Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu

 • Turyści z plecakami na trasie letniej wędrówki
  Znad jeziora w Kamionkach przez Grodno i Pluskowęsy do Chełmży poprowadzi sobotnia wycieczka pieszo-krajoznawcza, na którą zaprasza w sobotę 25 czerwca 2022 r. Oddział Miejski PTTK. Impreza odbędzie się w ramach popularnego cyklu "Wędrówek rodzinnych z PTTK". Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.41 wyjadą pociągiem do miejscowości Kamionki (kierunek Kowalewo Pomorskie). Trasa wyprawy liczy około 22 km i będzie wiodła wokół jeziora Kamionkowskiego, przez Grodno oraz Pluskowęsy, częściowo szlakiem pieszym  w kolorze niebieskim, a także zielonym do Chełmży. Przewidziano możliwość kąpieli w jeziorze. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski. Pierwsza wzmianka o wsi Grodno pochodzi z 1386 roku, kiedy istniał tu folwark należący do komturstwa toruńskiego. W 1570 roku pustkowie należące do Mirakowa posiadał...
 • Zamek Dybów z lotu ptaka, fot. Michał Kunicki
  Na wycieczkę na Kępę Bazarową i do zamku Dybów zapraszają 24 czerwca 2022 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno –Krajoznawczego im. Mariana Sydowa i Komisja Młodzieżowa. Impreza w ramach cyklu "Wakacji z OM PTTK" będzie okazją do miłego spędzenia czasu przez dzieci pod opieką ojców, którzy dzień wcześniej obchodzą swoje święto (mamy również mile widziane). Spotkanie uczestników w piątek o godz. 17.30 na początkowym przystanku linii MZK nr 22 i 27 vis-a-vis dworca PKP Toruń Główny. Około 4-kilometrowa trasa powiedzie ścieżką edukacyjną przez Kępę Bazarową, ruiny zamku "Dybów", a następnie przez most drogowy im. J. Piłsudskiego, z zakończeniem przy pl. Rapackiego. Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Patryk Staniszewski. Celem wycieczki jest poznanie okolic Kępy Bazarowej, gdzie od 1956 r. funkcjonowała stanica wodna należąca do oddziału PTTK. Posiadała...
 • Z Pigży przez Leszcz i wąwóz leszczyński na Wrzosy poprowadzi trasa kolejnej wycieczki z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Na wspólną wędrówkę zaprasza mieszkańców miasta i regionu 4 czerwca 2022 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego im. Mariana Sydowa. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 9.30 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 9.45 wyjadą autobusem do miejscowości Pigża (kierunek Łubianka). Trasa o długości około 11 km będzie wiodła z Pigży przez Leszcz, wąwóz leszczyński, leśniczówkę Olek, kapliczkę na Barbarce, leśniczówkę Wrzosy, do ul. Pawiej na Wrzosach. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski. Leszcz – Wielki mistrz Friedrich von Wildenberg w 1321 roku nadał rycerzowi Piotrowi z  Leszcza, a także dwóm innym rycerzom Heinemannowi i Konradowi von Baisen, ogromny majątek w postaci ziemi obejmujący 1440...
 • Turyści podczas wycieczki OM PTTK w Toruniu
  Z Turzna Kujawskiego do Aleksandrowa Kujawskiego prowadzi trasa sobotniej wycieczki pieszej, na którą zaprasza mieszkańców Torunia i regionu Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Wycieczka w ramach popularnego cyklu "Wędrówek rodzinnych z PTTK" rozpocznie się 28 maja 2022 r. o godz. 7:45 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 7:57 uczestnicy wyjadą pociągiem do stacji Turzno Kujawskie. Stamtąd przez Ostrowo, Ośno, Łazieniec powędrują do Aleksandrowa Kujawskiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech, a jej długość wyniesie około 17 km. Ostrowąs – najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1185 roku, wówczas wojewoda mazowiecki Żyron, przekazał ją norbertankom w Płocku. Według regestru poborczego woj. inowrocławskiego z 1583 roku była to wieś kościelna, należąca do zakonników w Płocku. Wieś posiadała...
 • Dwór w Obrowie latem, fot. Jan Chmielewski
  12 lutego 2022 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". Spotkanie uczestników o godz. 7.50 na przystanku MZK linii 45 przy ul. Ligi Polskiej, skąd o godz. 8.08 nastąpi wyjazd autobusem MZK do Obrowa. 17-kilometrowa trasa wędrówki będzie wiodła niebieską ścieżką Nordic Walking z Obrowa, przez Strugę Jordan, do Lubicza, w większości lasem administrowanym przez Nadleśnictwo Dobrzejewice. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Rajmund Czechowski. Ciekawostki krajoznawcze na trasie: dwór w Obrowie wzniesiony na przełomie XVIII/XIX wieku w stylu klasycystycznym, przebudowany w 1898 roku przez Romana Góreckiego. Wokół dworu częściowo zachowany park dworski z końca XIX wieku....

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.