Film & Tango | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Film & Tango

Data wydarzenia
-
mężczyzna z akordeonem i kobieta ze skrzypcami w długiej, eleganckiej sukience, w tle Nowy Jork
Opis wydarzenia: 

Wystapią:

 • Karolina Mikołajczyk - skrzypce
 • Iwo Jedynecki - akordeon

W programie:

 • C. Gardel - Por Una Cabeza (z filmu Zapach Kobiety)
 • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy I 1940-1972 (Pinokio-Casablanca-Deszczowa Piosenka-When I Fall in Love-Moon River-Różowa Pantera-Dobry, Zły i Brzydki-Ojciec Chrzestny)
 • A. Piazzolla - Suita Punta del Este: Introduccion (z filmu 12 Małp)
 • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy II 2002-2017 (Odlot-La La Land-Piękna i Bestia-Piraci z Karaibów)
 • A. Piazzolla - Oblivion (ścieżka dźwiękowa do filmu Henryk IV)
 • A. Piazzolla / G. Jones - Libertango / I've Seen That Face Before (z filmu Frantic)
 • W. Kostrzewa - The Hollywood Fantasy III 1977-2001 (Gwiezdne Wojny-Indiana Jones-Lista Schindlera-American Beauty-Władca Pierścieni-Harry Potter)

 

W ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura na koncercie Film i Tango słuchacze będą mieli okazję wysłuchać utworów znanych z sal kinowych i to w wyjątkowym miejscu - Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Toruńska Orkiestra Symfoniczna gościła w niej niejednokrotnie, łącząc tym samym piękno muzyki i architektury. 

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to zespół, który odnosi sukcesy na całym świecie. Połączenie skrzypiec i akordeonu, a także muzyczne umiejętności artystów zachwycają słuchaczy i krytyków, czego efektem były chociażby nominacje do Paszportu Polityki  w 2023 roku oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej (Iwo Jedynecki). Artyści cieszą się uznaniem takich autorytetów świata muzycznego jak Krzysztof Penderecki i Maxim Vengerov. Duet cieszy się popularnością nie tylko w Polsce - z występami gościł w 25 krajach, na 4 kontynentach, w tym jesienią 2023 w Meksyku, na Kubie, oraz ponownie w Carnegie Hall, tym razem z legendarnym kwartetem smyczkowym Kronos Quartet.

Repertuar koncertu zadowoli nie tylko fanów muzyki poważnej, lecz także amatorów kinematografii. Muzycy zagrają utwory wykorzystywane jako ścieżki dźwiękowe do znanych i lubianych filmów. W szczególni skupią się na słynnych tangach, a zatem zwolennicy bardziej drapieżnych brzmień także znajdą na koncercie coś dla siebie. 
Tango Por Una Cabeza Carlosa Gardela znane jest przede wszystkim z filmu Zapach kobiety. Słynna scena tańca młodej kobiety i emerytowanego pułkownika poruszyła tak wielu oglądających właśnie dzięki wspaniałej muzyce. Delikatnie rozpoczynający się utwór dość szybko przekształca się w namiętne dźwięki, porywające do tańca. W repertuarze znalazł się też utwór The Hollywood Fantasy, który Wojciech Kostrzewa skomponował specjalnie dla Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego. Trzyczęściowe dzieło łączy w sobie ścieżki dźwiękowe najsłynniejszych filmów. Wprawne ucho wychwyci wśród nich melodie, m.in. Pinokia, Deszczowej Piosenki, Różowej Pantery, Ojca Chrzestnego, Piratów z Karaibów, Harry’ego Pottera czy Władcy Pierścieni. Utwory przeplatają się między sobą, tworząc spójną melodię, która przedstawia muzyczną historię współczesnego kina.

Na koncercie usłyszymy też dzieła Astora Piazzolli, króla gatunku, który sam stworzył – „nuevo tango”. To kunsztowne utwory nieprzeznaczone do tańca, a do słuchania. Nic więc dziwnego, że po jego kompozycje chętnie sięgali reżyserowie, szukając ścieżek dźwiękowych do swoich filmów. W wykonaniu duetu usłyszymy utwór Suitę Punta del Este: Introducion, która była muzycznym tłem do filmu 12 Małp, oraz Oblivion, pełniący rolę soundtracku do filmu Henryk IV. Nie może zabraknąć także słynnego Libertanga. Połączone z liryczną i mroczną kompozycją Grace Jones I’ve Seen That Face Before, stworzyły niezapomniany nastrój filmu Frantic. 

 

godz. 17:00, bilety: 40 zł

Data: 
28.07.2024 17:00
Miejsce: 
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.