judaizmu i archeologii biblijnej oraz kursy hebrajskiego, jidisz i kursy dla przewodników po Ziemi Świętej. W pierwszym roku działalności ma kształcić 220 osób, a od trzeciego roku istnienia - 530 osób.

Budowę szkoły finansują wspólnie samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), miasto oraz prowincja św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych - Franciszkanów w Polsce. Koszt inwestycji to blisko 46 mln zł.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Kultura, Miasto
    Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Miasto
    Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • Miasto
    W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
  • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
  • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
  • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
  • W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
  • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.