Bałtycka muzyka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bałtycka muzyka

Kultura
Data publikacji: 27 kwietnia 2007
Autor: admin_vobacom

Od czternastu lat możemy w naszym mieście, a także w Grudziądzu i Warszawie spotykają się artyści z państw położonych nad tym samym morzem. 1-27 maja odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica.

- Penetrując życie muzyczne tylko tych dziewięciu krajów, mamy pracę na najbliższe sto lat – podkreśla dyrektor festiwalu Henryk Giza. - Cały czas będzie coś nieodkrytego. Kiedyś wydawało nam się, że niezgłębiony jest dorobek Rosjan i Niemców. Ale równie mocno zaskakuje nas Estonia i Litwa – kraje niewielkie, mające małe i mało ośrodków kultury.

Duże wydarzenie przygotowane zostało na otwarcie festiwalu 1 maja. Pokazana zostanie wersja koncertowa polskiej opery historycznej Ludomira Różyckiego „Bolesław Śmiały”. Opera przedstawia wycinek z życia Bolesława Śmiałego. W wydarzeniu weźmie udział Toruńska Orkiestra Symfoniczna w powiększonym, 70-osobowym składzie. Ciekawostką będzie to, że artyści wystąpią w strojach z epoki. Jeśli będzie ładna pogoda, koncert odbędzie się w fosie zamkowej. Wystąpi także grupa rycerzy, którzy rozbiją specjalny obóz, będący kolejnym elementem tworzącym klimat epoki. Henryk Giza ma nadzieję, że operę uda się w późniejszym terminie pokazać także w innych miastach Polski.

Jak zwykle podczas festiwalu Probaltica będzie można posłuchać muzyki różnych stylów i epok. Będą jednak szczególne akcenty. W związku z rokiem Szymanowskiego kompozycje tego urodzonego przed 125, a zmarłego przed 70 laty artysty będą często gościć w programach koncertów. To jedna z niewielu okazji do wysłuchania monumentalnych utworów tego znakomitego twórcy. Wykona je m.in. Europejska Orkiestra Symfoniczna powołana trzy lata temu specjalnie z okazji Probaltici. W jej skład wchodzą zespoły kameralne z Litwy, Łotwy, Szwecji, Polski, łącznie co najmniej 75 osób. Oprócz utworów Szymanowskiego 7 maja w Dworze Artusa zabrzmi także koncert skrzypcowy Czajkowskiego. Solistą będzie wybitny skrzypek rosyjski Grigori Żyslin.

Zza naszej wschodniej granicy przyjedzie do Torunia m.in. Łotewska Orkiestra Kameralna z Liepaja z klarnecistą Intsem Dalderisem. Z Łotwy dotrze do nas także Karta – zespół grający na kokle. Bałtycki barok w wersji muzycznej i tanecznej zaprezentują artyści z Estonii. Utwory Arensky’ego, Czajkowskiego, Chaczaturiana i Sibelisa zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii w Nowogrodzie. Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną z Wilna dyrygować będzie Dainius Pavilionis, zaś na fortepianie zagra Petras Geniusas.
Nie zabraknie także podczas festiwalu prezentacji Skandynawów. Ciekawym doświadczeniem może być koncert Gotlands Blasarkvintett, który zagra wraz z Visby Jazz Trio. Z toruńską Multicameratą wystąpi fiński organista Dann Lonnquist. Z tego kraju przyjedzie także Avanti Chamber Ensamble, który zagra utwory Lindberga Crusella, Saariaho i Mozarta. Multicamerata towarzyszyć będzie także duńskiemu Tresafinado.

Ale to nie koniec toruńskich akcentów podczas festiwalu Probaltica. Wraz z naszą orkiestrą symfoniczną wystąpi ubiegłoroczna laureatka III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, torunianka Anna Maria Staśkiewicz.
Do ważnych wydarzeń festiwalu zaliczyć należy dwa polskie koncerty. 13 maja utwory Czjkowskiego, Panufnika i Pendereckiego wykona orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Na zakończenie Probaltici wystąpi zaś Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Witta z wybitnym skrzypkiem Kubą Jakowiczem. W programie znajdą się utwory Szymanowskiego: I i II koncert skrzypcowy oraz Nokturn i Tarantella.

Warto wspomnieć, że na część koncertów przygotowano bezpłatne bilety wstępu. 1, 2, 3 maja wstęp na muzyczne spotkania będzie wolny. Ponieważ festiwal oprócz muzyki ma w swojej nazwie także sztukę, jak co roku w Ratuszu Staromiejskim czynne będą wystawy towarzyszące festiwalowi. Pierwsza zatytułowana jest „Karol Szymanowski – życie i twórczość”, druga prezentować będzie dorobek surrealistów z Polski, Litwy i Niemiec.

Festiwal wspiera finansowo Urząd Miasta Torunia. Szczegółowy program na stronie www.probaltica.art.pl 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • W intencji miasta
    Miasto
    24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
    Eko, Miasto
    Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Na zdjeciu: na krzesłach siedzą uczestnicy otwarcia hali produkcyjnej
    Biznes, Miasto
    Firma Swimer uroczyście otworzyła nową halę produkcyjną. 25 czerwca 2024 roku przy Płaskiej 64 prezes zarządu Łukasz Otremba wraz rodziną i zaproszonymi gośćmi przeciął wstęgę na otwarciu nowej inwestycji.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Delegacja z Guilin w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przedstawiciele miasta partnerskiego Guilin na czele z zastępcą burmistrza panem Wang Xin odwiedzili Toruń. 25 czerwca 2024 r. spotkał się z nimi prezydent Paweł Gulewski. Goście z Guilin są uczestnikami odbywającej się w Bydgoszczy w dniach 24-26 czerwca 2024 Światowej Konferencji Kanałów (World Canals Conference - WCC) organizowanej pod...
  • 22 czerwca 2024 roku hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 24 stała się areną wyjątkowego wydarzenia - uroczystych obchodów 30-lecia klubu MKS Katarzynka Toruń oraz 45-lecia pracy trenerskiej Bonifacego Karnowskiego.
  • Do 28 czerwca 2024 r. można składać oferty w Konkursie Pozytywnie Otwarci.
  • 24 czerwca 2024 r. w Katedrze śś. Janów odprawiona została msza święta w intencji miasta. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz, radni miejscy oraz mieszkańcy.
  • 25 czerwca rozpoczyna się 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Podczas uroczystej gali otwarcia nagrody odbiorą aktorki Magdalena Różczka i Ewa Wiśniewska.   Konkurs filmów polskich From Poland rozpocznie się pokazem produkcji Sami swoi. Początek o 19:30 w Cinema City, po którym z widzami spotka się reżyser Artur Żmijewski. W tej lokacji pokażemy...
  • Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
  • Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
  • Pracownia przyrodnicza w Szkole Podstawowej nr 5 zyskała nowe wyposażenie – pomoce dydaktyczne oraz meble. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono w niej szereg ciekawych zajęć.
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.