Gala Wilamów za nami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala Wilamów za nami

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: laureaci statuetek Wilamów stoją, trzymając symboliczny czek

W 21. już edycji wręczenia statuetek Wilamów w Teatrze im. Wilama Horzycy uhonorowano osoby i instytucje związane z toruńskim teatrem.

Wilamy to statuetki z brązu, kamienia i srebra, zaprojektowane przez Zbigniewa Mikielewicza. Przedstawiają postać kłaniającą się przed kurtyną w świetle reflektora.

Dyrekcja teatru wręcza statuetki instytucjom i osobom prywatnym, które w szczególny sposób włączyły się w działalność toruńskiego teatru w danym roku. Łącznie z czterema wręczonymi 6 lipca 2024 r. statuetki trafiły do 79 osób i instytucji.

W uroczystej gali, poprzedzonej spektaklem „Cud” w wykonaniu toruńskich aktorów, udział wziął zastępca prezydenta miasta Adam Szponka. – Dziękuję zespołowi Teatru im. Wilama Horzycy za wielki wkład w życie kulturalne miasta. Ponad 43 tys. widzów, którzy w sezonie 2023/2024 oglądali wystawiane w tym teatrze spektakle, to najlepsze potwierdzenie jakości repertuaru i przedstawianych inscenizacjimówił Adam Szponka.

W 2024 roku Wilamy w następujących kategoriach zdobyli:

 • Edukacja teatralna - Bożena Kilaszewska – Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu
 • Przyjaciel teatru - Jacek Rutkowski – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MAT-BUD – Zławieś Mała
 • Najpopularniejsza aktorka Teatru im. Wilama Horzycy - Joanna Rozkosz
 • Najpopularniejszy aktor Teatru im. Wilama Horzycy - Michał Darewski

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0
 
 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.