Muzyka rzeki vol. 1: Chopin/Schumann | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka rzeki vol. 1: Chopin/Schumann

Data wydarzenia
-
elegancki mężczyzna z Chin, obok napis 20.07 Liu Yuhang (Chiny) i logo 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura
Opis wydarzenia: 

Wystąpi:

 • Liu Yuhang (Chiny) – fortepian
  Nagroda pozaregulaminowa TOS przyznana na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie
 • Sara Watrak - prowadzenie

W programie: 

 • F. Chopin - Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22
 • F. Chopin - Scherzo nr 2 b-moll op. 31
 • F. Chopin - Ballada f-moll op. 52
 • R. Schumann - Karnawał op. 9

 

Letnie koncerty są o tyle niezwykłe, że z powodu ciepłej temperatury i, zazwyczaj, pięknej pogody, mogą odbywać się w plenerze. Pozwala to na dostrzeżenie harmonii, która wytwarza się między muzyką i naturą. Dlatego wyjątkowy będzie recital fortepianowy Yuhanga Liu, którego melomanii będą mogli wysłuchać na barce na Wiśle. Pianista zagra utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina i Ferenza Liszta. Koncert odbywa się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. 

Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22 Chopina swoim melodyjnym początkiem idealnie wpasuje się w rytm fal rzeki, delikatnie poruszanych przez wiatr. Druga część utworu, mająca formę poloneza, zaskakuje bardziej nagłymi brzmieniami. Scherzo nr 2 b-moll op. 31 Chopina przyciąga uwagę  pierwszymi dramatycznymi nutami, które stopniowo łagodnieją, by zachwycić słuchaczy swoją łagodnością. Nic dziwnego, że przez współczesnych kompozytorowi utwór został porównany do poematów Byrona. Ostatnia ballada napisana przez Chopina – Ballada f-moll op. 52 – uderza swoją tajemniczością, która otula słuchaczy i zachęca do zatopienia się w melodii. 

Kiedy: 20.07.24, godz. 18:00

Gdzie: Scena Letnia na Bulwarze (przy pomniku "Kotwica")

Wstęp wolny

Yuhang Liu

Urodził się 13 września 2001 r. w Jining, w prowincji Shandong. W wieku trzech lat związał się z fortepianem i uczył się u pana Ye Haolin, który zdobył kilka złotych medali w prowincji Shandong i w Chinach.

W wieku dziewięciu lat wyjechała do Pekinu, w klasie fortepianu profesora Zhanga Jina oraz profesora Chen Yunjie i profesora Zhou Yinga. Ukończył Szkołę Podstawową przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym oraz Gimnazjum przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym. Zdobyła drugie miejsce w IV Chińskim Konkursie Pianistycznym "Cadenza Cup" w 2011 roku oraz w XII Chińskim Konkursie Pianistycznym "Xinghai Cup".

W 2016 roku studia Licencjackie w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu profesor Alicji Kledzik oraz dra Piotra Żukowskiego. Przejście na studia magister w 2020 roku. Obecnie przebywa na doktorat w klasie prof. Alicji Kledzik.

Laureat licznych nagród na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych: m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Krystiana Tkaczewskiego w 2017 - 3 miejsce, Danubia Talents Liszt International Piano Competition w Rzymie - 2 miejsce, Intenational Music Competition Bonn “Grand Prize Virtuoso" - 1 miejsce. 2022 II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Józefa Władysława Krogulskiego w Tarnów,góra 6, 2023 VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie - 1 miejsce.

Dotychczas koncertował w Pekinie, Szanghaju, Jinan, Changchun, Jingdezhen, Shijiazhuang, Ningbo, Katowicach, Poznaniu, Bonn, Łodzi, Berlinie, Wiedniu i innych dużych miastach w kraju i za granicą oraz brał udział w różnych przedstawieniach artystycznych.

Odbył tournée po Chinach z koncertami lisztowskimi i uczestniczył w wydarzeniach komercyjnych, takich jak 70. święto narodowe Chin, otrzymując uznanie lokalnych mediów. Przeprowadził również kilka publicznych kursów mistrzowskich, aby zademonstrować swoje umiejętności pedagogiczne. Prowadził również wymianę akademicką w Northeast Normal University, Hebei Normal University, Jiangxi Normal University, Ningbo University i wielu innych uczelniach. Jest jednym z pianistów nowej generacji działających w Chinach.

Toruński recital jest nagrodą dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysława Kempińskiego, którą artysta zdobył na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie. 


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 
20.07.2024 18:00
Miejsce: 
Scena Letnia na Bulwarze
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Koncert
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.