Umowa na biletomaty przekazana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Umowa na biletomaty przekazana

Miasto, MZK
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Magdalena Kujawa
Umowa na biletomaty przekazana

Osiem nowych biletomatów stanie w Toruniu dzięki wsparciu z funduszy unijnych. W czwartek, 21 września 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste przekazanie umów na dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jednym z dofinansowanych z RPO jest zgłoszony przez Gminę Miasta Toruń za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji projekt „Dostawa i montaż stacjonarnych automatów biletowych”. Polega on na zakupie i montażu 8 biletomatów stacjonarnych, zlokalizowanych w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej w Toruniu. Jego celem jest zwiększenie dostępności do publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy Miasta Toruń oraz gmin ościennych obsługiwanych przez MZK.

To kolejne unijne dofinansowanie dla Torunia na automaty biletowe – podkreśla Zastępca Prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Piotr Rama.  - Część urządzeń w ramach tej umowy już stoi na trasie nowej linii do pętli na Heweliusza. Kolejne cztery biletomaty staną na głównych węzłach komunikacyjnych, tam, gdzie pasażerów jest najwięcej. Przypomnę, że wcześniej, także ze wsparciem z RPO, zamontowano już dwa automaty biletowe na węźle przesiadkowym przy pl. Rapackiego. Odniosły one sukces, bo w ciągu roku zakupiono w nich ponad 100 tysięcy biletów. To kolejny znaczący krok w usprawnianiu komunikacji miejskiej dla miasta Torunia.  

Wszystkie projekty, na które umowy dziś wręczamy są proekologiczne – zaznaczył Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. - To m.in. instalacje fotowoltaiczne w gminach. Instytucje unijne zwracają też uwagę na promowanie transportu publicznego, jako bardziej ekologicznego, zatem chętnie wspierają wszystkie ułatwienia dla pasażerów. Stąd dofinansowanie do biletomatów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Cieszę się, że gminy mogą sięgać po te środki i wprowadzać rozwiązania służące środowisku.

O projekcie:

Wartość projektu: 1 073 599,70 zł brutto
Wydatki kwalifikowalne: 874 784, 94 zł
Dofinansowanie: 743 567,19 zł (85%)

Cele szczegółowe realizacji projektu:    

 • Rozwój form transportu przyjaznych dla środowiska i mieszkańców,
 • Skrócenie łącznego czasu podróży, poprzez zmniejszenie czasu dostępu do przystanku,
 • Zwiększenie komfortu pasażerów m.in. poprzez wzmocnienie poczucia pewności odbycia podróży,
 • Zwiększenie konkurencyjności transportu zbiorowego względem indywidualnego, w tym poprzez poprawę jakości i dostępności usług,                                                                        
 • Usprawnienie i rozbudowa multimodalnego transportu zbiorowego,
 • Wzmacnianie funkcji aglomeracyjnych Torunia poprzez poprawę wizerunku miasta, warunków życia oraz podniesienie komfortu podróży,
 • Zwiększenie wykorzystania transportu publicznego w codziennych podróżach mieszkańców Torunia.


W nowych urządzeniach będzie można kupić wszystkie rodzaje biletów krótkookresowych MZK, czyli bilety jednoprzejazdowe, tygodniowe, weekendowe, grupowe i czasowe, w tym bilety elektroniczne zapisywane na karcie płatniczej. Urządzenia będą przystosowane do wnoszenia płatności w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Dotykowy ekran o rozdzielczości 15'', zabezpieczony przed zarysowaniem, zapewni wygodę i komfort użytkowania.

Cztery z biletomatów objętych projektem już służą pasażerom, kolejne 4 pojawią się na przystankach do końca tego roku.

4 biletomaty które już są zamontowane:
- przystanek tramwajowy Targowisko, peron zachodni w kier. centrum
- przystanek tramwajowy Żwirki i Wigury, peron wschodni
- przystanek tramwajowo-autobusowy Hubego, peron północny
- przystanek tramwajowo-autobusowy Koniuchy, peron środkowy

4 biletomaty, które zostaną zamontowane do końca br.:
- przystanek tramwajowo-autobusowy węzeł przesiadkowy w al. Solidarności, peron wschodni w kier. Os. Wrzosy ;
- przystanek tramwajowy Dworzec Wschodni, peron północny w kier. centrum (planowana zmiana lokalizacji na np. pl. św. Katarzyny);
- przystanek autobusowy Przybyłów na ul. Dziewulskiego, peron wschodni w kier. centrum;
- przystanek autobusowy Dworzec Główny, peron w kier. centrum

O wyborze lokalizacji zdecydowały:

 • potoki pasażerskie – wybrano lokalizacje, które charakteryzują się najwyższymi potokami w godzinach szczytu porannego i popołudniowego,
 • integracja różnych środków transportu, w tym oprócz węzłów autobusowo-tramwajowych uwzględniono również bliskość dworców kolejowych,
 • bliskość generatorów ruchu, takich jak duże osiedla mieszkaniowe, obiekty handlowo-usługowe o dużym znaczeniu, Starówka,
 • zidentyfikowane „białe plamy” w zakresie dostępu do infrastruktury umożliwiającej zakup biletu (kasy biletowe, istniejące biletomaty i punkty handlowe w których sprzedawane są bilety).


RPO już po raz drugi

To kolejny projekt zrealizowany przez gminę za pośrednictwem MZK dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wcześniej z RPO zrealizowano projekt: „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”, dzięki któremu na węźle przesiadkowym zamontowano 2 pierwsze stacjonarne biletomaty w Toruniu.
Koszt całkowity tego projektu wyniósł 70 902 691,40 zł brutto, wydatki kwalifikowalne wyniosły: 56 149 444,85 zł, natomiast kwota dofinansowania: 44 115 185,10  zł (78,57% wyd. kwalif.)

Inwestycja objęła przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W al. św. Jana Pawła II powstał nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Przeprowadzona została również kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie przebudowywanych torowisk.

W Toruniu od lipca 2021 r. pasażerowie korzystają z dwóch biletomatów znajdujących się na zintegrowanym węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II. Są to analogiczne urządzenia do tych, które zostaną zakupione w ramach projektu. Urządzenia te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, a korzystający z nich pasażerowie potwierdzają potrzebę montażu biletomatów w innych lokalizacjach miasta. Na podstawie raportu sprzedaży, w 2022 r. w automatach tych zakupiono łącznie ponad 100 tys. biletów za łączną kwotę blisko 290 tys. zł.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...