Wędrówki rodzinne z PTTK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wędrówki rodzinne z PTTK

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Z Pigży przez Leszcz i wąwóz leszczyński na Wrzosy poprowadzi trasa kolejnej wycieczki z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".

Na wspólną wędrówkę zaprasza mieszkańców miasta i regionu 4 czerwca 2022 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego im. Mariana Sydowa. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 9.30 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 9.45 wyjadą autobusem do miejscowości Pigża (kierunek Łubianka). Trasa o długości około 11 km będzie wiodła z Pigży przez Leszcz, wąwóz leszczyński, leśniczówkę Olek, kapliczkę na Barbarce, leśniczówkę Wrzosy, do ul. Pawiej na Wrzosach. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Leszcz – Wielki mistrz Friedrich von Wildenberg w 1321 roku nadał rycerzowi Piotrowi z  Leszcza, a także dwóm innym rycerzom Heinemannowi i Konradowi von Baisen, ogromny majątek w postaci ziemi obejmujący 1440 łanów chełmińskich (tj. około 24,048 ha). Otrzymane nadanie uczyniło z rycerza niezwykle bogatego i wpływowego człowieka, było przyczyną bogactwa i wielkości rodu Leskich. Leszcz był gniazdem rodzinnym Leskich. Ostatnie wiadomości o Leskich, którzy posiadali jakieś części rodzinnego majątku w Leszczu, pochodzą z 1. połowy XVII wieku.

Ciekawostki krajoznawcze: około 500 metrów na zachód od pozostałości zespołu dworsko-parkowego, na wydłużonym cyplu, wznoszą się podwójne wały grodziska z lekko wklęsłym majdanem o wymiarach 60 x 40 metrów. Gród był użytkowany w późnym średniowieczu (XIV wiek). Z zespołu dworsko-parkowego pozostały: budynki gospodarcze, spichlerz szachulcowy z 1928 roku oraz budynki mieszkalne – 3 czworaki z przełomu XIX/XX wieku. Park dworski z końca XIX wieku bardzo zniszczony i przetrzebiony. Po dawnym dworze z końca XIX wieku, który rozebrano w latach 70-tych XX wieku pozostała  część muru ściany północnej oraz gruzowisko. Od strony północnej dawnego majątku przebiega turystyczny szlak pieszy w kolorze zielonym prowadzący od Torunia (węzeł Bażyńskich), przez rezerwat "Las Piwnicki", Różankowo, Leszcz, Zamek Bierzgłowski, Olek, Barbarkę, do Torunia o całkowitej długości 38 km. Szlak został wyznaczony w terenie w latach 1971-1972 przez działaczy społecznych z Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu.


Data: 
04.06.2022 09:30
Miejsce: 
Dworzec Autobusowy, ul. Dąbrowskiego
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.