„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” | Artus Festival 2024 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” | Artus Festival 2024

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Toruńska Fabryka Wodomierzy i Zegarów Metron funkcjonująca od 1920 roku, w 2018 roku w wyniku geopolitycznych zawirowań przestaje istnieć. Obecnie budynki fabryczne są w zaawansowanym stadium rozbiórki.

„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” to ekspozycja artystyczna, odnosząca się do kompleksu fabrycznego toruńskiego Metronu. Niezwykłą wartością w poznawaniu miejsc tego typu jest różnica między czasem, w którym funkcjonowały one w swoim normalnym rytmie, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a okresem, w którym, powoli znikają, umierają. Wystawa koncentruje się na interpretacji opuszczonej fabryki jako metafory przemiany i regeneracji. Grupa 00108 m³ postanowiła odkryć potencjał sztuki w miejscu, które kiedyś tętniło życiem, a dziś zanurzone jest w ciszy i tajemnicy.

„Pierwszym wrażeniem jakiego doświadczyliśmy po wizycie w tej opuszczonej fabryce, była wszechobecna pustka. Pustka, po tym co zostało, z tego jeszcze nie tak dawno tętniącego życiem miejsca. Najbardziej przemówiły do nas przedmioty osobiste: porzucone zdjęcia, kalendarze, długopisy, kubki, a nawet kwiaty. Cały czas pełnią one rolę najbliższych towarzyszy ludzkiej egzystencji tylko, że już nie pielęgnowanych, a niszczejących i samotnych. Te intymne ślady ludzkiej egzystencji, w kontrastowym otoczeniu wyniszczonej, rozkradzionej fabryki wciąż przemawiają głosami swoich właścicieli.”

Na wystawę składają się trzy obszary: instalacja dźwiękowa, wideoart oraz fotografia.

Wernisażowi towarzyszy koncert performatywny zespołu Łubin. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Grupa 00108 m³:

Rafał Kołacki (field recording/ kurator projektu) – Doktor sztuki, twórca sztuki wrażliwej. Muzyk związany z takimi zespołami jak HATI, KUST, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana, DAO i Łubin. Autor instalacji dźwiękowych, muzyki do filmów i słuchowisk.

Grzegorz Kaźmierski (wideoart/ dokument) – Dokumentalista, członek Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Muzyk, performer, kompozytor muzyki teatralnej, współtwórca zespołu Łubin. Twórca wideoinstalacji. Koordynator Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Szklarnia, prowadzący warsztaty filmowe i dźwiękowe.

Monika Sieklucka (fotografia) – Kulturoznawczyni, fotoreporterka wydarzeń kulturalnych i projektów artystycznych.

Wystawa czynna od 3 do 28 lipca 2024 roku w Galerii Artus codziennie w godzinach od 13:00 do 19:00.

Artus Festiwal to dwa wakacyjne miesiące pełne kultury! Wśród licznych wydarzeń znajdziecie: koncerty polskich i światowych gwiazd, inspirujące spotkania, wystawy łączące sztukę i reportaż, a także edukacyjne warsztaty dla całych rodzin!

Działanie w ramach programu profilaktycznych działań okołokulturowych realizowanych przez Centrum Kultury Dwór Artusa.

Data: 
02.07.2024 20:00 — 28.07.2024 15:00
Miejsce: 
Galeria Artus
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.