Muzyka rzeki vol. 1: Chopin/Schumann | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka rzeki vol. 1: Chopin/Schumann

Data wydarzenia
-
elegancki mężczyzna z Chin, obok napis 20.07 Liu Yuhang (Chiny) i logo 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura
Opis wydarzenia: 

Wystąpi:

  • Liu Yuhang (Chiny) – fortepian
    Nagroda pozaregulaminowa TOS przyznana na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie
  • Sara Watrak - prowadzenie

W programie: 

  • F. Chopin - Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22
  • F. Chopin - Scherzo nr 2 b-moll op. 31
  • F. Chopin - Ballada f-moll op. 52
  • R. Schumann - Karnawał op. 9

 

Letnie koncerty są o tyle niezwykłe, że z powodu ciepłej temperatury i, zazwyczaj, pięknej pogody, mogą odbywać się w plenerze. Pozwala to na dostrzeżenie harmonii, która wytwarza się między muzyką i naturą. Dlatego wyjątkowy będzie recital fortepianowy Yuhanga Liu, którego melomanii będą mogli wysłuchać na barce na Wiśle. Pianista zagra utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina i Ferenza Liszta. Koncert odbywa się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura. 

Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22 Chopina swoim melodyjnym początkiem idealnie wpasuje się w rytm fal rzeki, delikatnie poruszanych przez wiatr. Druga część utworu, mająca formę poloneza, zaskakuje bardziej nagłymi brzmieniami. Scherzo nr 2 b-moll op. 31 Chopina przyciąga uwagę  pierwszymi dramatycznymi nutami, które stopniowo łagodnieją, by zachwycić słuchaczy swoją łagodnością. Nic dziwnego, że przez współczesnych kompozytorowi utwór został porównany do poematów Byrona. Ostatnia ballada napisana przez Chopina – Ballada f-moll op. 52 – uderza swoją tajemniczością, która otula słuchaczy i zachęca do zatopienia się w melodii. 

Kiedy: 20.07.24, godz. 18:00

Gdzie: Barka na Wiśle

Wstęp wolny

Yuhang Liu

Urodził się 13 września 2001 r. w Jining, w prowincji Shandong. W wieku trzech lat związał się z fortepianem i uczył się u pana Ye Haolin, który zdobył kilka złotych medali w prowincji Shandong i w Chinach.

W wieku dziewięciu lat wyjechała do Pekinu, w klasie fortepianu profesora Zhanga Jina oraz profesora Chen Yunjie i profesora Zhou Yinga. Ukończył Szkołę Podstawową przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym oraz Gimnazjum przy Centralnym Konserwatorium Muzycznym. Zdobyła drugie miejsce w IV Chińskim Konkursie Pianistycznym "Cadenza Cup" w 2011 roku oraz w XII Chińskim Konkursie Pianistycznym "Xinghai Cup".

W 2016 roku studia Licencjackie w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu profesor Alicji Kledzik oraz dra Piotra Żukowskiego. Przejście na studia magister w 2020 roku. Obecnie przebywa na doktorat w klasie prof. Alicji Kledzik.

Laureat licznych nagród na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych: m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Krystiana Tkaczewskiego w 2017 - 3 miejsce, Danubia Talents Liszt International Piano Competition w Rzymie - 2 miejsce, Intenational Music Competition Bonn “Grand Prize Virtuoso" - 1 miejsce. 2022 II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Józefa Władysława Krogulskiego w Tarnów,góra 6, 2023 VII Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs Chopinowski w Turznie - 1 miejsce.

Dotychczas koncertował w Pekinie, Szanghaju, Jinan, Changchun, Jingdezhen, Shijiazhuang, Ningbo, Katowicach, Poznaniu, Bonn, Łodzi, Berlinie, Wiedniu i innych dużych miastach w kraju i za granicą oraz brał udział w różnych przedstawieniach artystycznych.

Odbył tournée po Chinach z koncertami lisztowskimi i uczestniczył w wydarzeniach komercyjnych, takich jak 70. święto narodowe Chin, otrzymując uznanie lokalnych mediów. Przeprowadził również kilka publicznych kursów mistrzowskich, aby zademonstrować swoje umiejętności pedagogiczne. Prowadził również wymianę akademicką w Northeast Normal University, Hebei Normal University, Jiangxi Normal University, Ningbo University i wielu innych uczelniach. Jest jednym z pianistów nowej generacji działających w Chinach.

Toruński recital jest nagrodą dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysława Kempińskiego, którą artysta zdobył na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie. 


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Data: 
20.07.2024 18:00
Miejsce: 
Barka na Wiśle
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Koncert
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • W intencji miasta
    Miasto
    24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
    Eko, Miasto
    Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.