Nowy dyrektor Toruń 2016 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowy dyrektor Toruń 2016

Kultura
Data publikacji: 04 listopada 2008
Autor: admin_vobacom

Olga A. Marcinkiewicz zwyciężyła w konkursie na dyrektora instytucji Toruń 2016, której zadaniem jest koordynowanie starań Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Funkcję zacznie pełnić od 24 listopada 2008 r.

 
Podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono nowo powołaną panią dyrektor, prezydent Michał Zaleski wymienił atuty, które zdecydowały o wyborze tej osoby:

- Wieloletnie doświadczenie w animowaniu działalności twórczej, kulturalnej, praca zarówno jako dyrektora artystycznego, jak i koordynatora międzynarodowych projektów, wszechstronne wykształcenie związane zarówno z wiedzą o teatrze, jak i z szeroko pojętą sztuką i architekturą, dobra znajomość języka obcego, a także dobrze przygotowany i opracowany program działań merytorycznych, jakie w instytucji kultury Toruń 2016 powinny być podjęte - te kwestie legły u podstaw rozstrzygnięcia komisji konkursowej – uzasadniał prezydent.

Olga A. Marcinkiewicz opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych, związkach z Toruniem, z którego pochodzi i w którym obecnie po latach znów zamieszkała, oraz przedstawiła swoją wizję dążenia do zdobycia przez Toruń tytułu Europejskiej Stolicy Kultury oraz funkcjonowania instytucji Toruń 2016.

- Praca nad tym projektem musi być zespołowa – podkreślała nowa pani dyrektor. - To jest projekt interdyscyplinarny i nie wystarczą tutaj dobre merytorycznie pomysły. To nie jest tylko festiwal roku 2016. Dla samego przygotowania jednorocznego festiwalu potrzeba czterech lat, a do 2016 roku mamy pełnych siedem. Już z samego tego faktu wynika, że program nie będzie się skupiał tylko na organizacji obchodów roku 2016. Rola instytucji Toruń 2016 będzie ważna jako motoru przemian życia kulturalnego Torunia i całego regionu. Program nie tylko obejmować ma organizację wydarzeń artystycznych, ale powinien być skoordynowany z całą strategią rozwoju miasta i to nie tylko w sferze szeroko rozumianej kultury.

W opinii Marcinkiewicz bardzo ważne są elementy, które będą trwałą wartością pozostałą po 2016 r. Istotne jest również, by tworzyć projekty o charakterze międzynarodowym, a nawet globalnym. Wielkiej szansy dla Torunia upatruje Marcinkiewicz w Roku Astronomii (2009), gdyż w tej dziedzinie mamy się czym pochwalić, zarówno jeśli chodzi o historię miasta, jak i teraźniejszość. Nowa dyrektorka podkreślała również, że Toruń ma stać się miastem atrakcyjnym dla samych mieszkańców, nie tylko z racji bogatego życia kulturalnego, ale również doskonałej infrastruktury.

Olga A. Marcinkiewicz jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie; odbyła również studia podyplomowe na Wydziale Historii i Filozofii Sztuki i Architektury Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Pradze, na Wydziale Historii Uniwersytetu Oksfordzkiego, na Wydziale Reżyserii Tetralnej PWST w Krakowie. Jest specjalista counsellingu Gestalt (Diploma Di Gestalt Counselling - Instituto Gestalt Firenze).
Była współzałożycielką i dyrektorem artystycznym Teatru Gestu i Ruchu w Krakowie (1998-2001); reżyserem i choreografem spektakli teatralno-tanecznych "Śmierć Ofelii", "Lady Makbet" inspirowanych dziewiętnastowiecznym podręcznikiem dla adeptów sztuki aktorskiej Wojciecha Bogusławskiego pt. "Mimika". W 2000 roku "Śmierć Ofelii" otrzymała nagrodę Polskiego Teatru Tańca z Poznania. W 2002 roku zorganizowała dla Instytutu Goethego w Krakowie warsztaty taneczne i pokazy filmów niemieckiego choreografa Marka Sieczkarka, tancerza Piny Bausch oraz reprezentowała Polskie Stowarzyszenie Tańca na Dance Fair and Festiwal w Zolverein Choreography Centrum w Essen. Organizatorem koncertów muzyki świata, m.in. koncertu Benares Trans Persucssion Ensamble w Muzeum Galicja w Krakowie.
W latach 2005-2007 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Galerii Turleja w Krakowie; była kuratorką wystaw: "Brendan Neiland, New Perspective", "13 for Krakow", "Women by Women, malarstwo kobiet indyjskich". Koordynowała  międzynarodowe projekty artystyczne "4 for 4" International Photography Project - Bratysława, Budapeszt, Kraków.

Od 2008 jest niezależnym kuratorem sztuki, m.in. "Art of the Future" (Dominik Lejman, Olaf Brzeski) w ramach Międzynarodowego Triennale Sztuki w Pradze i koordynatorem projektów międzynarodowych, m.in. "Mobility" Re-reading of the Future.

Najczęściej czytane aktualności

  • 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze został oficjalnie rozpoczęty.
    Kultura, Miasto
    22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze został oficjalnie rozpoczęty. Podczas uroczystej gali wręczono pierwsze nagrody – w tym Złotego Anioła, którego z rąk zastępcy Prezydenta Torunia Adama Szponki odebrała Ewa Wiśniewska.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Plakat informujący o badaniach w kierunku cukrzycy
    Miasto
    W poniedziałek 1 lipca 2024 r. na parkingu przy ul. Wały gen. Sikorskiego 30 w godz. 10:00-16:00 każdy chętny będzie mógł wykonać badanie przesiewowe oka i stopy pod kątem profilaktyki powikłań cukrzycy oraz poziomu glukozy i kwasu moczowego we krwi.
  • Na zdjeciu: działka
    Biznes, Miasto
    Kolejne miejskie nieruchomości sprzedane. Tym razem nabywców znalazły dwie działki przy ulicy Dwernickiego na lewobrzeżu. Parcele pod budowę domów jednorodzinnych zostały sprzedane za łączną kwotę 1 341 000 zł.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.