Pierre Queval na inaugurację festiwalu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pierre Queval na inaugurację festiwalu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 lipca 2024
Autor: Marcin Pryka

Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża. 

To efekt bezprecedensowej współpracy Świętojańskiego Festiwalu Organowego z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Energa Camerimage Festival. Ten niecodzienny zabieg artystyczny ma na celu podkreślenie uniwersalności muzyki organowej, ale także kunsztu wykonawcy, którego zadaniem jest oddanie w dźwiękach i barwach emocji wywoływanych w słuchaczach przez obraz. Zabieg o tyle trudny, że wymaga od organisty biegłości w tworzeniu muzyki na żywo oraz otwartego umysłu niezbędnego do konwertowania obrazu na dźwięk.

Koncert inaugurujący festiwal odbędzie się 19 lipca 2024 r. o godz. 20:00 w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Podczas koncertu w kilku miejscach kościoła zostaną rozstawione ekrany, na których będzie można nie tylko oglądać film, ale także widzieć wykonawcę. Zaprezentowany zostanie obraz pt. "The Boat" („Łódka”) w reżyserii i do scenariusza Edwarda F. Cline’a i Bustera Keatona z 1921 r., z Busterem Keatonem w roli głównej.

Obok projekcji filmu w programie koncertu znajdzie się literatura organowa wybitnych twórców, takich jak Julius Reubke czy Olivier Latry, odznaczająca się bardzo wysokim poziomem trudności wykonawczej.


 

Program 39. Świętojańskiego Festiwalu Organowego - koncerty w Toruniu:

Uroczysta Inauguracja Festiwalu 

19 lipca 2024 (piątek), godz. 20:00

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Toruniu

"Jak w starym kinie" kino-koncert

Pierre Queval (Francja) - organy/improwizacje organowe do niemego filmu

Mateusz Posypanko (Salezjańska Szkoła Muzyczna w Lutomiersku) - organy (support)

........

27 lipca 2024 (sobota), godz. 19:00

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu

Katarzyna Olszewska - organy

Jacek Szymański - tenor

Tomasz Mazur - baryton

Mikołaj Aranowski - (SM I st. w Rypinie) - organy (support)

........

31 sierpnia 2024 (sobota), godz. 19:00

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu

Gedymin Grubba - organy

Paweł Gruba - bazuna koncertowa

Karina Wróblewska (SM I st. w Rypinie) - organy (support)

........

28 września 2024 (sobota), godz. 19:00

Kościół p.w. Św. Jakuba Apostoła w Toruniu

Zbigniew Gach - organy

Przemysław Konosewycz (SSM w Lutomiersku) - organy (support)

........

Koncert Finałowy

11 października 2024, godz. 20:00

Kościół Akademicki pw. Ducha Świętego w Toruniu

Andrzej Chorosiński - organy

Bartosz Barszcz (SSM w Lutomiersku) - organy (support)

........

Serdecznie zapraszamy na to nadzwyczajne wydarzenie, wstęp jak co roku oczywiście wolny!

Wydarzenie jest współfinansowane z Budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz z Budżetu Gminy Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.