Toruń stolicą europejskiego ścigania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń stolicą europejskiego ścigania

Miasto, Sport
Data publikacji: 08 lipca 2024
Autor: Marcin Pryka

W ostatni weekend lipca (26-28.07.) w Toruniu odbędzie się rywalizacja o Mistrzostwo Europy w speedrowerze. Na starcie pojawią się najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu.

Nie zabraknie reprezentantów Polski, a wśród nich także torunian. Zapowiadają się trzy dni pod znakiem świetnego ścigania w lewo.

Speedrower w Grodzie Kopernika w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. Historia Toruńskiego Stowarzyszenia Zużlowego to ponad dwie dekady ciężkiej pracy, miliony kilometrów przebytych na zawody i dziesiątki tytułów zdobytych przez toruńskich zawodników.

Działacze, chcąc zrobić prezent sympatykom ścigania w lewo, zdecydowali się aplikować o samodzielną organizację Mistrzostw Europy.

Wpływ na wybór Grodu Kopernika przez działaczy International Cycle Speedway Federation miała m.in. dobra infrastruktura, bogate doświadczenie działaczy, działania promocyjne klubu oraz wsparcie władz lokalnych i spore zainteresowanie organizowanymi w tym mieście wydarzeniami.

- Dołożymy wszelkich starań, żeby Toruń stał się stolicą europejskiego speedrowera i zdobył tysiące nowych fanów oraz międzynarodowy rozgłos - mówi prezes klubu Marcin Paradziński.

To ma być święto. Przyjadą najlepsi zawodnicy

Toruń organizatorem Mistrzostw Europy będzie po raz drugi w historii. W tym roku zostaną rozdane medale w indywidualnych i drużynowych zmaganiach: seniorów, juniorów (zawodnicy do 18. roku życia), weteranów (powyżej 40. roku życia) oraz kobiet. To oznacza, że czekają nas trzy dni przepełnione rywalizacją na najwyższym poziomie.

Blisko dwieście zgłoszeń otrzymali organizatorzy od zawodników i zawodniczek, którzy w ostatni weekend lipca wezmą udział w ICSF European Championship. Oprócz Biało-Czerwonych na starcie zobaczymy również reprezentantów: Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii.

Wśród uczestników Mistrzostw Europy są m.in. ci, którzy stawali na podium przed dwoma laty w Manchesterze - Ben Mould i Paweł Kozłowski (obaj kategoria senior), Mikołaj Menz (medalista wśród juniorów), Marcin Szymański (weterani). Będzie także liczna grupa jeźdźców TSŻ-u Toruń i Drwęcy Kaszczorek, którą otwiera czwarty zawodnik świata - Dawid Bas.

- Mistrzostwa Europy to moment, gdy na trzy dni do jednego miejsca zjeżdżają się najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu. Jest to najważniejsza impreza w tym sezonie, dlatego wiadomo, że czekają nas ogromne emocje – powiedział Bartosz Fryckowski, rzecznik prasowy wydarzenia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.