Umowa na biletomaty przekazana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Umowa na biletomaty przekazana

Miasto, MZK
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Magdalena Kujawa
Umowa na biletomaty przekazana

Osiem nowych biletomatów stanie w Toruniu dzięki wsparciu z funduszy unijnych. W czwartek, 21 września 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste przekazanie umów na dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jednym z dofinansowanych z RPO jest zgłoszony przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji projekt „Dostawa i montaż stacjonarnych automatów biletowych”. Polega on na zakupie i montażu 8 biletomatów stacjonarnych, zlokalizowanych w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej w Toruniu. Jego celem jest zwiększenie dostępności do publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy Miasta Toruń oraz gmin ościennych obsługiwanych przez MZK.

To kolejne unijne dofinansowanie dla Torunia na automaty biletowe – podkreśla Zastępca Prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Piotr Rama.  - Część urządzeń w ramach tej umowy już stoi na trasie nowej linii do pętli na Heweliusza. Kolejne cztery biletomaty staną na głównych węzłach komunikacyjnych, tam, gdzie pasażerów jest najwięcej. Przypomnę, że wcześniej, także ze wsparciem z RPO, zamontowano już dwa automaty biletowe na węźle przesiadkowym przy pl. Rapackiego. Odniosły one sukces, bo w ciągu roku zakupiono w nich ponad 100 tysięcy biletów. To kolejny znaczący krok w usprawnianiu komunikacji miejskiej dla miasta Torunia.  

Wszystkie projekty, na które umowy dziś wręczamy są proekologiczne – zaznaczył Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. - To m.in. instalacje fotowoltaiczne w gminach. Instytucje unijne zwracają też uwagę na promowanie transportu publicznego, jako bardziej ekologicznego, zatem chętnie wspierają wszystkie ułatwienia dla pasażerów. Stąd dofinansowanie do biletomatów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Cieszę się, że gminy mogą sięgać po te środki i wprowadzać rozwiązania służące środowisku.

O projekcie:

Wartość projektu: 1 073 599,70 zł brutto
Wydatki kwalifikowalne: 874 784, 94 zł
Dofinansowanie: 743 567,19 zł (85%)

Cele szczegółowe realizacji projektu:    

 • Rozwój form transportu przyjaznych dla środowiska i mieszkańców,
 • Skrócenie łącznego czasu podróży, poprzez zmniejszenie czasu dostępu do przystanku,
 • Zwiększenie komfortu pasażerów m.in. poprzez wzmocnienie poczucia pewności odbycia podróży,
 • Zwiększenie konkurencyjności transportu zbiorowego względem indywidualnego, w tym poprzez poprawę jakości i dostępności usług,                                                                        
 • Usprawnienie i rozbudowa multimodalnego transportu zbiorowego,
 • Wzmacnianie funkcji aglomeracyjnych Torunia poprzez poprawę wizerunku miasta, warunków życia oraz podniesienie komfortu podróży,
 • Zwiększenie wykorzystania transportu publicznego w codziennych podróżach mieszkańców Torunia.


W nowych urządzeniach będzie można kupić wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK, czyli bilety jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe, w tym bilety elektroniczne zapisywane na karcie płatniczej. Urządzenia będą przystosowane do wnoszenia płatności w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Dotykowy ekran o rozdzielczości 15'', zabezpieczony przed zarysowaniem, zapewni wygodę i komfort użytkowania.

Cztery z biletomatów objętych projektem już służą pasażerom, kolejne 4 pojawią się na przystankach do końca tego roku.

4 biletomaty które już są zamontowane:
- przystanek tramwajowy Targowisko, peron zachodni w kier. centrum
- przystanek tramwajowy Żwirki i Wigury, peron wschodni
- przystanek tramwajowo-autobusowy Hubego, peron północny
- przystanek tramwajowo-autobusowy Koniuchy, peron środkowy

4 biletomaty, które zostaną zamontowane do końca br.:
- przystanek tramwajowo-autobusowy węzeł przesiadkowy w al. Solidarności, peron wschodni w kier. Os. Wrzosy ;
- przystanek tramwajowy Dworzec Wschodni, peron północny w kier. centrum (planowana zmiana lokalizacji na np. pl. św. Katarzyny);
- przystanek autobusowy Przybyłów na ul. Dziewulskiego, peron wschodni w kier. centrum;
- przystanek autobusowy Dworzec Główny, peron w kier. centrum

O wyborze lokalizacji zdecydowały:

 • potoki pasażerskie – wybrano lokalizacje, które charakteryzują się najwyższymi potokami w godzinach szczytu porannego i popołudniowego,
 • integracja różnych środków transportu, w tym oprócz węzłów autobusowo-tramwajowych uwzględniono również bliskość dworców kolejowych,
 • bliskość generatorów ruchu, takich jak duże osiedla mieszkaniowe, obiekty handlowo-usługowe o dużym znaczeniu, Starówka,
 • zidentyfikowane „białe plamy” w zakresie dostępu do infrastruktury umożliwiającej zakup biletu (kasy biletowe, istniejące biletomaty i punkty handlowe w których sprzedawane są bilety).


RPO już po raz drugi

To kolejny projekt zrealizowany przez gminę za pośrednictwem MZK dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wcześniej z RPO zrealizowano projekt: „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”, dzięki któremu na węźle przesiadkowym zamontowano 2 pierwsze stacjonarne biletomaty w Toruniu.
Koszt całkowity tego projektu wyniósł 70 902 691,40 zł brutto, wydatki kwalifikowalne wyniosły: 56 149 444,85 zł, natomiast kwota dofinansowania: 44 115 185,10  zł (78,57% wyd. kwalif.)

Inwestycja objęła przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W al. św. Jana Pawła II powstał nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Przeprowadzona została również kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie przebudowywanych torowisk.

W Toruniu od lipca 2021 r. pasażerowie korzystają z dwóch biletomatów znajdujących się na zintegrowanym węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. Są to analogiczne urządzenia do tych, które zostaną zakupione w ramach projektu. Urządzenia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a korzystający z nich pasażerowie potwierdzają potrzebę montażu biletomatów w innych lokalizacjach miasta. Na podstawie raportu sprzedaży, w 2022 r. w automatach tych zakupiono łącznie ponad 100 tys. biletów za łączną kwotę blisko 290 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.